Avīze Ceriba Nr.53 (2.daļa)

"Ziemelvalstu Venēcija" – Kuldīga 


Kuldiga.jpg
          Š.g. 15.jūnija rītā 30 MS cilvēki un viņu atbalstītāji no biedrības LMSA  ar autobusu devās ekskursijā uz Kuldīgu ar tūrisma firmas SIA "Poētika" speciāli sagatavotu programmu.
Vispirms mēs apmeklējām Kukšu muižu, kuras saimnieks un īpašnieks ir vācu vīrs Daniels Jāns. Pats saimnieks mums labprāt novadīja ekskursiju. Šeit apstājās laiks, izjutām pagājušo gadsimtu elpu. Greznie paklāji, mirdzošās lustras, antīkās mēbeles, gleznas, sienu gleznojumi un greznie logu dekori ieveda mūs neatkārtojamā Kukšu muižas pasaulē.
          Netālu no Vīna kalna, nelielā laukumiņā Rīgas ielas galā aplūkojama salmu leļļu kolekcija. Aptuveni 200 dažādi gērbtas dažāda lieluma lelles piesaistīja mūsu uzmanību.
Turpinājām celu un drīz jau bijām nonākuši Kuldīgā. Kurzemes galvaspilsēta Kuldīga ir kā grezna broša pie Kurzemes krūts, viena no vissenākajām pilsētām Baltijā. Te gar senajiem mūriem plūst Alekšupīte. Kuldīgas apmeklējums nav iedomājams bez Eiropas platākā ūdenskrituma  Ventas rumbas apskates.Sakoptā pilsētvide un pilsētas patīkamā gaisotne ir lieliski piemērota pastaigām. Romantiskā, magnētiskā un noslēpumainā Kuldīga saglabājusi viduslaiku šarmu , kluvusi par tūristu galamērķi. Te uzņemtas ap 30 kinofilmām.
          Laiks paskrēja nemanot.Ar labu garastāvokli un pozitīvu noskaņu devāmies mājup.

                                                                       LMSA Rīgas Zemgales nodalas vadītāja Ingrīda Krēbsa

 

Mūsu starptautiskā sadarbība.

      Šogad februārī un maijā piedalījāmies Eiropas MS platformas (EMSP) organizētajos mūsu reģiona valstu sadarbības semināros, kur piedalījās Baltijas valstu, Polija un Baltkrievijas MS organizāciju pārstāvji, mācījāmies par kopprojektu rakstīšanu un diskutējām par turpmākas sadarbības plāniem un iespējām.

      Divreiz piedalījāmies Eiropas Neiroloģisko asociāciju federācijas (EFNA) pasākumos. Martā notika seminārs par kopējās stratēģijas veidošanu Eiropā nākošajam laika periodam, kur diskutējām, kādus problēmjautājumus nepieciešams izvirzīt un risināt Eiropas Savienības līmenī pacientu interešu aizstāvībai. Šādos pasākumos izmantojam iespēju stāstīt par situāciju mūsu valstī un visā Baltijas reģionā, lai arī mūsu intereses tiek uzklausītas un ņemtas vērā, veidojot Eiropas veselības aprūpes politiku. Jo vairāk par sevi informējām - jo lielākas iespējas, ka mūs sadzirdēs !

     Papildus apmeklēts pasākums Eiropas Parlamentā "Cīnoties ar diskrimināciju darba vietā", kura laikā vairākas pacientu organizācijas akcentēja atbalsta nepieciešamību darba kolektīvos un kādu ietekmi tas atstāj uz darba produktivitāti, un Eiropas Smadzeņu padomes pasākums "Garastāvoklis un uzturs : pētot zarnu-smadzeņu saistību", kur stāstīja par zinātnieku pētījumiem, kas liecina, ka mūsu smadzeņu darbību ietekmē patērēto barības vielu un gremošanas sistēmas īpatnībats. Tiesa gan, lektori atturējās nostāties kādas konkrētas diētas pusē vai nosaukt produktu grupas, ko lietot vai nelietot, izņemot vispārīgus veselīga uztura principus. 

     Oktobrī norisinājās diskusija par piekļuvi veselības aprūpei, apspriedām, kādas ir neiroloģijas pacientu neapmierinātās vajadzības dažādās Eiropas valstīs un kādi varētu būt reāli politiskie risinājumi, ko EFNA varētu ietekmēt. Viens no sāpīgākajiem jautājumiem Austrumeiropas valstīs šobrīd ir ārstu un medicīnas personāla došanās peļņā uz bagātākajiem Rietumiem, kamēr dzimtenē trūkst speciālistu. Šī tendence vērojama arī pie mums, par to runā arī Latvijas Jauno Ārstu asociācija. 

     Oktobrī pārstāvējām mūsu biedrību MS Starptautiskajā federācijas (MSIF) Vispasaules dalībvalstu sanāksmēs un Cilvēku ar MS Forumā, kur diskutējām :

- par nākošo gadu MS dienas aktivitātēm un veidiem, kā to interesanti atspoguļot sociālajos tīklos, lai pievērstu sabiedrības uzmanību; 

- par to, kādus kopīgos video varam tulkot savā valodā;

- par kādiem tematiem gribam veidot nākošos kopīgos informatīvos materiālus;

- kādu pieredzi un iedvesmu varam pārņemt no citām pasaules organizācijām.

      Jūnijā darbojāmies MSIF organizētajā starptautiskajā WhatsApp grupā, lai sagatavotos un virtuāli piedalītos seminārā par Piekļuvi Veselības aprūpei pasaulē, kurā piedalījās ārsti no visas pasaules un dažādi nozares eksperti, tādējādi iekļāvām arī mūsu skatījumu kopējā dokumenta veidošanā, kas tiks plaši izmantots, t.sk. arī komunikācijā ar Pasaules Veselības organizāciju.

      Regulāri piedalamies arī EMSP dalīborganizāciju Komunikācijas vebināros, stāstot par mūsu biedrības aktivitātēm un uzzinot, kas notiek citās MS biedrībās. 

                                                                                                                                             Maija.

 

Draugi, lielākā bagātība.

     Ar gadiem katrs no mums kļūst bagātāks. Kad satiec līdzīgi domājošus draugus, vari darbus turpināt. Tā mūsu  draudzība sākās ar Lietuvas MS biedrību, tikāmies katru gadu organizētās  vasaras  nometnēs. Sākām atzīmēt nodaļas 10, 15, 20  pastāvēšanas gadu jubilejas, vienmēr nosūtījām ielūgumus Paņevežas nodaļas vadītājiem  Jurijam un tagad Rasai. Esam tikušies pieredzes apmaiņas ekskursijās, mēs uz Panevežiem, viņi uz Bausku.  Sagaidot ciemos pie mums, ielūdzām „Bauskas Lietuviešu biedrību”, lai kuplinātu draudzīgo pasākumu. Visiem prieku sagādāja dziesmas Rundāles pils dārzā. Bauskā, kur satiekas divas upes Mūsa ar Mēmeli - Ķirbaksalā un turpinās vienā ūdens plūsmā Lielupē. Kopā ar upes viļņiem  aizskanēja visu kopējās dziedātās dziesmas divās valodās . Jā, tādā draudzīgās tikšanās reizēs katrs paliek par vairākiem gadiem bagātāks un tāda ir dzīve, nedrīkst apstāties, bet turpināt. turpināt.
      22. oktobrī  tikām ielūgti uz  Paņevežas 20 gadu  nodaļas jubileju. Nodaļas vadītājas Rasas draudzīgā attieksme un cieņa mūs  sagaidot, nav aprakstāma, ne vārdos izsakāma, to tikai var  just tiekoties klātienē. Svinīgā daļā bija daudz apsveicēju, kuri teica labus vārdus par kopējo nodaļas darbu un rīkotajiem pasākumiem. Arī mēs  sveicām bijušo nodaļas vadītāju Juriju un jauno vadītāju Rasu.  Sveicām  Lietuvas MS biedrības valdes priekšsēdētāju Aldonu, senu paziņu, ar kuru draudzība izveidojusies no iepriekšējām vasaras nometnēm. Pēc svinīgās daļas  sekoja pašu slimnieku iestudēta teātra izrāde un līdzās sēdošie centās mums saturu tulkot. Turpinājās tikšanās, draudzīgas sarunas pie svētku galda. Tikām uzaicināti nākamā gadā, uz  Lietuvas  MS biedrības 20.gadu  svinībām  Viļņā.  Gaidāma atkal jauna draudzīga tikšanās.  Paldies visiem ārstiem un slimnīcas personālam par sniegto atbalstu un līdzjūtību!

LMSA vadībai un visiem priecīgus Ziemassvētkus, Jaunajā 2020 .gadā veiksmi darbā, sadzīvē, ģimenē un visam pāri labu veselību!           
                                                                                         Bauskas nod. vadītāja Ženija Stunda

 

„Ziemassvētkus gaidot”

     Biedrības LMSA Saldus nodaļas pasākums „Ziemassvētkus gaidot” notika  Saldus pilsētas pašvaldības Sociālā dienesta telpās – pasākumu zālē. Piedalījās: nodaļas biedri un slimnieku pārstāvji – 15 cilvēki, viesi no Liepājas. Klāt bija arī Sociālā dienesta vadītāja I.Behmane, Saldus pašvaldības pārstāvis , laikraksta „Saldus Zeme” galvenā redaktore A.Valkīra, kopā 24 cilvēki. Aicināta bija arī „Zaļās aptiekas” vadītāja A.Ozoliņa, taču darba apstākļu dēļ nevarēja ierasties. Nodaļas vadītājs  A.Miezītis uzrunāja klātesošos, informēja par nodaļas darbu un nesen notikušo LMSA pasākumu. Tālāk vārds tika dots viesiem. I.Behmane iepazīstināja ar pēdējiem darbiem, ko novada pašvaldība paveikusi cilvēku ar kustību traucējumiem dzīves apstākļu uzlabošanā, kā arī atbildēja uz jautājumiem. Saldus domes pārstāvis pašvaldības vārdā apsveica visus ar tuvajiem svētkiem un izteica pārliecību, ka sadarbība turpināsies. Dienas aprūpes  centra „Saulespuķe” dalībnieki uzveda nelielu ludziņu „Pifa dzimšanas diena”.  Tad sekoja pasākuma neoficiālā daļa ar kafijas pauzi un visu to, ko sarūpējusi SIA „Kalnsētas” .

                                                                                         Nodaļas valdes loceklis: Edgars Vārna

 

Ziņas no Rīgas Kurzemes rajona

      2019.gadā mēs dzīvojām notikumiem bagātu dzīvi. Divas reizes nedēļā vingrojām . Pēc kārtīgas izkustēšanās atpūtāmies pie karstas tējas krūzes un pārspriedām pēdējos jaunumus, gan vietējos, gan ārzemju, runājām par veselību, ārstēšanos, rehabilitācijas iespējām u.t.t. Par ko tik nevar izrunāties dāmas jaukā atmosfērā. Mūsu meitenēm bija iespējas ārstēties sanatorijās /Vaivaros, Jaundubultos/no tām tika atvesti jaunas un progresīvas idejas dažādiem vingrojumiem, ko varētu pielietot mūsu cilvēki. Bez sporta nodarbībām nepametām arī kultūras pasākums. Latvijas opera un balets uzaicināja mūs apmeklēt izrādes.

 Kopā atzīmēsim Ziemsvētkus un sagaidīsim Jauno 2020.gadu.

Novēlam visiem mūsu kolēģiem rosīgu un veselīgu Jauno gadu !

                                                                                                                                 Marga Ozoliņa

 

 "Eiropas MS jauniešu tikšanās konferencē "MS SESSIONS 2019"

     Oktobra pēdējā nedēļas nogalē, no 25. līdz 27. oktobrim, Rumānijas galvaspilsētā Bukarestē tika aizvadīts nu jau otrais festivāls Eiropas jauniešiem, kas slimo ar multiplo sklerozi.

     “MS Sessions” ir divu dienu ilgs seminārs, kas ne tikai izglīto ar MS slimojošos jauniešus, bet arī rada iespēju sadraudzēties un nodibināt jaunus kontaktus ar jauniešiem, kas ikdienā saskaras ar MS izraisītām grūtībām.

     Pirmo reizi “MS Sessions” konference notika 2017.gada novembrī Prāgā, Čehijā un pateicoties lielajai jauniešu atsaucībai, rīkotāji, Eiropas Multiplās Sklerozes Platforma (European Multiple Sclerosis Platform) kopā ar organizāciju “Shift.MS”, to nolēma rīkot ik pēc diviem gadiem, lai saliedētu jauniešus Eiropā un palīdzētu saprast, ka mēs ar šo slimību necīnāmies vieni.

     Divu dienu garumā dalībniekiem bija iespēja klausīties dažādu veselības speciālistu, aktīvistu un pašu ar MS slimojošo jauniešu uzrunās. Šogad apspriestas tādas tēmas kā garīgā veselība, psiholoģiskā adaptācija pēc diagnozes saņemšanas, kā parūpēties par savu veselību un vislabāk sekot līdzi savam veselības stāvoklim. Tāpat tika sniegta informācija par jaunākajām aktualitātēm MS medikamentu un klīnisko pētījumu jomā, kā arī apspriestas tēmas par fiziskajām aktivitātēm, attiecībām un seksualitāti, sadzīvojot ar multiplo sklerozi. Sesijas auditoriju vadīja savu jomu speciālisti no dažādām valstīm: neiropsiholoģe Dr. Sabina Brennan, neirologs Dr. Jeremy Hobart, neiroloģe Dr. Sarmilee Gnanapavan, kā arī klīniskās izpētes speciālists un uztura speciālists Conor Kerley, seksa terapeite Moira Tzitzika, kuri paši ir arī MS pacienti.

     Katru dienu uz skatuves kāpa arī ar MS slimojošie jaunieši, lai dalītos savā pieredzē par sadzīvošanu ikdienā ar multiplo sklerozi un dotu padomus no savas pieredzes, kā pēc diagnozes saņemšanas nepazaudēt sevi, dzīvesprieku un neatmest domas par saviem sapņiem.

     Tā kā pasākums paredzēts jauniešiem, neiztikām arī bez tematiskām izklaidēm. Piektdienas vakarā, ierodoties konferences norises vietā, jauniešus sagaidīja gaumīgi klāti galdi, dzīvā mūzika un nepiespiesta atmosfēra, kurā iepazīties vienam ar otru. Savukārt, sestdienas vakarā visi, apmēram 130 dalībnieki, devās vakariņot vietējā restorānā, kur konferences rīkotāji bija parūpējušies par gardām vakariņām, Rumānijas gaumē. Jauniešiem bija iespēja ne tikai kopā klausīties lekcijas par MS, bet arī kopīgi apskatīt Bukaresti un tās eleganto skaistumu.

     “MS Sessions” rīkotāji konferences beigās norādīja, ka jau tuvākajā laikā sāks darbu pie nākamās jauniešu konferences plāna 2021.gadam, kur gaidīs arī jaunus dalībniekus. Jāpiemin, ka “MS Sessions” rīkotāji rūpējas gan par aviobiļešu, gan viesnīcas izdevumu segšanu, tāpēc pašam konferences laikā nākas iztērēt naudu tikai suvenīriem vai kaut kam garšīgam, milzīgs paldies, viņiem par to!

MSsessions19.jpg    

MSsessions_19.jpg 

MS_sessions19.jpg

     Man šī bija pirmā MS Sessions konference, kur biju arī vienīgā MS paciente no Latvijas un tikai viena no divām Baltijas pārstāvēm, kopā ar meiteni no Igaunijas. Noteikti mēģināšu izbrīvēt laiku un pieteikties arī nakamajai konferencei, kad rikotāji izziņos pieteikšanos.

     Pieteikšanās konferencei ir pavisam vienkārša - jāaizpilda pieteikuma anketa, jāuzraksta motivācijas vēstule un jāgaida atbilde no rīkotajiem, kas apstiprina dalību konferencē.

           Sekot līdzi rīkotāju aktivitātēm var mājas lapā www.shift.ms  vai www.emsp.org

 

                                                                                                                                      Karolīna Bruža

Mēs lepojamies !!!

                17.Margai pateiciba.jpg

                     Ž.Stunda.png

Aptauja:
Mana primārā nepieciešamība.

Rezultāti Atbildēt

Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015

Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv

LMSA rekvizīti:
A/S „Rietumu Banka”
Konts:
IBAN LV10RTMB0000 0688 01518
SWIFT: RTMBLV2X


Nodaļas

Mājas lapas izveidi un esamību atbalsta: