Terminu vārdnīca

Recidivējoši - remitējoša MS – tādas klīniskās attīstības MS, kad slimības progresēšana izpaužas sākumā, taču tā attīstās ar izteiktiem, akūtiem recidīviem, pēc tādiem recidīviem pilnībā vai daļēji izveseļojoties.

„Rebiject II™“ – „Rebif®“ autoinjektors, kas vienkāršo medikamentu iešļircēšanu. Šļircēšanas procesa laikā adata nav redzama.

Receptors – šūnas virspusē atrodamā olbaltumviela. Tas ir citu šūnu un citu olbaltumvielu atpazīšanas vieta vai dažādu molekulu „attīrīšanās“ vieta.

Recidīvs – skat. saasināšanās.

Reflekss – patvaļīga nervu sistēmas atbilde uz stimulu, piemēram, sasprindzinājuma reflekss tiek izraisīts uzsitot pa cīpslu ar refleksu āmuriņu un atbrīvojot sarauto vietu. Pastiprināti, pavājināti refleksi vai to nebūšana var norādīt uz neuroloģisku bojājumu, ieskaitot MS, tādēļ tie tiek pārbaudīti standarta neuroloģiskās apskates laikā.

Redzes asums(vai asums saskaņā ar Snellena redzes skalu) – redzēšanas skaidrums. Asums tiek novērtēts kā normālas redzes daļskaitlis. 20/20 redze rāda, ka acs no 20 pēdu attāluma redz to, kas acij būtu jāredz 20 pēdu normas gadījumā; 20/400 redze rāda, ka acs no 20 pēdu attāluma redz to, ko normas gadījumā acij būtu jāredz no 400 pēdu attāluma. Tāpat asumu iespējams izteikt metros: 6/6, salīdzinot ar 6/120 iepriekš šeit sniegtajā paraugā.

Redzes nerva iekaisums – redzes nerva iekaisums vai tā demielinizācija, kas izpaužas kopā ar pagaidu vai pastāvīgu redzes pavājināšanos, bet reizēm ar sāpēm.

Redzes izraisīti potenciāli – pārbaude, kuras laikā ar elektroencefalogrāfu tiek reģistrēta un ar datora palīdzību analizēta galvas smadzeņu elektriskā aktivitāte, reaģējot uz redzes stimuliem (piem., uz spīguļojošu šaha dēli). Demielinizācijas dēļ atbilde mēdz būt palēnināta. Tā kā ar šo izmeklēšanu iespējams pārbaudīt, vai ir iespējami galvas smadzeņu bojājumi (demielinizācijas sfēra), kā arī konstatēt bojājumus, par kuriem nav aizdomu un, kuri neizraisa simptomus, tā ir īpaši būtiska diagnosticējot MS. Daudziem cilvēkiem (aptuveni 90 %), kuri slimo ar MS, redzes izraisītie potenciāli neatbilst normai.

Rekombinants – izgatavots laboratorijas apstākļos, izmantojot biotehnoloģisko procesu.

Remielinizācija – bojātā mielīna atjaunošana. Slimojot ar MS, mielīns reizēm var spontāni nedaudz atjaunoties, bet parasti tas ir ļoti lēns un neregulējams process.

Remisija – simptomu smaguma pakāpes samazināšanās vai “atgriešanās” pie tāda (vai līdzīga) veselības stāvokļa, kāds bija jūtams pirms pēdējās saasināšanās.

Aptauja:
Mana primārā nepieciešamība.

Rezultāti Atbildēt

Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015

Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv

LMSA rekvizīti:
A/S „Rietumu Banka”
Konts:
IBAN LV10RTMB0000 0688 01518
SWIFT: RTMBLV2X


Nodaļas

Atbalstītāji: