Pasaules MS diena 2017

     Kā jau katru gadu maija pērējā trešdienā tieka atzīmēta pasaules Multiplās Sklerozes diena, šogad tā iekrita 31. maijā.

      Koncerti, semināri, konferences, pasākumi tieka plānoti 63 valstīs . Katru gadu MS dienas ietvaros cilvēki ar MS izvirza sev kādu mērķi ko sasniegt, atceroties no iepriekšējiem gadiem, bija cilvēki kas kāpa Everestā , Franči brauca ar riteņiem apkārt eiropai, kādi citi smaiļoja pa krācēm, šogad vairākās pasaules valstīs viens no mērķiem  bija pārvarēt sevi un izlekt ar izpletni. MS aprūpes biedrība Ēģiptē veicināja izpratni par MS un aizspriedumiem sakarā ar MS, organizējot teātra izrādes. Tādejādi paziņojot, ka ir šāda Multiplā Skleroze un mēs esam cīnītāji, neskatoties uz diagnozes neizārstējamību.

Portugāle kopā ar sporta asociāciju gāja ielās, lai vāktu līdzejkļus. Citas valstis izdeva brošūras, vadīja seminārus un jogas nodarbības.

 

Latvijā atzīmējot pasaules MS dienu:                                                         

Saldū – atbrauca ciemos MS cilvēki no Kuldīgas, lai kopā atzīmētu šo dienu.

Alūksnē – Devās uz muzeju.

Cēsīs- brauca ar autobusu ekskursijā

Bauskā – Brauca uz lauku saimniecību, sēja sieru un apmeklēja Elejā muižu.

Rīgā – Viens no lielākajiem izaicinājumiem cilvēkiem, kas dzīvo ar Multiplo Sklerozi ir neredzamie simptomi,

     Tādēļ aicinātie viesi varēja pamēģināt ( ar dažādiem palīglīdzekļiem) kaut nedaudz izjust, kādas ir sajūtas sadzīvojot ar šo diagnozi un tās simptomiem ikdienā. (neskaidra redze, smagas kājas, nejūtīgums, bezspēks u.c. )

Pasaules Multiplās Sklerozes diena (MS)

     Tā nav diena, kad tiek svinēta, kā svētku diena, kā priecīgs notikums, ka man ir MS, šī diena ir, lai visā pasaulē apvienotos cilvēki kam ir šī slimība, gan līdzcilvēki un atbalstītāji, lai mēs varētu apkārtējiem pastāstīt, informēt, arī izglītot, kas tad īsti ir Multiplā Skleroze, lai pie simptomiem, kas raksturīgi šai diagnozei, laicīgi meklētu ārstu un vērstos pēc padoma un palīdzības, lai savlaicīgi varētu diagnosticēt šīs slimības esamību vai neesamību.

     Multiplās Sklerozes  starptautiskā federācija (MSIF) un tās locekļi aizsāka populatrizēt pasaules MS dienu 2009.gadā. Šī diena iedibināta, lai atzīmētu globālo kustību un cerību nākotnei. Lai arī ar izkaisīto sklerozi slimo tūkstošiem cilvēku, aizvien nav zināms, kas izraisa šo saslimšanu un kā to izārstēt. Tomēr ir  pieejama ārstēšana.

Slimības progresēšana, smagums un konkrētie simptomi ir neprognozējami un katram cilvēkam atšķiras.

     MS skarto ir vairāk nekā 2,3 miljoni cilvēku visā pasaulē. Latvijā vairāk kā 2000 un katru gadu diagnosticē apmēram ap 100 jaunus, no kuriem apmēram 80 sievietes un 20 vīriešu.        

     Biedrībā mūsu cilvēku ir ap 750  ne katrs jaundiagnosticētais nāk uz asociāciju, jo baidās, ka kāds vēl var uzzināt par šo diagnozi. Baidās pateikt darba devējam, dažkārt pat ne visi mājinieki, draugi un radi zin, ka mammai, tētim vai brālim ir šī slimība.  

     Pirmie multiplās sklerozes simptomi visbiežāk tiek diagnosticēti 20 -  40 gadu vecumā. Multiplā skleroze (MS) jeb izkaisītā skleroze ir autoimūna slimība. Tas nozīmē, ka organisms neatšķir savējās no svešām šūnām, tāpēc uzbrūk arī savējām. MS gadījumā uzbrukums ir vērsts pret mielīna apvalku, kas sargā vairākas nervu šūnas. Paša cilvēka imūnsistēma uzbrūk mielīna apvalkam, kas darbojas kā aizsargs, sedzot nervu šķiedras. Uzbrukuma rezultātā tiek traucēta nervu signālu kustība, dažkārt, tā pat tiek apturēta pilnībā.

     Katram pacientam ir atšķirīgi slimības simptomi un slimības attīstības gaita, ko nevar prognozēt. MS nav lipīga un to nevar nodot līdzcilvēkiem. 

Jāmācās ieklausīties savā ķermenī, savās izjūtās, ar šo diagnozi nav jāsamierinās,

bet gan jāmācās sadzīvot.

              ~ Bildes~                                                                                                 Ineta Osipoviča

 

Aptauja:
Mana primārā nepieciešamība.

Rezultāti Atbildēt

Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015

Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv

LMSA rekvizīti:
A/S „Rietumu Banka”
Konts:
IBAN LV10RTMB0000 0688 01518
SWIFT: RTMBLV2X


Nodaļas

Mājas lapas izveidi un esamību atbalsta: