Avīze Cerība Nr.47 (2 daļa)

   

Sports – mūsu nodaļas labākais draugs.

 

Jā, jā, neticēsiet, bet tā ir!!!

Mēs cenšamies aktīvi darboties, kad vien tas ir iespējams. Dienas centrā divas reizes mēnesī fizioterapeites Oksanas uzraudzībā nopietni  vingrojam, izpildam visus fizioterapeites vingrojumus, darbojamies ar trenažieriem, kas atrodas fizkultūras zālē. Piedalījamies Latvijas Veselības nedēļā.   Mīļš paldies Dienas centra kolektīvam, kas mūs vienmēr sagaida ar smaidu un sniedz savu palīdzīgo roku. Piedāvā mums dažādas aktivitātes.

Jau otro gadu kopā ar 27 bērnudārza bērniem piedalījamies Eiropas sporta nedēļā.  Tik interesanti, tik emocionāli, tik jautri bija vingrot  kopā ar šiem mazajiem draugiem, kuri centās ik katru mirkli mums palīdzēt, pasmaidīt, uzmundrināt.Mēs ieguvām sev lielu bagātību  gan fiziskajā, gan garīgajā attīstībā.                   

Paldies 27.pirmsskolas izglītības iestādes kolektīvam, kas mums bez atlīdzības cenšas palīdzēt, cik nu var!

            

              LMSA Daugavpils nodaļas biedrs – Artūrs Cvetkovs.

    

LMSA Daugavpils nodaļas labie darbi.

D-pils labie darbi 1..JPG                            

2015.gada 8.oktobrī – saules pielietajā, vēsajā dienā daudzi Latvijas Multiplās sklerozes asociācijas Daugavpils nodaļas biedri bija gatavi lidot un  virpuļot kā koku dzeltensarkanās lapiņas- tik priecīgi un pacilāti viņi jutās. Tas viss tāpēc, ka izdevās piepildīt iecerēto sapni un  tajā pašā laikā atrasties labestības, sirsnības un pateicības aurā. 

Mēs īstenojām savu uzrakstīto projektu - labie  darbi. Projekta ideja –organizēt leļļu teātra izrādi pirmsskolniekiem.

 Pirmo, sagatavoto leļļu izrādi pēc V.Sutejeva  pasakas „Ābols” motīviem parādījām mūsu mazajiem draugiem - 27. pirmsskolas izglītības iestādes bērniem. Mums ļoti  gribējās zināt, vai tas izdosies, vai pratīsim bērnus ieinteresēt. Projekta ietvaros tika iegādātas dažādas  roku lelles, sadarbībā ar bērnudārza darbiniekiem izgatavotā teātra  aizslietņa, sagatavotās dekorācijas un viss cits. Izdevās uz URRĀĀ!!!

Liels paldies Daugavpils pilsētas domes  Sabiedrisko organizāciju fondam par sniegto atbalstu. Paldies, ka noticējāt mūsu sapņa īstenošanai – leļļu teātra  izrādes  izveidei.

Bērnudārza  bērni jau zina mūsu vārdus , jo tik daudzas reizes esam  kopā darbojušies – labiekārtojām bērnudārza teritoriju piedaloties „Puķu stādīšanas akcijā”, Eiropas sporta  nedēļā kopā vingrojām, gadskārtu svētkos  mūsu mazie draudziņi mūs vienmēr priecē ar savām jaukajām dejām un skanīgajām dziesmām.

Bērni – tā ir mūsu jaunā paaudze, tāpēc mūsdienu nemiera pilnajā dzīvē gribas viņus redzēt tikumiski audzinātus  un,  lai viņiem būtu vieglāk integrēties sabiedrībā un sabiedriskajās dzīves norisēs. Darbojoties kopā ar mums, bērni cenšas mums palīdzēt, ar saviem smaidiņiem un ar sirsnīgām sarunām dod mums spēku, izturību. Šie mazie ķipariņi  redz un saprot, ka cilvēki ar īpašām vajadzībām  ir tādi paši cilvēki kā pārējie, tikai viņiem ir drusku jāpalīdz, jāuzmundrina,  jāpasmaida.

 Mēs – LMSA Daugavpils nodaļas biedri mīļi pateicamies 27. pirmsskolas izglītības iestādes pedagoģiskajam kolektīvam par  tolerances audzināšanu.

Lai mums viss ieplānotais izdodas un veicas!!!

LMSA Daugavpils nodaļas biedru vārdā- vadītāja Monika Jukša

 

Pretī pavasarimRD_LD_logo.jpg

Realizētais projekts ar nosaukumu "Pretī pavasarim" norisinājās šoga maija beigās, ar Rīgas Domes Labklājības departamenta līdzfinansējumu.  31 cilvēks ar MS un viņu atbalstītāji ar autobusu apceļoja Vidzemes gleznaino Piebalgu. Mēs devāmies ceļā, lai izbaudītu 2 dienu tūrisma firmas SIA "Skaistie skati" speciāli sagatavotu programmu. 
Apmeklējām K.Skalbes muzeju- mājas Saulrieti" , bijām mākslinieka Jāņa Roņa "Piebalgas porcelāna " fabrikas galerijā. Arī tekstilmākslinieces Dzintras Vilks māja un darbnīca nevienu neatstāja vienaldzīgu.Piebalgas renovētās baznīcas mācītāja priecēja mūs ar skaistu ērģelu mūziku un dziedājumu. 
Pirmā ekskursijas diena tika noslēgta ar sātīgām vakariņām un iekārtošanos naktsmītnē "Lācītes".
Nākamās dienas rītā trīs pakalnu pilsēta Smiltene priecēja ekskursantus ar interesantu arhitektūru un skaistu pilsētas baznīcu, kurā tika apmeklēts dievkalpojums un ērģelu mūzikas koncerts.
Lauku māiās "Donas" Blomē mums pašiem bija dota iespēja piedalīties maizes cepšanas procesā, lai pēc tam varētu katrs savu cepto maizes kukulīti aizvest uz mājām. Nākošā ekskursija SIA "Siera ražotne" Raunā.
Viens otru atbalstot gan psiholoģiski, gan fiziski mums bija iespēja pilnībā baudīt jauko ekskursiju. Mūsu pasākumā visi trepju pakāpieni un sliekšņi tika pārvarēti ar atbalstītāju palīdzīgajām rokām.
No šīs ekskursijas mēs guvām nenovērtējamu pieredzi un kultūras bagāžu, kuru vēl ilgi atmiņās pārcilāsim un dalīsimies ar to.

Ingrida.JPG                                                                       

           Rīgas Zemgales nodalas vadītāja Ingrīda Krēbsa

 

Kuldīgas ļaudis Ventspilī.

 

Kuldīdznieki jūlijā ar mikroautobusu devās ekskursijā uz Ventspili. Pirmais apskates punkts bija jūras mols, kurš ir ļoti savdabīgs, atpūtāmies jūrmalā, pavadījām laiku jaukās sarunās, salasījām dažādus plakanus akmentiņus, uz kuriem vēlāk varēsim kaut ko uzzīmēt ar krāsām.
Tālāk devāmies uz jūrmalas parku caur kuru kursē "Mazbānītis". Parkā atrodas skaists dīķis ar ziedošām ūdensrozēm. visā parka teritorijā izvietoti milzīgi enkuri.
Pēc tam mūsu ceļš veda uz "Lemberga hūti", pie mākslīgi uzbērta kalna, tur mēs atpūtāmies, vērojot bērnu izpriecas. Turpat arī garšīgi un sātīgi papusdienojām, pēc tam sākām posties atpakaļceļam.
Sevišķi gribam pateikties mūsu šoferītim Imantam par viņa iejūtību, sapratni un palīdzību.
Domājam, ka visi ekskursijas dalībnieki bija apmierināti.

Kuldiga.JPG 

Kuldīgas nodaļas vadītāja Zane Bermaka

 

 

  novartis_logo.png                                   charity_logo.png

Semināru cikls ‘’Kopā mēs esam  stiprāki par MS’’, kurš norisinājās no 2 – 5.augustam Ādažu novadā, kempingā ’’Leiputrija”.

Leiputrija.jpg    

 Kopā mēs tiešām esam stiprāki, tas bija redzams katru kopā pavadīto dienu. Prieks redzēt tik daudz jauniešus un jaunu sen neredzētu cilvēku. Patiess prieks, ka atbrauca mūsu kaimiņvalsts draugi no Igaunijas. Semināra dienas tika vadītas trijās valodās, latviešu, angļu un krievu.  Pašā pirmajā dienā, par to, kas paredzēts mūsu seminārā „Kopā esam stiprāki par MS”, dienas nodarbību, pasākumu saraksts, tika ievietots katrā mājiņā, un arī pie stenda apskatāma pasākumu norise.

     Mājiņās guļvietas, lai arī divos stāvos likās drusku apgrūtinoši, tāpēc augšstāvā gulēja ņiprākie.

     Paredzētie pasākumi ļoti dažādi- rīta un vakara grupās, visas dienas bija Joga- kuru vadīja - Laura Vanaga-Mickevica, savukārt Ergoterapiju Kristīne  Rāviņa.

     Vienu dienu norisinājās fizioterapijas meistarklase ar nosaukumu „Aktīvā sēdēšana, tavas muguras labsajūtai”  un Psihoterapijas grupas nodarbība ”Kā justies labāk”. Speciāli atbraukušie pārstāvji no rehabilitācijas centra „Jaunķemeri”, kur stacionāra vadītāja Elīna Malkiela  pastāstīja par rehabilitācijas iespējām Jaunķemeros, bija neliela lekcija ar izdales un stendu materiāliem.

    Dana Zalbere prezentēja „Tena” produkciju, kā arī rādīja to pielietojumu dzīvē, stāstīja par jaunumiem, dalīja paraudziņus un atvadoties uzdāvināja mums vēl kūku un pīrādziņu kastes.

     Daudz interesanta un jaunu mums arī pastāstīja Vaivaru tehnisko palīglīdzekļu centra pŗastāve, kā iegūt palīglīdzekļus, vai arī nomainīt un tikt pie jauniem, kādi jaunumi un kā pie tiem tikt.

    Pārstāve no palidzi.lv bija atbraukusi ar visiem uzskates līdzekļiem, kurus varēja ne tikai aplūkot izmēģināt, bet arī iegādāties. Protams, arī viņa mums pastāstīja par jaunumiem un kā pie tiem tikt.

     Vienu vakaru mums pavārmākslas nodarbība, grupu vakariņas,  kur paši piedalījāmies uz ugunskura soļankas vārīšanā, plānās pankūkas gatavojām, tapa komandas darbs - kopdarbs. Ja katrs ir pielicis savu domu un darbu, tad garšo arī pavisam savādāk.

     Katra vakara noslēgumā konkursi, dažādas spēles un atrakcijas ar apbalvojumiem pašiem stiprākajiem, izveicīgākajiem, attapīgākajiem un visādi citādi pašiem īpašākajiem. Dziedājām dziesmas un kas gribēja varēja arī uzdancot.

     Vakaros un rītos pēc pašu vēlmēm varējām iet un arī gājām dīķītī nopeldēties, ūdens, lai arī bija sekls un dzestrs, bet tas pat bija forši.

     Vienu pēcpusdienu notika tikšanās ar Latvijas Jūras medicīnas MS centra vadītāju dr. Jolantu Kalniņu, kura pastāstīja par jaunākajām aktualitātēm ārstēšanā, kā arī varēja uzdot sev interesējošos jautājumus un to kā izrādījās bija diezgan daudz.

      Un tad jau pavisam nemanot pienāca pēdējā diena, pēc brokastīm Skaidrīte mums atveda kliņģeri un pīrādziņus, paldies Margai par sagādāto ziedojumu no SIA Enhars. Pie tējas-kafijtases pārrunājām kā mums gāja par šīm dienām, ko jaunu uzzinājām un  ko priekš sevis ieguvām par šo semināra laiku.

     Liels paldies lielajiem palīgiem un atbalstītājiem, bez kuriem šis seminārs nemaz nevarētu notikt, arī par atsaucību jebkurā lietā un vietā visiem dalībniekiem!

  Paldies mūsu sponsoriem un atbalstītājiem, Latvian Branch of Sicor Biotech UAB, LNK Charity Fund, Novartis Pharma Services, SCA HYGIENE PRODUCTS SIA, kas deva iespēju mūsu cilvēkiem piedalīties šajā seminārā! 

                                                          Rīgas Vidzemes, Rīgas Latgales nodaļas vadītāja Ineta Januško

 

Atsauksmes par Leiputriju:

       Ļoti ceru, ka šāda veida pasākumu būs vairāk, jo tie liek saprast, ka neesi viens, parāda, ka esi starp savējiem, normāls, nenorādot uz to, ka kaut kur citāds!.

  Samanta Sūna

 
     Es ļoti priecājos, ka es piedalījos šajā pasākumā, jo pati guvu ļoti pozitīvas emocijas, cilvēki bija smaidīgi, pozitīvi, nevienā sejā nevarēja redzēt, ka viņi ir saistīti ar šo slimību, ka viņiem ar to ir
jāsadzīvo, visi ir apņēmības pilni izbaudīt dzīvi ko tā piedāvā.
Ja būs iespēja un mani uzaicinās, es labprāt vēl piedalītos šādos pasākumos kā brīvprātīgā.

                                                                                                            Agnese Zaķe

EMSP koference Varšavā.

 

Eiropas multiplās sklerozes platformas (EMSP) gadskārtējā konference notika Varšavā, š.g. maijā, tajā piedalījās ap 150 dalībnieku no Eiropas valstu MS organizācijām un to sadarbības partneriem.

 

EMSP izpilddirektore Maggie Aleksander izklāstīja galvenos mērķus nesen uzsāktajai kampaņai par Nodarbinātības paktu cilvēkiem ar MS un citām neirodeģeneratīvajām saslimšanām.

Veikti aprēķini, ka cilvēki ar MS vidēji zaudē ap 18 darba gadiem (pieņemot, ka pensionēšanās vecums ir 60 gadi) un tiek uzskatīts, ka MS izmaksas Eiropas sabiedrībai, kurā ir ap 700 tūkstoši MS cilvēku, sastāda apmēram 25 miljardi eiro gadā. Turklāt cilvēki ar MS, kuri strādā, ziņo par to, ka ir veselīgāki un sociāli aktīvāki nekā tie, kuri nestrādā. Nenoliedzami, ka nodarbinātība ir svarīgs finansiāls, sociāls un psiholoģisks faktors mūsu cilvēku dzīvē. ES statistikas apsekojums par ienākumiem liecina, kair 23 procentu atšķirība nodarbinātības līmenī starp cilvēkiem ar invaliditāti un tiem, ko tā neietekmē. Šobrīd organizēti jau divi pasākumi Eiropas Parlamentā (EP) Briselē, paaugstinot politiķu informētību par MS cilvēku specifiskajām vajadzībām un aicinot parakstīt izveidoto paktu, lai veicinātu MS cilvēku nodarbinātības saglabāšanu, darba vides labiekārtošanu un palielinātu iespējas atrast atbilstošu jaunu darba vietu vai atgriezties darba tirgū pēc pārtraukuma.

 

Turpinot iepriekšējo gadu tradīciju, paralēlā sesijā tika organizēta konference jauniešiem ar MS, kurā jaunie cilvēki savstarpēji izvērtēja un apsprieda aktuālās problēmas - izglītības un darba iegūšanu, darbaspēju saglabāšanu, darba slodzes piemērošanu specifiskajām vajadzībām, sociālās komunikācijas un personīgo attiecību veidošanu.

Projekta "Believe and Achieve" ("Ticēt un sasniegt") ietvaros ir radīta iespēja vairāku dalībvalstu jauniešiem ar MS gūt darba pieredzi un izprast savu potenciālu, stažējoties EMSP korporatīvo partneru organizācijās. 

 

Tika demonstrēta jaunākā EMSP multimediju projekta "Under Pressure" ("Zem spiediena") dokumentālā videofilma par dzīvi ar MS, šoreiz ar kolēģiem Igaunijā (atrast filmu šeit - https://www.youtube.com/watch?v=5oXK5FxqVEE). Piecu gadu laikā šī ir jau divpadsmitā valsts, par kuru šāda tematiskā filma ir izveidota. 

Konferences gaitā bija prezentācijas par cilmes šūnu transplantāciju pieredzi Zviedrijā un pētījumiem saistībā ar terapeitiskās plazmoferēzes izmantošanu MS saasinājumu gadījumos, notika diskusija par veselības informācijas apmaiņu tiešsaistē un sociālajos tīklos, kā arī interaktīva ēdiena gatavošanas demonstrācija, paralēli apspriežot MS cilvēkiem atbilstošākās diētu variācijas.

 

EMSP kopsapulce uzņēma Turcijas un Moldovas MS biedrības kā jaunas asociētās dalībnieces, tādējādi paplašinot biedru skaitu līdz 41 nacionālajām MS organizācijām no 36 Eiropas valstīm. 

Kopš 2014. gada EMSP Izpildkomitejā ievēlēts arī Latvijas pārstāvis.

 

Multiplā skleroze un diēta.

 

• Kādas  ir dažas uztura vadlīnijas cilvēkiem ar multiplo sklerozi ?

Veselīga ēšana ir svarīga ikvienam , bet tas ir īpaši svarīgi, ja Jums ir hroniska slimība , piemēram, multiplā skleroze . Veselīgs uzturs , īpaši adekvāti kalorijas un olbaltumvielas , palīdz uzturēt organisma olbaltumvielas , sniedz enerģiju , dziedē brūces , cīnīties ar infekcijām..Kādi ir daži uztura ieteikumi cilvēkiem ar multiplo sklerozi ?

• Ēd dažādus pārtikas produktus no katras pārtikas produktu grupas .

• Saglabājiet savu svaru, izmantojot fiziskās aktivitātes un pārtikas pienācīgu līdzsvaru .

• Izvēlieties pārtikas produktus ar zemu piesātināto tauku un holesterīna saturu, izņemot gadījumus, ja konsultējoties ar savu ārstu, viņš norāda citādi. .

• Centieties ierobežot to, cik daudz cukura jūs ēdat .

• Centieties lietot pēc iespējas mazāk sāls savā uzturā. .

• Ja izvēlaties dzert alkoholiskos dzērienus , nepatērējiet vairāk par vienu vai diviem dzērieniem dienā .

•Dzeriet ļoti daudz ūdens dienā, vismaz 2.5 litrus. Samaziniet kofeīna patēriņu.

 

Informācija gūta internetā http://www.healthline.com/health/multiple-sclerosis/foods-to-avoid#GoodNutrition1

Tulkoja Samanta Švarca

                                                                 

Vācu draugi nebeidz mūs pārsteigt...

Mūsu Hemeras Kristīgās draudzes labdari, ar katru ierašanos Latvijā, nebeidz mūs pārsteigt. Ir maija vidus, viss zied, zaļo, tīrs, brīžiem līņā pavasara lietutiņš, jau smaržo pēc vasaras un mūsu draugi kārtējo reizi ar savu busiņu un lielo piekabi, deviņi cilvēki, atkal ir mērojuši garo ceļu pāri visai Eiropai, gandrīz 2000 km, lai iepriecinātu mūsu cilvēkus. Staiguļi, ratiņkrēsli, gultas veļa, funkcionālās gultas, kuras daļu kopīgi aizvedam, jau viņu ciemošanās laikā, mūsu cilvēkiem. Sestdienas vakarā seko jauks tikšanās brīdis Mārupē, viesu namā „Muižnieku ligzda”. Kopīgas vakariņas, sarunas, čebureku gatavošana, cepšana un, protams, sirsnīgi, muzikāli dziedājumi. Bija tik saviļņojoši vērot ar kādu interesi, pat asarām acīs, mūsējie klausījās vācu jauniešu Marijas, Markusa, Andreasa, Nellijas meitas dziedājumos, lasījumos no Bībeles. Ar dziļu iejūtību, sirsnību mūs sveica Ludmila, Nellija, Jakovs, Pēteris, Roberts. Ir neviltots prieks katru reizi tiekoties ar vācu kristīgajiem ļaudīm, par viņu attieksmi, sapratni, iejūtību par katru no mūsu cilvēkiem. Vakars pagāja nemanot, no rīta kopīgas brokastis, un diemžēl, kā jau dzīve notiek, viss reiz beidzās, arī mūsu jaukā tikšanās. Vācu draugiem garais mājup ceļš līdz Hemerai, mums mūsu ikdiena. Paldies par kopā pavadīto laiku! Lai Dievs mūs visus svētī!

                   Skaidrīte Beitlere    

 

Notikumi Cēsīsceriba_pasaules msdiena_.PNG


Pasaules MS dienā sanācām kopā 13 cilvēki un sociālais darbinieks. Pie kafijas galda risinājām sarunas par mums svarīgiem jautājumiem, izstāstījām savu sāpi, jo kurš gan mūs labāk sapratīs, ja ne mēs paši, kurus saista viena veselības problēma. Apskatījām  ādas izstrādājumu izstādi. Neiztika bez jautras omas un smiekliem.  Ir patīkami tā tikties un dalīties domās un pieredzē.
 Ar Cēsu invalīdu biedrību mums ir noslēgts sadarbības līgums. Kopā atvērām dienas centru, kurā ir masāžas galds, zāle vingrošanai ,trenažieri. Katru ceturtdienu no pl.9-17 arī mēs varam apmeklēt dienas centru un uzlabot savu veselības stāvokli.

Cēsu Ms nodalas vaditaja Vita Adamsone.

Aptauja:
Mana primārā nepieciešamība.

Rezultāti Atbildēt

Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015

Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv

LMSA rekvizīti:
A/S „Rietumu Banka”
Konts:
IBAN LV10RTMB0000 0688 01518
SWIFT: RTMBLV2X


Nodaļas

Mājas lapas izveidi un esamību atbalsta: