Jaunās iespējas multiplās sklerozes pacientu ārstēšanā

  • Jaunumi
  • Jaunās iespējas multiplās sklerozes pacientu ārstēšanā

Jaunās iespējas multiplās sklerozes pacientu ārstēšanā .

     Rakstu par jaunāko multiplās sklerozes pacientu ārstēšanā pēc divu gadu pārtraukuma. Mēs esam pārdzīvojuši divus nopietnus gadus COVID-19 pandēmijas klātbūtnē. Tas ir ietekmējis praktiski visus, gan ārstus, gan multiplās sklerozes pacientus. 2020. gada sākumā bija daudz nezināmā par COVID-19 infekcijas ietekmi uz MS pacientiem, par vakcināciju. 2020. gadā publicējām MS starptautiskās federācijas (MSIF) informāciju par drošības pasākumiem COVID-19 pandēmijas laikā MS pacientiem. Šīs rekomendācijas tiek atjauninātas regulāri, pēdējais pārskats šī gada 24. maijā.

Ja atceramies, tad vienu brīdi ambulatorās pieņemšanas tika atceltas ārkārtas situācijas laikā. Šo divu gadu laikā vairākos MS centros pasaulē veikti pētījumi par MS medikamentu un vakcinācijas mijiedarbību. Pētījumu rezultāti apstiprināja dažu medikamentu ietekmi uz vakcinācijas efektivitāti, tāpēc tagad, uzsākot terapiju ar jaunu medikamentu, tiek  rekomendēts veikt vakcināciju (piem. gripa, difterija, COVID-19).

     Ārkārtas situācijas ierobežojumi pamudināja veselības dienestu pieņemt lēmumu par attālināto konsultāciju apmaksu. Tagad varam pieņemt pacientus attālināti, bet tāpat uz telefona konsultāciju ir jāpierakstās, tomēr jāsaprot, ka tās ir tikai telefona konsultācijas, kas nevar aizvietot apmeklējumu pie ārsta.

            Multiplā sklerozes norises veidi nav mainījušies, un joprojām aktuāla ir progresējošā slimības norise, kas ir ar lielāku invaliditāti un dzīves kvalitātes ierobežojumu. No 2021. gada 22. jūnija kompensējamo zāļu sarakstā sekundāri progresējošās multiplās sklerozes terapijā iekļauts Siponimods (Mayzent),  kuru nozīmē perorāli reizi dienā. Šo medikamentu vairākus gadus (no 2013. gada)pētījuma ietvaros lietoja arī Latvijas pacienti.

Jaunums ir arī pilnībā cilvēka monoklonālā antiviela – Ofatumubams, kuru nozīmē MS pacientiem ar recidivējoši remitējošu norisi. Šī gada jaunums ir arī Ponesimods, kurš ir tabletēts medikaments arī recidivējoši remitējošas multiplās sklerozes ārstēšanai.

            Pēc minētās uzskaites var saprast, ka iespējas terapijas izvēlē ir palielinājušās. No otras puses, nav tik vienkārši no pieejamajiem medikamentiem nozīmēt atbilstošo katram indivīdam. Jāsaprot, ka medikaments, ka der Lāsmai, var nebūt tik efektīvs Kārlim, jo katram ir sava slimības norise, kad vērtējam esošo klīnisko stāvokli, aktivitāti MR izmeklējumos, kā arī saliekot visu kopā – katra individuālo prognozi.

            Vēlam veselību, dzīves prieku, gribēšanu zināt un darīt, atrast savu laimes aku, no kuras pasmelties un veldzēties.

            Laimīgu un veselīgu Jauno 2023. gadu!

 

 

                                                                                       MS centra kolektīva vārdā

                                                                                                                Jolanta Kalniņa

 

Aptauja:
Mana primārā nepieciešamība.

Rezultāti Atbildēt

Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015

Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv

LMSA rekvizīti:
A/S „Swedbank”
Konts:
LV54HABA0551052632700
SWIFT: HABALV22


Nodaļas

Atbalstītāji: