Terminu vārdnīca

Gadolīnijs – kontrastā terapija, kas tiek izpildīta pirms MRT veikšanas. Ar gadolīniju tiek pārlietas asins – galvas smadzeņu barjeras starpas, tādēļ to izmanto, lai atklātu jaunus un aktīvus bojājumus. Gadolīnija izmantošana uzlabo ar T1 izmeklēšanu pamatotu MR tomogrammu jutīgumu.

Galvas nervi – nervi, kas aptver sejas un kakla sensorās, motorās vai parasimpatiskās nervu šķiedras. Šajā divpadsmit nervu grupā ietilpst redzes nervs (redze), trīszaru nervs (jutīgums sejas apvidū) un klejotājnervs (rīkle un balss stīgas). Galvas nervu funkciju novērtēšana ir standarta neuroloģiskās izmeklēšanas daļa.

Galvas smadzeņu stumbrs – skat. smadzeņu stumbrs.

Galvenais mielīna proteīns(GMP) – galvenais komponents, kas veido mielīnu. Kad mielīns tiek bojāts (piemēram, slimojot ar MS), pacientu smadzeņu šķidrumā bieži var atrast neierasti lielas GMP koncentrācijas.

Galvas reibšana – reiboņu jušana, kad šķiet, ka apkārtne ātri griežas; to bieži pavada nelaba dūša un vemšana.

Glikokortikoīdi – steroīdi hormoni, kurus ražo virsnieru dziedzeri, reaģējot uz čiekurdziedzera adrenokortikotropisko hormonu(AKTH) stimulāciju. Steroīdos hormonus var ražot arī sintētiskā veidā (prednizons, prednizolons, metilprednizolons, betametazons, deksametazons); tie darbojas kā imunosupresīvās un pretiekaisuma vielas, ārstējot MS saasinājumus: bojā un saārda atbilstošu sugu T limfocītus, kas piedalās pārāk aktīvā imūnreakcijā un traucē izdalīties atsevišķiem iekaisumu izraisošiem enzīmiem.

Glikoproteīni – proteīni, kuros ietilpst ogļhidrāts.

Aptauja:
Mana primārā nepieciešamība.

Rezultāti Atbildēt

Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015

Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv

LMSA rekvizīti:
A/S „Rietumu Banka”
Konts:
IBAN LV10RTMB0000 0688 01518
SWIFT: RTMBLV2X


Nodaļas

Atbalstītāji: