Terminu vārdnīca

Paralīze – nespēja pakustināt ķermeņa daļu.

Plānprātība – parasti dziļa un progresējoša intelektuālās funkcijas zaudēšana (reizēm saistīta ar personības izmaiņām), kas rodas galvas smadzeņu vielas zaudēšanas dēļ un, kas dezorganizē normālu, funkcionālu cilvēka darbību.

Paraparēze – apakšējo ekstremitāšu (kāju) vājums, bet ne pilnīga to paralīze.

Paraplēģija – abu apakšējo ekstremitāšu (kāju) paralīze.

Parasimpatiskā nervu sistēma – autonomās nervu sistēmas daļa, kas regulē normālas gremošanas, vairošanās, sirds-plaušu un asinsvadu funkcijas, kā arī stimulē daudzu dziedzeru sekrēciju. Šī zemsistēma darbojas kā tiešais antagonists simpatiskajai daļai, to mijiedarbība uztur funkciju līdzsvaru.

Parēze  – daļēja vai nepilnīga ķermeņa daļas paralīze.

Paroksisma simptoms – jebkurš no vairākiem simptomiem, kas sākas pēkšņi, kā reakcija uz kāda veida kustību vai sensoro stimulāciju, ilgst dažus mirkļus, bet pēc tam norimst. Paroksisma simptomi mēdz bieži izpausties cilvēkiem, kuriem ir līdzīga rakstura sāpju epizodes. Piemēram, var minēt trīszaru nerva neiralģiju (asas sejas sāpes), toniskās lēkmes (intensīvas vienas ķermeņa puses ekstremitātes vai ekstremitāšu spazmas), dizartriju (neskaidra valoda, bieži traucēts līdzsvars un koordinācija) un dažādas parestēzijas (jušanas traucējumi no durstošas sajūtas līdz smagi izturamām sāpēm).

Patoģenēze – slimības attīstības veids.

Primāri progresējoša MS(PPMS) – tādas klīniskās attīstības MS, kurai no paša sākuma raksturīga slimības progresēšana. Nav izteiktu saasinājumu un nav neizteiktu uzlabojumu, vai arī tie ir ļoti īslaicīgi. Skar aptuveni 10% MS pacientu. Grūti diagnosticējama.

Primāra slimošana(slimošana) – noteiktas populācijas jaunu slimības gadījumu skaits noteiktā laika posmā.

Placebo – neaktīvs savienojums, kura sastāvā nav zāļu. Tas ir radīts tā, lai izskatītos kā eksperimentālās zāles. Pacientiem dod zāles, vai veic dažādas ārstēšanas procedūras, kurām nav nekāda ietekme, taču šāds ārstēšanās mērķis ir ietekmēt pacientu, lai tas domātu, ka tiek veiksmīgi ārstēts.

Plāksnīte – centrālās nervu sistēmas audu iekaisuma aptverts vai demielinizēts apvidus.

Pazīme – neuroloģiskās apskates laikā ārsta noteikta objektīva fiziskā problēma vai anomālija. Tā kā neuroloģiskās pazīmes var konstatēt tikai ar specifiskām pārbaudēm un tās var neizraisīt noteiktus simptomus, tad tās var ievērojami atšķirties no simptomiem, kurus norāda pacients. Pacientiem ar multiplo sklerozi, pie ierastajām neuroloģiskajām pazīmēm tiek ierindotas mainījušās acu kustības un citas ārējās, kā arī funkcionālās redzes sistēmas izmaiņas, izmainījušies refleksi, vājums, spazmatisms, ierobežotas sensorās izmaiņas.

Pretvīrusa – tādas darbības, kas eksperimentāli slāpē infekciju vīrusu proliferāciju un dzīvīgumu. To darbību veidi atšķiras. Dažas darbības palēnina vai slāpē vīrusu absorbāciju vai to nejaušu sākuma piestiprināšanos, citas paildzina inficēto mērķšūnu dzīvošanas ilgumu, vēl citas paātrina atsevišķus imunitātes komponentus, piemēram, komplemento, antiķermeņu atbildi un fagocitozi.

Prognoze – slimības gaidāmās attīstības paredzēšana.

Proteīns – skat. olbaltumvielas.

Aptauja:
Mana primārā nepieciešamība.

Rezultāti Atbildēt

Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015

Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv

LMSA rekvizīti:
A/S „Rietumu Banka”
Konts:
IBAN LV10RTMB0000 0688 01518
SWIFT: RTMBLV2X


Nodaļas

Atbalstītāji: