Pasaules MS diena 2019 - Latvijā

  • Jaunumi
  • Pasaules MS diena 2019 - Latvijā

Pasaules MS diena 2019 - Latvijā

Neredzamā MS/neredzamā invaliditāte

LOGO2.jpg     Pasaules Multiplās Sklerozes diena ir iedibināta, lai izplatītu zināšanas par MS, skaidrotu, ka MS ir slimība, kas izpaužas ļoti dažādos veidos, lai iestātos pret stigmatizāciju un vērstu sabiedrības uzmanību uz Multiplo sklerozi, tās savlaicīgu ārstēšanu, sekmēt invaliditātes attālināšanos, ilgāk saglabāt darbaspējas. Arī piesaistīt līdzekļus, kliedētu mītus par šo diagnozi, palīdzētu izprast slimības nopietnību, palīdzēt rast izpratni, vai kliedēt stereotipus, informētu sabiedrību par šādu saslimstību, par tās simptomiem, ārstēšanas iespējām.

 

     Pasaules mērogā, MS ietekmē aptuveni 2,5 miljonus cilvēku. MS Latvijā skar vidēji 51 pacientu uz 100 000 iedzīvotājiem. Latvijā ir apzināti 2000 MS pacientu, bet iespējams, ka MS skar vēl vairāk cilvēku.

MS dienu mēs Latvijā, tāpat, kā visā pasaulē, atzīmējam no 2009 gada, tātad šogad jau 10 reizi.

Šogad, 29.maijā, Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā norisinājās multiplajai sklerozei veltīta diena. Pasākumā cerējām, ka atnāks apmēram ap 100 cilvēku, tomēr interese bija necerēti liela un uz pasākumu atnāca vairāk kā 200 cilvēku, kas , protams, priecē, ka cilvēkiem ir interese un sabiedrība nav vienaldzīga par saviem līdzcilvēkiem, savu veselību. Mums savukārt bija iespēja cilvēkiem stāstīt par šo diagnozi , tās ārstēšanas iespējām. Visa pasākuma laikā bija iespēja tikties ar slimnīcas speciālistiem un piedalīties izglītojošās lekcijās, tādās kā:

Mana neredzamā multiplā skleroze - multiplās sklerozes asociācijas vadītāja Ineta Osipoviča

Kas ir multiplā skleroze? Asoc. prof. Guntis Karelis, dr. med. Daina Pastare

Ģimenes plānošana multiplās sklerozes pacientam. Dr. Sandra Svilpe

Uztura ieteikumi multiplās sklerozes pacientam. Dr. Līga Mekša

Urinācijas traucējumi multiplās sklerozes pacientam. Dr. Sanda Siliņa

Par emocionālo stāvokli un veselības vajadzībām slimību gadījumā. Dr. Artūrs Miksons

Audiologopēda loma multiplās sklerozes pacientu rehabilitācijā. Līga Savicka

Fizioterapeita loma multiplās sklerozes pacientu rehabilitācijā. Anete Pētersone

Ergoterapeita loma multiplās sklerozes pacientu rehabilitācijā. Vita Kurganova

 

     Visa pasākuma laikā bija iespēja veikt dažādus izmeklējumus un testus:

Uzmanības pārbaudi, vizuālās atmiņas pārbaudi, kognitīvo spēju pārbaudi, noguruma pārbaudi, 9 bedrīšu testu, MRI attēlu analīzi, muskuļu spēka pārbaudi, redzes pārbaudi

Izglītojošo lekciju laikā dalībnieki aktīvi iesaistījās diskusijās ar ārstiem un uzdeva sev svarīgos jautājumus. Lielā interese par pasākumu liecina par nepieciešamību šādas tikšanās organizēt arī turpmāk.

 

     Ik dienas mēs sastopamies ar neredzamo invaliditāti un paejot garām cilvēkam mēs neaizdomājamies, kas viņam kaiš, ja mēs redzam, ka cilvēks ir ratiņos ar spieķi vai rallatoru, mums ir uzreiz vairāk vai mazāk skaidrs, ka šim cilvēkam ir kāda veselības problēma, bet paskatoties apkārt mēs neredzam  tādas diagnozes kā asinsvadu saslimšanas, onkoloģiju, HIV, psiholoģiskas, neiroloģiskas saslimšanas. Katru gadu tiek izvēlēta kāda aktuāla tēma saistīta ar šo diagnozi vienu gadu tā bija par nodarbinātību, tad par pētniecību un šogad tā ir redzamība – neredzamie simptomi pie MS - mana neredzamā invaliditāte. Ikdienā mēs sastopamies gan ar aizspriedumiem, neinformētību, sabiedrības nesapratni par šo diagnozi. Par neredzamo ietekmi uz cilvēku ar MS. Jo ātrāk tiek pievērsta uzmanība dažādiem simptomiem, jo ātrāk tiek atklāta diagnoze, jo labāk padodas ārstēšanai. Mēs nepiegriežam vērību tādiem simptomiem, kā bezspēks, nogurums, muskuļu vājums, depresija, reiboņi, redzes dubultošanās vai miglošanās, notirpums rokās vai kājās, un nav divi vienādi cilvēki ar vienādām MS izpausmēm, protams , līdzīgi simptomi ir arī pie citām diagnozēm, tādēļ ir vajadzīga medicīnas specialistu piesaiste, lai veiktu nopietnus izmeklējumus, kas konstatētu vai tā ir MS vai nē.

MS ir ārstējama, bet ne izārstējam, diemžēl daudzus neredzamos simptomus pavada fiziskie un viss simptomu kopums nes līdzi arī psiholoģiskas izmaiņas. Pārsvarā simptomu kopums pie MS palielina citu hronisku slimību attīstību.

 

     Psihoemocionālais atbalsts būtu jāiekļauj MS valsts obligātajā programmā, lai atgrieztu pacientus aktīvā darbā un sociālajā vidē.  Loti nepieciešama psihoemocionālā rehabilitācija - Latvijā šobrīd ar to nodarbojamies mēs kā asociācija. Mums ir visā Latvijā ir 13 pašpalīdzības grupas, kuras vada paši MS slimnieki, palīdzam gan psiholoģiski, morāli, gan iespēju robežās arī pirmās nepieciešamības precēm.

     Mēs gribam dzīvot nevis sadzīvot, gribam justies droši par rītdienu, par šodienu, baudīsim katru dienu ko dzīvojam, izdzīvosim katru dienu ar pilnu krūti!

Ļoti ceru, ka šī slimība tiks izārstēta vai vismaz apturēta, lai neprogresē.

 

RD logo pie Lietuvas abiem rakstiem.pngProjekts tiek līdzfinansēts no RD Labklājības departamenta budžeta programmas “Sadarbība ar nevalstiskajām organizācijām.

 

      Ļoti liels atbalsts pasākuma rīkošanā no RAKUS Gaiļezers un padies profesoram G.Karelim, D.Pastarei un protams visiem visiem speciālistiem, ārstu un māsinu komandai, paldies par lielo atbalstu Sanitai Gūtmanei no Sanofi un visiem pārjiem atbalstītājiem.

 

Latvijas multiplās sklerozes asociācijas vadītāja Ineta Osipoviča

Aptauja:
Mana primārā nepieciešamība.

Rezultāti Atbildēt

Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015

Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv

LMSA rekvizīti:
A/S „Rietumu Banka”
Konts:
IBAN LV10RTMB0000 0688 01518
SWIFT: RTMBLV2X


Nodaļas

Atbalstītāji: