Cēloņi

Nav precīzi zināms, kādi ir MS cēloņi, tomēr ir atrodami vairāki iespējamie virzieni, kādos meklēt patieso slimības iemeslu. Kā viens no MS cēloņiem tiek minēts arī vīruss, tomēr šī ideja nav pierādīta, arī ģenētika un apkārtējā vide.

  • Ģenētika

    • Ir zināms, ka MS netiek pārmantota no vecākiem. Bieži vien ģimenes vidū slimo viens ģimenes loceklis. Arī statistiska liecina, ka risks saslimt MS pacienta radiniekiem ir mazs – nesaslimst 96-98%.

    • Ja nu tomēr kāds radinieks saslimst ar MS, tad vislielākais risks saslimst ir pirmās pakāpes radiniekiem – māsai (4,4%), brālim (3,2%), mātei vai tēvam (2,1%), bērnam (1,8%). Ja gan tēvs, gan māte ir MS slimnieki, risks palielinās līdz 20%

  • Vide

    • Iespējams, viens no nozīmīgākajiem faktoriem ir apkārtējā vide. Ir novērtos, ka, attālinoties no ekvatora, pieaug MS pacientu skaits, piemēram, daudz slimnieku ir Ziemeļeiropā (it īpaši Skandināvijā un Skotijā) un Ziemeļamerikā (it īpaši Kanādā).

    • Risks saslimt samazinās vai paaugstinās emigrējot. Arī tas liecina, ka, ļoti iespējams, vides faktors tik tiešām ir ļoti būtisks, lai gan nav pieradīts.


Pašlaik arvien vairāk sāk dominēt uzskats, ka MS cēlonis ir divu faktoru – ģenētikas un vides – kopsumma.

Aptauja:
Mana primārā nepieciešamība.

Rezultāti Atbildēt

Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015

Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv

LMSA rekvizīti:
A/S „Rietumu Banka”
Konts:
IBAN LV10RTMB0000 0688 01518
SWIFT: RTMBLV2X


Nodaļas

Mājas lapas izveidi un esamību atbalsta: