Avīze Cerība Nr.46

                 Mēs  mīlam...

Mēs  mīlam savu pilsētu,

Ar krāšņām puķu dobēm rotātu,

Zaļo koku ieskautu

Un putnu dziesmām bagātu.

 

Mēs mīlam savu pilsētu.

Ar mīļiem, labiem cilvēkiem.

Tautībām bagātu.

Labestīgu, draudzīgu.

 

Mēs  mīlam  straujo Daugavu,

Loku lokiem plūstošu.

Baznīcu torņus smailos

Un cietokšņa mūrus senos.

 

Mums ļoti patīk dzīvot Daugavpilī

Ūn visiem tuviem prieku dot.

Lai būtu debess lauki zili,

Vajag darbus darīt smaidot.

 

Arī Rainis mūsu   pilsētā ir bijis,

Apskatījis, iemīlējis.

Ar  Aspāziju dzejas rindas rakstījuši,

Viens otru skaisti mīlējuši.

                     

                              Monika Jukša

Pateicības raksti sievietei līderei

 

          Februārī Sieviešu Tiesību institūts  un Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkls izsludināja konkursu ” Gada balva sievietei līderei”. Daugavpils nodaļas vadītāja Monika Jukša iesniedza pieteikumu no LMSA trīs aktīvu mūsu pārstāvju kandidatūras.  Mums par jauku pārsteigumu , visas trīs kandidatūras tika apstiprinātas un 9.martā Eiropas Mājā, Rīgā,  mūsu aktīvās  Ivita Faituša, Ineta Januško un Skaidrīte Beitlere, saņēma pateicības rakstus ” Par nozīmīgu ieguldījumu 2014.gadā sieviešu, bērnu un jauniešu drošības un labklājības nostiprināšanā” Šādus pateicības rakstus pa visu Latviju saņēma 27 sievietes, tas nozīmē ka LMSA darbība tiek novērtēta, jo trīs cilvēki no vienas sabiedriskas organizācijas, tas jau kaut kas ir.  Apsveicam! 

Paldies Monika!           

pateicibas raksti sievietei liderei.JPG

 

                                                                                                                                  LMSA valde.   

Pavasaris – brīnumdaris…

ir pavasaris
daudz jaunu lapu mostas
dzimst jauni pumpuri
un kukaiņi tiem apkārt rosās (..)

                                              R.Krituma

     Prieks par saulaino un vējaino pavasari, kas mūsu zemei piedod jaunas dzīvības vēsmas, jaunus iedvesmas avotus idejām mūsu organizācijas cilvēkiem gan Rīgā un Daugavpilī, gan Jūrmalā un Gulbenē, gan Bauskā un Alūksnē, gan Balvos un Saldū, gan Cēsīs un Jelgavā, gan Kuldīgā un citās Latvijas pilsētās un novados šajā gadā ieplānotajiem pasākumiem un projektiem.

     Prieks, ka aprīļa sākumā esam saņēmuši apstiprinājumu dažām mūsu idejām no Rīgas domes Labklājības departamenta, ko realizēsim projekta ietvaros vairākos pasākumos: Pasaules MS dienas ( šogad -27.maijā) ietvaros ar devīzi „Kopā esam stiprāki par MS” un LMSA 20 gadu jubileju sagaidot.     

     Tāpat mūsu biedrības reģionālās nodaļas sadarbībā ar pašvaldībām projektu ietvaros plāno saņemt atbalstu savu pasākumu īstenošanai.

     Šogad Pasaules MS dienas ietvaros paredzēts dalīties ar informāciju, kā cilvēki un organizācijas strādā, kā kopīgi uzlabo pieejamību un nojauc šķēršļus dzīvei ar MS.

Šogad maijā Pasaules MS dienas ietvaros Bulgārija un Slovākija veido pasākumu MS jauniešiem sadarbībā ar Slovākijas bruņotajiem spēkiem, tiks rīkota preses konference.

     Vairāk informāciju var atrast Pasaules MS dienas mājas lapā: http://www.worldmsday.org

 

Turam īkšķus, lai mums izdodas ieceres, pietiek izturības un iedvesmas!

Visiem jauku pavasari

 

 

                                                                                                                         Ivita Faituša

 

Pavasara vēsmas multiplās sklerozes terapijā.

     Ir pagājis pusgads, kad rakstīju par aktualitātēm multiplajā sklerozē. Pagājuši tumšie ziemas mēneši, pienācis pavasaris ar jaunām vēsmām, ko var teikt arī par multiplās sklerozes ārstēšanu. Runājot par padarīto, var pieminēt, ka pagājušā gada decembrī publicētas Multiplās sklerozes klīniskās vadlīnijas. Nenoliedzama aktualitāte multiplās sklerozes ārstēšanā pašlaik ir medikamenti tablešu vai kapsulu formā, kurus pacienti lietot labprātāk, jo nav jāveic pašam sev injekcijas, bet tas nenozīmē, ka pacienti, kuri saņem terapiju ar interferonu vai glatiramēra acetātu un slimība neprogresē (nevēro klīniskus paasinājumus, kā arī nevēro aktivitāti magnētiskās rezonanses izmeklējumos), vienkārši pēc savas vēlēšanās pāries uz iekšķīgi lietojamiem medikamentiem. Situācija     

     Latvijā (izklāstīta arī jaunajās vadlīnijās), tāpat kā lielākajā daļā Eiropas valstu ir tāda, ka 2.līnijas medikamentus (šeit domāti iekšķīgi lietojamie medikamenti) tiek nozīmēti, ja saņemtā 1.līnijas slimību modificējošā terapija (interferoni, glatiramēra acetāts) nav pietiekoši efektīva. Latvijā pagaidām ir pieejams viens 2.līnijas medikaments. Pateicoties tam, ka valsts kompensē šo medikamentu, Latvijas MS pacientiem paveras iespēja arī piedalīties klīniskos pētījumos, kuros starptautiskas kompānijas sponsorē ārstēšanu vismaz 2 gadu garumā. Pētījumu galvenais mērķis ir izvērtēt divu dažādu pielietoto medikamentu efektivitāti slimības paasinājumu samazināšanā pacientiem ar recidivējoši remitējošu multiplo sklerozi. Jāsaprot to, ka jaunajos pētījumos var iesaistīties pacienti ar recidivējoši remitējošu slimības norisi, bet pacientiem ar progresējošu norisi pagaidām pētījumus mēs nevaram piedāvāt. No iepriekš minētā MS pacientiem jāsaprot, ja rodas paasinājumi uz esošās terapijas fona, šo situāciju nevajag atstāt bez ievērība – jārunā ar savu ārstējošo MS neirologu vai pieejamo MS neirologu, lai izvērtētu turpmāko terapijas taktiku (jautājums par 2.līnijas medikamentu pielietojumu).

     Es, kā MS neirologs, viennozīmīgi atbalstu pēc iespējas agrīnu ārstēšanu, atbilstošu individuāli katram pacientam, kas slimību nomāc jau ‘iedīglī’, lai ilgstoši saglabātu atbilstošu dzīves kvalitāti.

     Runājot par aktualitātēm, tad tāda joprojām ir un paliks cilmes šūnu terapija, kuru pielieto praktiski visās medicīnas nozarēs, arī kosmetoloģijā, kur nemirstīga ir tēma par novecošanu un protams arī multiplā skleroze nav izņēmums. Daudzi pacienti lasa un interesējās par pētījumiem šajā jomā, cerēsim, ka tuvākā nākotne nesīs daudz labu ziņu.

     Šajās pavasara dienās vēlos atgādināt, ka saule ir dabīgais vitamīna D avots, jācenšas to izmanot, bet ar mēru un neaizmirstam smaidīt, kas ir vitamīns dvēselei.

                                                                                          

                                                                                               MS centra neiroloģe Jolanta Kalniņa

Daugavpilij -740 !!!

 

     LMSA Daugavpils nodaļa  cenšās  arvien aktīvāk iesaistīties pilsētas dzīvē, cik nu ir mūsu spēkos.

2014.gada gada sākumā uzrakstījām projektu Ziedot.lv, lai MS slimniekiem – mūsu nodaļas biedriem dotu iespeju uzlabot savu veselību pateicoties zirgam un tuvāk iepazīties ar reitterapiju. Seši  nodaļas biedri saņēma reitterapijas pakalpojumus zirgu sētā „Klajumi”. Visi ir ļoti apmierināti par sasniegto mērķi.

     Desmit nodaļas biedriem bija dota iespēja, ar pilsētas domes atbalstu, darboties Olimpiskā centra peldbaseinā. Visi ir sajūsmā par šo iespēju.

15. martā 37 nodaļas biedri, viņu asistenti un atbalstītāji apmeklēja Baleta zvaigžņu galā koncertu.

     Lieldienu pasākums ļoti veiksmīgi izdevās, pateicoties Domes atbalstam, bija cienasts, pārsteigumi, koncerts.un nodaļas biedru prieka asaras.

28.maijā. projekta „Būsim aktīvi” ietvaros,  zirgu sētā „Klajumi” atzīmējām pasaules MS dienu, ar ugunskurā vārītu zupu,  Grāveru vokālā ansambļa dziesmām un dejām.  Katram nodalas biedram bija dota iespēja dalities atmiņās, savā ārstēšanās pieredzē..

24.jūlijā apmeklējām M. Rotko mākslas centru. Atmiņas burvīgas.

2.oktobrī piedalījamies Latvijas Veselības nedēļā jeb MOVE Week sporta pasākumā „Daram ko varam” kopā ar 27.pirmskolas iestādes bērniem. Latvijas Tautas sporta asociācija augsti novērtēja mūsu sporta pasākumu „Darām ko varam” un atzīmēja  mūsu biedrību un 27. pirmsskolas izglītības iestādi ar pateicības rakstu, .kā arī saņēmām Kustību aģenta sertifikātus. Ar prieku piedalīsimies Veselibas nedēļā  arī nākošajā gadā!

16.oktobrī atzīmējām nodaļas 17.gadu jubileju.

18.decembrī svinējām Ziemassvētkus, kuri bija īsti mīlestības svētki ar vācu biedrības  „ELFORG” vadītājas Olgas Jesses un salatēva klātbūtni.

 

    2015.gadā – Daugavpils 740 jubilejas gadā -  turpinām vēl aktīvāk  darboties, lai apliecinātu to, ka mēs  mīlam savu pilsētu  un gribam tai dāvināt savas dzīvesprieka atslēdziņas. Maija mēnesī piedalīsimies Labie darbi  -  „Puķu stādīšanas akcijā’ - mūsu nodaļas biedri ar ziedu un kociņu stādiem dosies ciemos pie mazajiem draugiem uz  27.pirmsskolas  iestādi , lai kopā ar bērniem un skolotājām  iestādītu puķes un zaļumus,  kas rotās iestādes apkārtni pēc renovācijas būvdarbiem. Bērni mūs priecēs ar savām dziesmām un dejām.   Varēsim no visas sirds priecāties  un dāvāt visiem savu prieku, labiekārtot savu pilsētu.

Maija mēnesī   atzīmēsim multiplās sklerozes dienu, sarīkojot ekskursiju, jo visi nodaļas biedri mīl ekskursijas, pat  tie, kuri nepiedalās, vienkārši skatoties fotogrāfijas un klausoties stāstījumos.

Nevar aizmirst arī Lieldienu, Līgo svētkus un Ziemassvētkus, kad cilvēkiem ir svarīga kopā būšana ar sirsnīgām sarunām un atmiņu stāstiem.

Vēl viens nozīmīgs datums – biedrībai LMSA šogad, novembra mēnesī,  svinēsim 20,gadu jubileju – vajag nopietni sagatavoties šim pasākumam.

Mums daudz ko gribas paveikt, izdarīt, ...  piedalīties visās pilsētas aktivitātēs, neskatoties uz grūtībām. Lūk tādi mēs esam, darām mazus darbiņus, bet ar lielu mīlestību.

Mēs lepojamies ar savu pilsētu, jo šeit domā  un rūpējās par iedzīvotājiem, lai visiem būtu labi dzīvot, gan darbā strādājošiem, gan pensionāriem, gan cilvēkiem ar invaliditāti.

      Mēs sakām lielu paldies pilsētas Domei un sociālo lietu pārvaldei, kas atbalsta mūsu nodaļu nodrošinot ar transportu, lai  mēs varētu divas , dažreiz visas četras reizes mēnesī darboties Dienas centra piedāvātajās aktivitātēs, divas reizes gadā tiek sniegta finansiālā palīdzība.

      Paldies sakām arī visiem mīļajiem un labajiem cilvēkiem, kuri cenšas mūs atbalstīt gan materiāli, gan finansiāli.

     Mēs ļoti vēlamies, lai arī turpmāk mūs atbalsta un saprot.

 

                                                                                    LMSA Daugavpils nodaļas pateicīgie biedri.

Jauns gads, jaunas ieceres, jauni draugi,....

Monika.JPG    

     LMSA Daugavpis nodaļai jaunais 2015.gads iesākās ar patīkamu pārsteigumu, pie mums ciemos ar  sirsnīgu un mīlestības pilnu koncertu un skaistiem, pašgatavotiem  suvenīriem atnāca Batkrievu biedrības „Uzdim” jauniešu grupa, biedrības čaklie, atraktīvie  biedri un  vājdzirdīgie bērni no   

     Logopēdiskās internātskolas ar kuriem sadarbojas  šie labestīgie jaunieši un pieaugušie. Klausoties šo koncertu mums visiem sāpēja plaukstas no plaudēšanas -  čigānietes   zīlēšana, joku sketči, dziesmas vājdzirdīgo bērnu izpildijumā..... to nevar aprakstīt, vienkarši... mums  visiem bira aizkustinājuma asaras.

     Jauniešu grupa veiksmīgi darbojās projekta „Baltkrievijas suvenīru bagātība”, kura ietvaros paši iemācījās  veidot brīnišķīgus ziedu pušķus un dažādus suvenīrus. Pēc tam iemācīja vājdzirdīgajiem jauniešiem un citiem.

     26.februārī  jauniešu grupa no biedrības  „Uzdim” kopā ar vājdzirdīgo jauniešu grupu un ar  Baltkrievijas biedrības  „Uzdim” priekšsēdētājas vietnieci Ludmilu   Siņakovu  atnāca ciemos  un iemācīja  mūsu nodaļas biedriem gatavot skaistus ziedu pušķus., izmantojot savu vajadzīgo matereālu un konfektes priekš ziedu pušķiem. Cik uzmanīgi, ar lielu aizrautību  jaunieši mums skaidroja un mācija,  kā ir jāveic darbiņš, tas nekas, ka bērni nevarēja runāt, sapratāmies ar žestiem un smaidu.  

      Visi bijām sajūsmā, gandarīti par paveikto darbu.

     Tagad siltā saulīte neļauj mums mierīgi sēdēt, bet aicina  aktīvi darboties.

      Mēs novēlam  visām mūsu  nodaļām aktīvi darboties, lai godam sagaidītu LMSA 20.gadu jubileju.

 

                                                                                        Daugavpils nodaļas vadītāja – M.Jukša.

 

 Vācijas draugu palīdzība  

     Daudzi mūsu asociācijas biedri ir ļoti  pateicīgi par Vācijas Hemeras pilsētas Kristīgās draudzes atbalstu un palīdzību mums, jau vairāku gadu garumā.  Kā jau mēs stāstījām pagājušā gada augustā 22 mūsu asociācijas biedri, desmit dienas atpūtās Vācijā. Tās bija jaukas neaizmirstamas dienas, neparko nebija jādomā, visas ikdienas rūpes, problēmas bijām atstājuši Latvijā. Par šo skaisto  atpūtu esam pateicīgi mūsu mīļajiem vācu draugiem.

     Mēs atbalstu un palīdzību no Hemeras un vēl vairākām vācu Kristīgajām draudzēm saņemam kopš 2012.gada septembra. Sākumā ratiņus, staiguļus, higiēnas preces, gultas veļu.  2013.gada jūnijā un oktobrī, 2014.gada maijā arī funkcionālās gultas, kas mūsu gulošajiem cilvēkiem ir neatsverams atbalsts. Pavisam esam saņēmuši 27 gultas ,  kuras esam izdalījuši pa visu Latviju saviem cilvēkiem. 

     Gultas ir saņēmuši Rīgā -7, Jelgavā -4, Cēsīs, Ogrē un Rēzeknē pa – 2, savukārt Babītē, Gulbenē, Kuldīgā, Saldū, Alsungā, Daugavpilī, Madonā, Bauskā, Balvos un Alūksnē pa – 1. Gan ratiņus, staiguļus arī higiēnas preces saņēma visi tie mūsu cilvēki kam šāda nepieciešamība bija.

     Vācu draugi ir solījušies arī šogad maija mēnesī pie mums atkal atbraukt.

                                Lai Dieva svētība visiem šiem labajiem ļaudīm! 

 

                                                                                                                      Skaidrīte Beitlere.

Kurzemes reģiona ļaudis Kuldīgā

          Šogad joku dienā – pirmajā aprīlī mūsu cilvēki no Liepājas, Saldus un Kuldīgas, arī no Rīgas, pulcējamies Kuldīgas sociālā dienesta telpās, lai kopīgi atzīmētu Lieldienu tuvošanos, kā arī aprunātos par mūsu kopīgu darbošanos turpmāk. Mūs visus ar jaukām dziesmām un muzicēšanu, visa pasākuma laikā iepriecināja Inita un Valdis Lastovski. Brīvā, nepiespiestā gaisotnē aprunājāmies par mūsu LMSA darbu, par darbību Kuldīgā un visā Kurzemes reģionā. Katrs pasākuma dalībnieks saņēma Lieldienu zaķa  dāvātu groziņu ar dažādām olām. Mūs sveikt atnāca arī Kuldīgas sociālā dienesta direktore Maruta Jautaiķe, kura atbildēja uz vairākiem mūs interesējušiem jautājumiem.

          Pēc visām jaukajām Lieldienu runām un kopīgām pusdienām bija jāķeras arī pie nopietna darba. Mūsu pasākumā veselības sarežģījumu dēļ  nevarēja piedalīties ilggadēja asociācijas valdes locekle, Kurzemes reģiona un Kuldīgas nodaļas vadītāja Zaiga Ribaka. Izprotot radušos situāciju, kopīgi izlēmām izveidot jaunu Kuldīgas MS nodaļas valdi ar  Zani Bermaku kā vadītāju un viņas palīgiem Gaļinu Čerepaņu, Veltu Strautu un Imantu Vītolu , par Kurzemes reģiona vadītāju izvēlējāmies Saldus MS nodaļas vadītāju Aivi Miezīti .

          Kopīgi apspriedām nākotnes plānus Pasaules MS dienas atzīmēšanu 27. maijā, vasaras ekskursiju, kopīgu sapulci septembrī, kā arī LMSA 20 gadu jubilejas pasākumu  novembrī.

          Vēlu jaunajai Kuldīgas nodaļas valdei un visiem kurzemniekiem darboties tikpat aktīvi kā līdz šim, atbalstot cilvēkus ar MS.  Lai jums veicas !

                                                                                                                                   Skaidrīte Beitlere

Ola-olas- oliņas- vienā vārdā lieldieniņas!

     Tā vien gribējās teikt : aprīli, aprīli, vai Tu maz zini, ka esi pavasaris, ne tak…ārā lieti ar sniegiem, bet tas taču nekas- mūsējos tas neapturēja, lai pabūtu kopā, uzzinātu jaunumus un atkalredzētos savā starpā.

     Rīgas- Vidzemes priekšpilsētas zaķi šajās lieldieniņās tikās sociālā dienesta telpās Vidrižu ielā, saklājām paši galdu un pēc visām ieražām lieldienu pantiņus skaitījām, oliņas un dāvaniņas dalījām, katrs pastāstīja kā šogad oliņas krāsos un kā svinēs, kur brauks.

     Pārrunājām par šī gada pasākumiem, par ekskursijām, par MS dienas sagaidīšanu ar devīzi “kopā mēs esam stiprāki par MS”, kas norisināsies 27. maijā un protams, lielo gada pasākumu- asociācijas 20.gadadienu, novembrī.

  Lieldienās lai saule silda,

Olas Jūsu punčus pilda.
      Kad no šūpolēm būs miers,
 Kārosies jau Jāņu siers.

     Tā, ka tuvākā tikšanās mums būs Pasaules MS dienā un tad jau domāsim ko jauku sadarīt uz Jāņiem.

      Es zinu cik mums ir vajadzīgas šīs tikšanās, saredzēšanās, kopā būšanas, īpaši lieli malači ir tie, kas atnāk, un paldies tiem, kas piedāvā savu palīdzību un palīdz ar savu darbu un atbalstu. PALDIES!

                                                                            Ineta Januško- Rīgas-Vidzemes nodaļas vadītāja.

 

Zemgales nodaļas Lieldienas

     31.martā Lieldienu pasākumā kafejnīcā "Prizma" Rīgas Zemgales, Kurzemes un Vidzemes nodaļu cilvēki tikās pie bagātīgi klātā pusdienu galda.

 

     Liels paldies jāsaka kafejnīcas "Prizma" direktoram Dzinduļa kungam, kurš jau vairākus gadus mūsu cilvēkiem sagādā jaukus kopā sanākšanas brīžus. Mēs visi bijām labā noskaņojumā.    

     Pārrunājām jaunumus un izteicām novēlējums svētkos. Katrs saņēma arī nelielu dāvaniņu - Lieldienu zaķi. Laiks pagāja nemanot, šķīrāmies jauku emociju pārņemti, lai atkal satiktos nākamajā pasākumā.,

 

                                                                          Ingrīda Krēbsa- Rīgas-Zemgales nodaļas vadītāja.

 

Igaunijas MS biedrības 25 gadu jubileja.

     Mūsu biedrība sveica kaimiņus ar apaļo jubileju.  20.martā divi LMSA deleģēti cilvēki – Anna Fursenko no Alūksnes un Kaspars Kviešons no Rīgas, devās (ar autobusu) pie kolēģiem Igaunijā, Tallinā, lai piedalītos konferencē un svētku vakariņās par godu  biedrības jubilejai.

      Konferencē piedalījās arī savas jomas profesionāli neirologi kā arī netradicionālās medicīnas pārstāvji un sertificēti fizioterapeiti, kuriem tika dota iespēja vairāk izteikties, jo kā komentēja tradicionālas medicīnas pārstāvji, tad MS cilvēkiem fizioterapija bieži vien ir vienīgais ceļš lai dzīvotu pilnvērtīgi, jo diemžēl „brīnumu tabletes” pret MS nav un pārredzamā nākotnē nebūs. Tomēr pat pats skeptiskākais ārsts nenoliedz, ka „brīnumu tabletes” izstrādes   virzienā mēs tuvojamies ar lieliem soļiem.

      Svētku vakariņu laikā mūsu pārstājiem bija iespēja apsveikt igauņu kolēģus un pasniegt viņiem dāvanas. Kaspars apsveica kolēģus angļu valodā, bet Anna krievu valodā.

Pēc vakariņām mums paveicās, jo tika piedāvāts apskatīt Tallinas senpilsētu un dizainiski moderno Tallinas rajonu gida pavadībā.

     Cerams igauņu kolēģus satikt arī mūsu biedrības jubilejā šajā rudenī.   

                                                                                                                              Kaspars Kviešons

Alūksnieši noslēdz gadu

     Gada nogalē sanācām Alūksnes novada Sociālā dienesta kamīnzālē pie skaisti izrotātas Ziemassvētku eglītes.

     Mūs svētkos sveica Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Fomins un Alūksnes novada Sociālā dienesta vadītāja Regīna Kalniņa. Nelielu koncertu svētku noskaņai sniedza bērnudārza „Cālis” mazie dziedātāji. 

     Svētku galdu sarūpēja kafejnīca „Gustiņš”. Pārrunājām gada laikā paveikto un spriedām par nākotnes plāniem. Skaitījām dzejoļus, lai saņemtu Ziemassvētku  paciņas. Dažas stundas savējo pulkā aizritēja nemanot.

 

                                                                                                                  Didzis Apsītis, Alūksne

 

Aptauja:
Mana primārā nepieciešamība.

Rezultāti Atbildēt

Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015

Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv

LMSA rekvizīti:
A/S „Rietumu Banka”
Konts:
IBAN LV10RTMB0000 0688 01518
SWIFT: RTMBLV2X


Nodaļas

Mājas lapas izveidi un esamību atbalsta: