Ikdiena
- Multiplā skleroze
- Sadzīvošana Ikdiena
-
Kaitīgi ieradumi
-
Lai gan nav pierādījumu par tabakas izstrādājumu un alkohola tiešu nelabvēlīgu iedarbību uz MS pacientiem, tomēr atkarību izraisošās vietas ietekmē cilvēka vispārējo veselības stāvokli.
-
-
Darbs
-
MS nenozīmē, ka ir jāpārtrauc darbs vai ka nebūs iespēja kāpt pa karjeras kāpnēm, tomēr MS ievieš savas korekcijas ikdienas darba dzīvē. Tas nozīmē, ka, veicot savus darba pienākumus, ātrāk iestājas nogurums, ir grūtāk koncentrēties. Dažiem savu līdzšinējo darbu nav vairs tik viegli veikt, jo traucē problēmas noturēt līdzsvaru. Tas var novest pie nelaimes gadījumiem, tādēļ darba devējs ir jāinformē par slimošanu ar MS, pretējā gadījumā nogurums un nespēja koncentrēties var tikt nepareizi interpretēta. Ja pastāv nelaimes gadījumu draudi, ir jāapdomā iespēja mainīt savus darba pienākumus vai arī darba vietu.
-
Meklējot jaunu darba vietu, jāpatur prātā, ka nepieciešams darbs, kas neprasa lielu fisku piepūli, turklāt ceļā uz un no darba nav vēlams pavadīt ilgu laika periodu.
-
Ikdienas darbs ir veicamas, izpildoties dažiem papildnosacījumiem:
-
Ir nepieciešami pārtraukumi.
-
Vieglāk paveikt savus darba pienākumus ir tajā gadījumā, ja ir iespējams strādāt pēc iespējas brīvāka darba grafika.
-
Iespējams, jāstrādā uz pusslodzi, varbūt var noderēt kādas palīgierīces.
-
-
Apzinoties, ka dienas laikā konkrētos brīžos var parādīties liels nogurums, bet tomēr ir darbi, kas dienas laikā noteikti jāpaveic, MS pacienti var izveidot darāmo darbu sarakstu, darbus sarindojot pēc svarīguma. Gadījumā, ja ir sajūta, ka noguruma dēļ nebūs iespējams paveikt visu nepieciešamo, svarīgākie darbi būs jau padarīti.
-
Ikdienas dzīve jācenšas padarīt pēc iespējas vienkāršāka, lai darbi neradītu pārlieku lielu nogurumu. Tas izdarāms, piemēram, lielveikalos izmantojot ratiņus ar riteņiem, nevis nesot iepirkumu groziņu. Iespējams, pārtikas iegāde var notikt, izmantojot dažu lielveikalu piedāvāto pakalpojumu – pārtikas atvešanu uz mājām. Ceļu uz un no darba var atvieglot, meklējot ceļa biedru, kurš vada automašīnu.
-
-
Intīmā dzīve
-
MS ietekmē ir iespējamas seksuālas problēmas, kas galvenokārt ir fizioloģiska rakstura – ir iespējami seksuālā jutīguma traucējumi, arī nogurums, stīvums un urīna nesaturēšana rada problēmas. Šo problēmu ietekmē tiek iedragāta cilvēka pašapziņa, tādējādi apslāpējot libido. To var pārvarēt, vienīgi uzticoties savam partnerim un ievērojot pilnīgu atklātību. Palīdzēt var arī ārsts – gan neirologs vai ģimenes ārsts, gan ginekologs un urologs.
-
Vislabvēlīgākais laiks intimitātei parasti ir no rīta vai pēc vannas, jo tad nav tik liels nogurums.
-
Tiek izšķirta primārā, sekundāra un terciārā seksuālā disfunkcija.
-
Primāra seksuāla disfunkcija:
-
Var samazināties vai izzust dzimumtieksme gan sievietēm, gan vīriešiem.
-
Sievietēm, iespējams, ir grūtāk sasniegt orgasmu, ir dzimumorgānu nejutīgums, bet vīrieši var piedzīvot samazinātu erekciju vai tās izzušanu un samazinātu dzimumorgānu jutīgumu.
-
-
Sekundāra seksuālā disfunkcija:
-
Šādi traucējumi nav tieši saitīti ar dzimumorgāniem, bet gan ar urīnpūsli un zarnu traktu. Sekundārā disfunkcija sevī ietver arī stīvumu, vājumu, nespēju koncentrēties, arī nogurumu.
-
-
Terciārā seksuāla disfunkcija:
-
Šie traucējumi rodas, jo MS ietekmē mainās cilvēka sociālā un psihiskā uztvere, piemēram, ir pazemināta pašapziņa, pašnovērtējums. Intīmo dzīvi ietekmē arī pēkšņās garastāvokļa maiņas.
-
-
-
Nav pierādīts, ka MS ietekmē tiktu mazināta sieviešu auglība. MS pacienti vīrieši gan var saskarties ar tādām problēmām kā daļēju neauglību, erekcijas un ejakulācijas traucējumiem.
-
-
MS un grūtniecība
-
MS nav šķērslis, lai radītu pēcnācējus, tomēr noteikti ir jākonsultējas ar ārstu, jo ir jāpārtrauc gandrīz viss MS ārstēšanas process („ārstēšanās brīvdienas”), ja sieviete vēlas grūtniecību.
-
Grūtniecības ietekmē netiek paātrināta MS attīstība, gluži pretēji – grūtniecēm MS epizodiskās lēkmes samazinās par 30-50% salīdzinājumā ar tām MS pacientēm, kuras nav mātes cerībās. Tajā pašā laikā jāapzinās, ka pēc grūtniecības risks, ka slimība saasināsies, ir 2-3 reizes lielāks, salīdzinot ar sievietēm, kuras nav stāvoklī. Jārēķinās, ka pēc dzemdībām būs papildu stress jauno rūpju un hormonu izmaiņu dēļ. Barojot jaundzimušo, ir jāceļas nakts laikā. Lai MS paciente-māmiņa varētu atpūsties, jau iepriekš var sagatavot pienu, ar kuru partneris vai kāds cits ģimenes loceklis var mazo pabarot nakts laikā.
-
Grūtniecība būtu jāplāno MS mierīgajā stadijā. Dzemdībās izmantotie sāpju mazinātāji neietekmē slimības gaitu. MS paciente dzemdībās var izjust vienīgi lielāku nogurumu un stīvums, salīdzinot ar veselu sievieti dzemdībās.
-
MS paciente droši var barot savu bērnu ar krūti. Tas gan nav pieļaujams tajos gadījumos, kad tiek lietoti medikamenti, kas varētu kaitēt jaundzimušajam.
-
-
Ceļošana
-
Ceļošana ir viens no veidiem, kā iegūt tik ļoti nepieciešamo atpūtu. Vienīgi ir jāizvērtē, vai iecerētais atpūtas veids neradīs jaunas veselības problēmas.
-
Brīvdienas sniedz iespēju atpūsties un uzņemt ikdienā nepieciešamo enerģiju. Visvienkāršāk to paveikt palīdz būšana kopā ar ģimeni un draugiem.
-
Dodoties tālākā ceļojumā, pats svarīgākais ir parūpēties, lai netiktu ieplānots nekas tāds, kas prasa milzu piepūli. Lidmašīna ka ceļojuma transports ir mazāk nogurdinošs nekā autobusi, automašīnas un vilcieni.
-
Ceļojumam jābūt labi saplānotam, vienmēr esot gatavībā saskarties ar kaut kādiem sarežģījumiem. Tie visbiežāk tiek novēroti, ja brīvdienas tiek pavadītas tropu zonā – lielā karstuma dēļ.
-
Ceļojumā nedrīkst doties, nepaņemot līdzi nepieciešamos medikamentus. Pirms došanās ceļā, jāsazinās ar konkrēto valstu pārstāvniecībām, lai saprastu, kādas atļaujas ir nepieciešamas, lai tajās ievestu MS ārstēšanai paredzētos medikamentus. Iespējams, ir nepieciešama medikamenta recepte ar zāļu starptautisko nosaukumu tajā, medikamentam jābūt oriģināliepakojumā vai arī nepieciešamajiem dokumentiem jābūt pārtulkotiem citā valoda.
-
Lidojot ar lidmašīnu, injekcijām ir jābūt rokas bagāžā. Ir jāinformē lidmašīnas apkalpe par iespējamām veselības problēmām. Iespējams, zāles ir jāglabā aukstuma. Pērkot biļetes, droši var jautāt, lai pārliecinātos, vai lidmašīnā būs iespējams savus medikamentus ielikt ledusskapī. Ja izmantojat ratiņkrēslu, jau savlaicīgi sazinieties ar aviokompāniju, lai noskaidrotu, kādas ir viņu prasības vai ieteikumi, lai lidojums nesagādātu grūtības.
-
Vilcienos tikai retos gadījumos ir iespējama zāļu uzglabāšana pietiekoši aukstā vietā. Ja vilcienā ir restorāna vagons, tad šāda iespēja ir daudz lielāka.
-
Nereti dodoties uz eksotiskām zemēm, ļoti svarīgs ir jautājums par vakcinēšanos. Nav vienprātības ekspertu vidū par MS pacientu vakcinēšanos. Daļa uzskata, ka MS pacienti ir jāvakcinē vien tad, ja nav citas izvēles, kamēr citi piesauc īpašas vakcīnas. Vispārējais viedoklis ir tāds, ka ar dažiem izņēmumiem (ir iespējamas komplikācijas) MS pacientus drīkst vakcinēt. Nevajadzētu vakcinēt tos MS pacientus, kuriem ir MS paasinājumi un slimības uzliesmojums.
-
Ieteicama ir pote pret stingumkrampjiem, kas ir it īpaši svarīga, dodoties atpūsties uz vietām, kurās ir dažādi insekti un infekcijas. Vakcinēšanās ir nopietns jautājums, tādēļ tas obligāti jāpārrunā ar ārstu.
-
Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015
Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv
LMSA rekvizīti:
A/S „Rietumu Banka”
Konts:
IBAN LV10RTMB0000 0688 01518
SWIFT: RTMBLV2X
Mājas lapas izveidi un esamību atbalsta: