Uzturs

  • MS pacientiem tieši tā pat kā ikvienam citam ikdienā ir jāievēro veselīga uztura principi. Zinātnieki ir atklājusi, ka pastāv saikne starp MS parādīšanos un ēšanas ieradumiem – lielāka iespējamība saslimt ar MS ir tiem cilvēkiem, kuri savā ikdienā biežāk lieto gaļas produktus, jo tajos atrodas daudz piesātinātās taukskābes (arahidonskābes), kas veicina iekaisumu. Iekaisumu mazina augu izcelsmes un zivju produkti. Dzīvnieku izcelsmes produkti jālieto ne biežāk kā 2-3 reizes nedēļā, turklāt jāizvēlas pēc iespējas liesāka gaļa, vislabāk gaļu būtu ieteicams aizstāt ar zivīm. Lielā tauku daudzuma dēļ jāizvairās no desu lietošanas.

  • MS pacientiem ikdienas uzturā pēc iespējas vairāk jālieto augu un zivju produkti, lai mazinātu piesātināto taukskābju daudzumu un tādējādi arī iekaisumu. Galvenais nosacījums ir savu uzturu saskaņot ar ārstu, jo par spīti tam, ka ir novērojamas saistības starp MS rašanos un uzturu, tikai ārsts varēs palīdzēt noskaidrot, kas ir katram vispiemērotākais.

  • Augļu un dārzeņu lietošana nodrošina, ka organismā tiek palielināts šķiedrvielu daudzums. MS pacientiem ieteicams uzturēt normālu ķermeņa svaru.

  • Proteīna vienas dienas deva ir 50-80 g, tos galvenokārt jāuzņem ar augiem, kuri bagāti ar olbaltumvielām, piemēram, kartupeļi, kas vārīti ar mizu, sūkalas.

  • Jāuzmanās no „slēptajiem” taukiem, kas atrodami saldumu sastāvā. „Labie” tauki atrodami sojas, kviešu dīgstu, arī linsēklu eļļā. Dienas laikā ir nepieciešami aptuveni 20-50 g „labo” tauku, jo tie nodrošina, ka organismā pietiekošā daudzumā ir nepiesātināto taukskābju.

  • Ir pētījumi, kuros tiek uzsvērt, ka MS pacientus labvēlīgi ietekmē zivju tauku lietošana. Visi zivju produkti ir ļoti vērtīgi, jo satur nepiesātinātās taukskābes un augstas kvalitātes olbaltumvielas.

  • Uzņemtajam ogļhidrātu un it īpaši cukura daudzumam jābūt nelielam. Vislabāk, lai uzņemtu ogļhidrātus, uzturā lietot nerafinētos kviešu produktus. Tādi ir dabiskie rīsi, auzas, rupjmaize un nesijāti rupjie kviešu milti.

Aptauja:
Mana primārā nepieciešamība.

Rezultāti Atbildēt

Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015

Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv

LMSA rekvizīti:
A/S „Rietumu Banka”
Konts:
IBAN LV10RTMB0000 0688 01518
SWIFT: RTMBLV2X


Nodaļas

Mājas lapas izveidi un esamību atbalsta: