Ieteikumi multiplās sklerozes (MS) pacientiem.

  • Jaunumi
  • Ieteikumi multiplās sklerozes (MS) pacientiem.

Ieteikumi multiplās sklerozes (MS) pacientiem.

Informē MS neiroloģe Dr. Jolanta Kalniņa

Koronavīrusa infekcijas (COVID-19) ir jauna slimība, kas skar plaušas un elpceļus. Pašlaik nav pierādījumu par to, kā infekcija ietekmē pacientus ar multiplo sklerozi.

MS starptautiskās federācijas (MSIF) ieteikumi

Cilvēkiem ar plaušu un sirds slimībām un cilvēkiem, kas vecāki par 60 gadiem, ir lielāka iespēja piedzīvot komplikācijas un saslimt ar COVID-19. Šī grupa ietver daudzus pacientus ar MS, jo īpaši tos, kam ir papildu veselības problēmas, kustību traucējumi un kuri lieto slimību modificējošu terapiju.

Visiem pacientiem ar MS iesaka pievērst īpašu uzmanību vadlīnijām par COVID-19 infekcijas riska samazināšanu. Gados vecākiem MS pacientiem, jo īpaši tiem, kam ir arī plaušu vai sirds slimības, jāpievērš īpaša uzmanība, lai mazinātu viņu saskarsmi ar vīrusu. Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijas:

·         Bieži mazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni vai dezinficējiet ar spirtu saturošiem dezinfekcijas līdzekļiem

·         Nepieskaries acīm, degunam un mutei, ja rokas nav tīras

·         Centies ievērot vismaz 2 metru attālumu starp sevi un citiem, īpaši tiem, kuri klepo un šķauda

·         Klepojot un šķaudot nosegt muti un degunu ar vienreizlietojamo salveti, kuru pēc lietošanas izmest, un pēc tam nomazgāt rokas; ja nav vienreizlietojamā salvete vai kabatas lakatiņa, klepot vai šķaudīt iekšējā elkoņa locītavas virsmā, bet nedarīt to plaukstā

Papildus MS pacientiem iesaka:

·         Izvairīties no publiskiem pasākumiem

·         Pēc iespējas izvairīties lietot sabiedrisko transportu

·         Ja iespējams, izmantot alternatīvu ambulatorai vizītei klātienē (piemēram, telefona konsultācijas)

Arī aprūpētājiem un ģimenes locekļiem, kas dzīvo kopā ar MS pacientu vai regulāri apmeklē to, tāpat jāievēro šīs rekomendācijas, lai samazinātu iespēju atnest COVID-19 infekciju mājās.

 

Ieteikumi MS pacientiem, kuri lieto slimību modificējošo terapiju

Daudzi slimību modificējošie medikamenti (SMM) darbojas, nomācot vai modificējot imūnsistēmu. Daži medikamenti var palielināt COVID-19 infekcijas komplikāciju rašanās iespējamību, kura ir jāizvērtē saistībā ar terapijas pārtraukšanas riskiem.

Rekomendācijas:

·         Pacienti ar MS turpina lietot uzsākto slimību modificējošo terapiju

·         Pacienti, kuriem  COVID-19 simptomi vai infekcijas tests ir pozitīvs, pārrunā MS terapijas iespējas ar MS specialistu vai citu veselības aprūpes speciālistu, kurs pārzina viņu aprūpi

·         Pirms uzsākt jaunu slimību modificējošo terapiju (SMT), pacienti ar MS pārrunā ar savu veselības aprūpes speciālistu, kura terapija ir labākā izvēle viņu individuālai slimības norisei un aktivitātei, ņemot vērā COVID-19 risku valstī

·         Pacienti, kam jāsāk lietot SMT, bet to vēl nav uzsākuši, jāapsver iespēja izvēlēties ārstēšanu, kas nemazina specifiskās imūnās šūnas (limfocītus). Piemēram: interferonu, glatiramēra acetātu vai natalizumabu. Medikmenti, kas samazina limfocītu skaitu ilgākā laika intervālā: alemtuzumabs, kladribīns, okrelizumabs un rituksimabs.

·         Sekojošie perorālie SMM var samazināt imūnsistēmas spēju reaģēt uz infekciju: fingolimods, dimetilfumarāts, teriflunomīds un siponimods. Pacientiem rūpīgi jāapsver šo medikamentu uzsākšanas riski un ieguvumi COVID-19 pandēmijas laikā.

·         MS pacienti, kuri jau lieto alemtuzumabu, kladribīnu, okrelizumabu, rituksimabu, fingolimodu, dimetilfumarātu, teriflunomīdu vai siponimodu un dzīvo reģionā ar COVID-19 uzliesmojumu, vajadzētu pēc iespējas vairāk izolēties, lai samazinātu inficēšanās risku.

Ieteikumi par otrās vai nākamās alemtuzumaba, kladribīna, okrelizumaba un rituksimaba devas aizkavēšanu COVID-19 uzliesmojuma dēļ dažādās valstīs atšķiras. Pacienti, kuri lieto šos medikamentus un kuriem paredzētā nākamā deva, jākonsultējas ar savu veselības aprūpes speciālistu par risku un ieguvumiem, kas saistīti ar ārstēšanas atlikšanu.

 

Ieteikumi bērniem un grūtniecēm ar MS

Šajā laikā nav īpašu ieteikumu sievietēm ar MS, kuras ir grūtnieces. Tāpat nav arī specifisku ieteikumu bērniem ar MS. Viņiem jāievēro iepriekš minētie ieteikumi pacientiem ar MS.

Aptauja:
Mana primārā nepieciešamība.

Rezultāti Atbildēt

Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015

Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv

LMSA rekvizīti:
A/S „Rietumu Banka”
Konts:
IBAN LV10RTMB0000 0688 01518
SWIFT: RTMBLV2X


Nodaļas

Atbalstītāji: