06.05.2020Tev tas jāzina, iepazīsties

Biežāk uzdotie jautājumi par multiplo sklerozi

     “Par multiplo sklerozi “ – grāmata Man ir liels prieks, ka Latvijā ir parādījies šāds izdevums, kurā ir apkopoti svarīgākie jautājumi par multiplo sklerozi. Sabiedrībā nereti sastopamies ar daudziem mītiem saistībā ar šo diagnozi, tā tiek jaukta ar citām diagnozēm, tādām kā vecuma sklerozi u.c. Nereti MS diagnosticētais aizejot pie ārsta nezina, kādus jautājumus uzdot, tad šeit mēs varam aplūkot biežākos jautājumus, kuri varētu Jūs interesēt. Nebaidieties uzdot arī citus jautājumus, ja jums tādi radušies.  

     Atcerieties, ka nav sliktu vai nepareizu jautājumu. Šis izdevums saprotamā valodā izskaidro, kas ir MS, kā atpazīt, kā rīkoties vienā vai otrā gadījumā, ko darīt, ko labāk nedarīt, kā rīkoties dažādās situācijās un kurp griezties pēc palīdzības, kā atpazīt paasinājumu, kā tas ietekmēs grūtniecību, vai drīkstu vakcinēties, cik svarīgi ir lietot nozīmētos medikamentus, kas ir plazmafarēze un vai drīkstu izmantot alternatīvo medicīnu, kā arī daudzas citas svarīgas sadaļas. Šeit apkopots plašs ieskats par multiplo sklerozi un ir domāts ne tikai pašiem pacientiem, bet arī viņu piederīgajiem, jo saslimstot ar MS tiek iesaistīta gan ģimene, gan apkārtējie cilvēki, sabiedrība. Pateicoties šī izdevuma ietvertajai informācijai, būs vieglāk izvērtēt un saprast tālākās perspektīvas un vieglāk pielāgoties, adaptēties sabiedrībā. Atrast spēku atzīt un pieņemt, ka attīstoties diagnozei būs cits dzīves temps nekā iepriekš, pieņemt, ka dzīvē var izmainīties prioritātes, mācīties ieklausīties sevī un savā ķermenī, mēģināt izmainīt ieradumus, bet varbūt beidzot sākt darīt lietas, ko agrāk neesi darījis. Lai šī grāmata Tev ir iedrošinājums, ka dzīve nav beigusies ar diagnozes uzstādīšanu, bet gan sākums jaunam dzīves posmam ar kuru dzīve sākas, tikai savādāka kā līdz šīm.

                                         Latvijas Multiplās Sklerozes asociācijas valdes priekšsēdētāja INETA OSIPOVIČA

 

Šis izglītojošais materiāls palīdzēs atbildēt uz daudziem jums svarīgiem jautājumiem par multiplo sklerozi. Uz jautājumiem ir sniegtas detalizētas atbildes.

 

Šo grāmatu, kā arī citus bukletus un žurnālus ir iespējams, gan lasīt mūsu mājaslapā www.mslapa.lv zem sadaļas MULTIPLĀ SKLEROZE – Tev tas jāzina – iepazīsties! , gan izdrukāt pašiem - http://mslapa.lv/site/31006 , bet, ja esi mūsu biedrs, vari sazināties ar savu nodaļas vadītāju un saņemt šos materiālus pie tikšanās.

lasīt vairāk

22.04.2020Nodarbju līdzsvars

Lūdzu aizpildiet anketu!

     Rīgas Stradiņa universitātes studiju programmas "Ergoterapija" 3.kursa studentes

Studiju kursa “Sabiedrības veselība” ietvaros, paredzēts izveidot projektu, kas sniegtu atbalstu un, kas ir balstīts uz sabiedrību, vēlās sadarboties ar mūsu asociāciju, projekta mērķis ir informēt cilvēkus ar kustību traucējumiem par to, kā var sabalansēt savu ikdienu (nodarbju līdzsvars), sniegtu organizācijas biedriem informāciju, kuru biedri būs izvēlejušies sev kā interesējošu pēc aptaujas izpildīšanas (tēmas tiks identificētas pēc aptaujas rezultātu apkopošanas). Informācija asociācijas biedriem tiks sniegta attālināti (izmantojot telerehabilitācijas metodi), līdz ar to informācijas sniegšanas veidu mēs varam piedāvāt kā - informatīvu materiālu (vizuāli, video, rakstisku, prezentācijas) un video semināru veidā. 

 

      Vai Jūs būtu ieinteresēti šāda sadarbībā, ja jaunie specialisti nodotu savas zināšanas            

                                              BEZMAKSAS mums ? 

 

Šeit pieejama aptauja ar minētajām tēmām, kuras varam piedāvāt:  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfE9MnuLJVtOK_xcXODi2rGLr-ROUG7kHt-3BAlCJqozlbnOw/viewform?usp=sf_link 

Cerot uz sadarbību,

 

Rīgas Stradiņa universitātes studiju programmas "Ergoterapija" 3.kursa studentes

Jeļizaveta, Agnese, Sabīne, Viktori

lasīt vairāk

12.04.2020Palīdzība ārkārtas situācijas laikā

Kā cilvēkiem ar hroniskām slimībām atrast palīdzību

ārkārtas situācijas laikā?

1.Sekot savam veselības stāvoklim atbilstoši hroniskajai slimībai – mērīt asinsspiedienu, sekot cukura līmenim, regulāri lietot ārsta nozīmētās zāles.

2.Sekot, lai zāļu krājums pietiktu vismaz 1 nedēļai.

3.Ja veselība nepasliktinās, bet nepieciešamas zāles, pie ģimenes ārsta neejiet paši, bet sazinieties elektroniski vai pa telefonu.

4.Ar ģimenes ārstu izrunājiet visu par izrakstītajām zālēm, īpašu uzmanību pievēršot zālēm, kurām varētu mainīties nosaukums saistībā ar jauno kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtību. Par jauno kārtību varat izlasīt šeit: http://sustento.lv/resource/show/1550; https://www.zva.gov.lv/lv/jaunumi-un-publikacijas/jaunumi/no-sodienas-arsti-kompensejamo-zalu-recepte-norada-aktivo-vielu-un-aptiekas-izsniedz-zales-ar-zemako

lasīt vairāk

11.04.2020Jaukas lieldienas

Visiem jaukas Lieldieniņas, lai arī citādākas, nekā katru gadu, bet tas taču nemaina tradīcijas.

Ja jau esam tagad pārgājuši uz virtuālo laiku, tad arī olu kaujas varam uzrīkot virtuālas, dalīsimies ar savām  krāsoto oliņu bildēm un lai visiem ir veselīgas Lieldienas, priecīgs prāts, izturība un cerams, ka Jāņus-Līgo svētkus varēsim svinēt kā katru gadu !                     

                                  FotosesijaAndrejs-99.jpg

Priecīgas Lieldienas !

lasīt vairāk

20.03.2020Ieteikumi multiplās sklerozes (MS) pacientiem.

Ieteikumi multiplās sklerozes (MS) pacientiem.

Informē MS neiroloģe Dr. Jolanta Kalniņa

Koronavīrusa infekcijas (COVID-19) ir jauna slimība, kas skar plaušas un elpceļus. Pašlaik nav pierādījumu par to, kā infekcija ietekmē pacientus ar multiplo sklerozi.

MS starptautiskās federācijas (MSIF) ieteikumi

Cilvēkiem ar plaušu un sirds slimībām un cilvēkiem, kas vecāki par 60 gadiem, ir lielāka iespēja piedzīvot komplikācijas un saslimt ar COVID-19. Šī grupa ietver daudzus pacientus ar MS, jo īpaši tos, kam ir papildu veselības problēmas, kustību traucējumi un kuri lieto slimību modificējošu terapiju.

Visiem pacientiem ar MS iesaka pievērst īpašu uzmanību vadlīnijām par COVID-19 infekcijas riska samazināšanu. Gados vecākiem MS pacientiem, jo īpaši tiem, kam ir arī plaušu vai sirds slimības, jāpievērš īpaša uzmanība, lai mazinātu viņu saskarsmi ar vīrusu. Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijas:

·         Bieži mazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni vai dezinficējiet ar spirtu saturošiem dezinfekcijas līdzekļiem

·         Nepieskaries acīm, degunam un mutei, ja rokas nav tīras

·         Centies ievērot vismaz 2 metru attālumu starp sevi un citiem, īpaši tiem, kuri klepo un šķauda

·         Klepojot un šķaudot nosegt muti un degunu ar vienreizlietojamo salveti, kuru pēc lietošanas izmest, un pēc tam nomazgāt rokas; ja nav vienreizlietojamā salvete vai kabatas lakatiņa, klepot vai šķaudīt iekšējā elkoņa locītavas virsmā, bet nedarīt to plaukstā

Papildus MS pacientiem iesaka:

·         Izvairīties no publiskiem pasākumiem

·         Pēc iespējas izvairīties lietot sabiedrisko transportu

·         Ja iespējams, izmantot alternatīvu ambulatorai vizītei klātienē (piemēram, telefona konsultācijas)

Arī aprūpētājiem un ģimenes locekļiem, kas dzīvo kopā ar MS pacientu vai regulāri apmeklē to, tāpat jāievēro šīs rekomendācijas, lai samazinātu iespēju atnest COVID-19 infekciju mājās.

 

Ieteikumi MS pacientiem, kuri lieto slimību modificējošo terapiju

Daudzi slimību modificējošie medikamenti (SMM) darbojas, nomācot vai modificējot imūnsistēmu. Daži medikamenti var palielināt COVID-19 infekcijas komplikāciju rašanās iespējamību, kura ir jāizvērtē saistībā ar terapijas pārtraukšanas riskiem.

Rekomendācijas:

·         Pacienti ar MS turpina lietot uzsākto slimību modificējošo terapiju

·         Pacienti, kuriem  COVID-19 simptomi vai infekcijas tests ir pozitīvs, pārrunā MS terapijas iespējas ar MS specialistu vai citu veselības aprūpes speciālistu, kurs pārzina viņu aprūpi

·         Pirms uzsākt jaunu slimību modificējošo terapiju (SMT), pacienti ar MS pārrunā ar savu veselības aprūpes speciālistu, kura terapija ir labākā izvēle viņu individuālai slimības norisei un aktivitātei, ņemot vērā COVID-19 risku valstī

·         Pacienti, kam jāsāk lietot SMT, bet to vēl nav uzsākuši, jāapsver iespēja izvēlēties ārstēšanu, kas nemazina specifiskās imūnās šūnas (limfocītus). Piemēram: interferonu, glatiramēra acetātu vai natalizumabu. Medikmenti, kas samazina limfocītu skaitu ilgākā laika intervālā: alemtuzumabs, kladribīns, okrelizumabs un rituksimabs.

·         Sekojošie perorālie SMM var samazināt imūnsistēmas spēju reaģēt uz infekciju: fingolimods, dimetilfumarāts, teriflunomīds un siponimods. Pacientiem rūpīgi jāapsver šo medikamentu uzsākšanas riski un ieguvumi COVID-19 pandēmijas laikā.

·         MS pacienti, kuri jau lieto alemtuzumabu, kladribīnu, okrelizumabu, rituksimabu, fingolimodu, dimetilfumarātu, teriflunomīdu vai siponimodu un dzīvo reģionā ar COVID-19 uzliesmojumu, vajadzētu pēc iespējas vairāk izolēties, lai samazinātu inficēšanās risku.

Ieteikumi par otrās vai nākamās alemtuzumaba, kladribīna, okrelizumaba un rituksimaba devas aizkavēšanu COVID-19 uzliesmojuma dēļ dažādās valstīs atšķiras. Pacienti, kuri lieto šos medikamentus un kuriem paredzētā nākamā deva, jākonsultējas ar savu veselības aprūpes speciālistu par risku un ieguvumiem, kas saistīti ar ārstēšanas atlikšanu.

 

Ieteikumi bērniem un grūtniecēm ar MS

Šajā laikā nav īpašu ieteikumu sievietēm ar MS, kuras ir grūtnieces. Tāpat nav arī specifisku ieteikumu bērniem ar MS. Viņiem jāievēro iepriekš minētie ieteikumi pacientiem ar MS.

lasīt vairāk

Aptauja:
Mana primārā nepieciešamība.

Rezultāti Atbildēt

Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015

Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv

LMSA rekvizīti:
A/S „Rietumu Banka”
Konts:
IBAN LV10RTMB0000 0688 01518
SWIFT: RTMBLV2X


Nodaļas

Atbalstītāji: