Avīze Cerība Nr.45(2.daļa)

Ar velosipēdiem apceļo pasauli

Ar velosipēdiem apceļo pasauli.jpg  Lai pievērstu pasaules uzmanību multiplās skleroes izplatībai, kā arī tam, cik svarīgi ir to diagnosticēt laikus, un tajā pašā laikā parādītu, ka tā netraucē dzīvot aktīvu un pilnvērtīgu dzīvi, seši francūži, kuri Francijā pārstāv biedrību „Cerību odiseja”   (L’Odyssée de l'espoir), kas sevī apvieno gan cilvēkus, kas sirgst ar MS, gan tos, kas vēlas viņus atbalstīt, devušies gadu ilgā ceļojuma apkārt pasaulei. Jūs teiksiet – kas gan tur īpašs ? Tomēr, jāteic, tas tik tiešām ir pārbaudījums, jo šajā ceļojumā viņi devušies ar velosipēdiem !

      7.septembrī puiši bija sasnieguši Bausku, kur viņus viesmīlīgi un sirsnīgi uzņēma LMSA Bauskas MS nodaļas vadītāja Ženija Stunda. Omulīgās vakariņās viņi stāstīja par savu ceļojumu, kurš aizsācies 12.jūlijā. Dzimtenē viņi plāno atgriezties 2015.gada 10.jūlijā. Kopā ar 5 jauniem un veseliem francūžiem ceļo arī Žerārs, kurš jau 20 gadus sirgst ar MS, bet tas netraucē viņam iesaistīties šādā avantūrā un kopā ar savu dēlu Ivonu un viņa draugiem doties tālajā un grūtajā ceļojumā cauri 5 kontinentiem. Tā kā Žerārs jau vairākus gadu desmitus atrodas ratiņkrēslā, viņa iespēju ceļot nodrošina šim mērķim speciāli pielāgoti rati, kurus piestiprina pie tandēma jeb divvietīga velosipēda. Kā atzina paši ceļotāji – ceļš, protams, ir nogurinošs, tomēr tas ļoti iedvesmo. Tā ir iespēja iepazīties ar cilvēkiem, sajust viņu pozitīvo attieksmi, atsaucību un atbalstu. Jautāti par to, kā viņiem patīk Latvijā, viesi atsmēja, ka vēl neko daudz no šīs zemes nav redzējuši, taču viņi priecājas par Latvijā valdošajiem saulainajiem laikapstākļiem, burvīgo Latvijas dabu un svaigo gaisu.

      Pirmdienas rītā uz sarunu ar ceļotājiem bija ieradušies biedri no Bauskas multiplās sklerozes biedrības un arī vietējā prese. Daudz jautājumu no viesiem saņēma Ženijas kundze. Viņi vēlējās zināt, cik daudzi Latvijā sirgst ar šo saslimšanu, kāds ir valsts atbalsts šo cilvēku aprūpei, kā kopumā tiek organizēta palīdzības sniegšana ar MS sasirgušajiem cilvēkiem. Kopīgās sarunās atklājās daudz paralēļu. Kā Latvijā, tā Francijā gan materiāla, gan nemateriāla palīdzība šo slimnieku atbalstam un aprūpei pamatā tiek gūta, iesaistoties dažādos Eiropas Savienības projektos, tāpat tiek meklēti sponsori uzņēmēju vidū. Valsts nodrošina invaliditātes pabalstu, kurš, attiecībā pret dzīves līmeni un nepieciešamajiem līdzekļiem, lai spētu sevi uzturēt, nav liels ne pie mums, ne Francijā. Arī darba devēju attieksmē redzamas līdzības. Cilvēks, sirgstošs ar MS, kā vienā tā otrā valstī ir pasargāts no darba devēja diskriminācijas tikai tad, ja par viņa slimību neviens nezina vai arī viņš strādā lielā uzņēmumā vai valsts iestādē. Mazos uzņēmumos no šādiem cilvēkiem bieži vien atbrīvojas neuzkrītošā, diskrētā veidā. Francijā cilvēkiem, kuri sirgst ar MS ir liegts strādāt iestādēs, kurās darbs tieši saistīts ar cilvēku aprūpi – slimnīcās, skolās, bērnudārzos utml. MS slimo cilvēku labklājībai un atbalstam Francijā darbojas 3 nacionāla līmeņa asociācijas. Katrā no 100 valsts reģioniem darbojas viena mazāka lieluma pārstāvniecība. Latvijā MS slimnieki apvienojušies Latvijas multiplās sklerozes asociācijā. Visā valstī ir vairākas mazākas biedrības, kuras palīdz ar MS sirgstošajiem.

      Pēc sarunas francūži devās tālāk uz Rīgu, kur plānoja uzturēties dažas dienas. Šajā laikā viņiem paredzēta tikšanās ar Latvijas multiplās sklerozes asociācijas pārstāvjiem, kā arī neliela ekskursija mūsu galvaspilsētā. Pēc viesošanās Rīgā apņēmīgo ceļotāju ceļš vīsies cauri Eiropas ziemeļiem, ar lidmašīnu viņu pārceļos uz Ziemeļameriku, lai šķērsotu abus Amerikas kontinentus. Tālāk Āfrikas neskartie dabas nostūri, Austrālijas stepju līdzenumi un Japānas salas, no kurām viņi ar lidmašīnu dosies uz Turciju un tālāk jau atkal uz saviem velosipēdiem, šķērsojot Bulgāriju, Rumāniju, Ungāriju, Slovēniju, Itāliju  – uz mājām! Kopējais ceļa garums, kuru drosminieki būs pieveikuši šī gada laikā – apmēram 16 000 km. Lai viņiem veicas un lai iecerētais ceļš aizrit droši un bez sarežģījumiem.

 

                                                                                     Bauskas nodaļas atbalstītāja, Ieva Šomina

Uzņēmīgie vai trakie?

 

uznemigie vai trakie.jpg     Seši  francūži, no kuriem viens 54 gadīgs Gérard ar MS ratiņkrēslā veic velotūri apkārt pasaulei. Viņu brauciens ir sācies šā gada 12.jūlijā ar nosaukumu "Pasaules velo tūre PRET MULTIPLO SKLEROZI".

     Viena gada laikā pasaules braucēji plāno veikt gana iespaidīgu ceļojumu apkārt visai pasaulei ietverot Eiropas valstis, Ziemeļameriku, Dienvidameriku, tad Dienvidāfriku, Austrāliju, Japānu, Turciju un Eiropas valstis atpakaļ līdz Francijai.

     Kaspars  saka: “Apbrīnojam uzņēmība un piedzīvojumu gars - tā es varētu raksturot šos franču jauniešus, kuri brauc ar velosipēdiem cauri visai pasaulei, lai pievērstu uzmanību MS”.

2014.gada 7.septembrī, svētdienas vakarā viņi iebrauca Bauskā, kur mūsu Ženija sagaidīja un uzņēma pasaules braucējus. Pēc tam braucēji ieradās Rīgā, LMSA organizēja tikšanos ar MS cilvēkiem 10.septembrī Melīdas ielā 10 (bildē redzami tikšanās dalībnieki) tika aicināti arī Latvijas mediju  pārstāvji, mūs pagodināja LNT un TV5.

     Braucēji bija apmetušies kādā jauniešu hostelī centrā, dzīvojot vienā lielā desmit-vietīgā istabā (parasti braucēji gan nakšņo teltīs dārzos, parkos u.c., citreiz kāds uzņem viesus savā mājā, taču lielākajās pilsētās gan izmanto viesnīcu pakalpojumus).

     Mūsu biedrības pārstāvji iespēju robežās izrādīja gan Vecrīgas skaistākās vietas, gan noslēguma vakarā iepazīstināja pasaules braucējus ar mūsu latvisko plašo ēdienu klāstu.

Internetā atrodama informācija par šo akciju un cilvēkiem, kas tajā piedalās.

Oktobra sākumā braucēji jau ir aizceļojuši līdz Kanādai - http://www.multiplesclerosisworldtour.com

                                                                                                                                  Ivita Faituša

 

Igaunijā- Tartu- 2014 gada augusta sākumā

 Igaunijā- Tartu- 2014 gada augusta sākumā.JPG   Igauņu draugi jau otro gadu aicina mūs uz starptautisku MS vasaras nometni, kur dalībnieki bija gan igauņi, gan somi, gan latvieši. Ļoti žēl, ka mūsu kaimiņi lietuvieši šajās augusta dienās jau otro gadu rīko savus pasākumus un mūsu Baltijas vasaras MS nometnes iegūst mazliet citu nokrāsu, pārmaiņas noteikti ir uz labu, taču ļoti ceram, ka nākošgad -2015.gada augustā mums kopīgiem spēkiem izdosies noorganizēt MS vasaras nometni Latvijā, aicinot mūsu kaimiņvalstu draugus ciemos.

     1.augusta rītā 14 cilvēku komanda, pārstāvot LMSA devās  uz Igauniju, lai ar citiem cilvēkiem no organizācijām Igaunijā un Somijā vienotos kopīgās konferencēs, lekcijās un atpūtā trīs dienu garumā. Patīkami kā vienmēr ir satikt jau iepriekšējos pasākumos iepazītos draugus, dalīties pieredzē, iespaidos, vienkārši jauki pavadītu laiku.

                                                                                                                                    Ivita

 

     Tālāk divu nometnes dalībnieku iespaidi par Igaunijā pavadītajām dienām.

Kaut ceļojuma galamērķa sasniegšanai bija nepieciešama vietējo igauņu palīdzība, tomēr laimīgi sasniedzām galamērķi un dalot pusdienas ar lapsenēm, ļoti labi pavadījām laiku. Kopīga dziesmas izmēģināšana, kura vēlāk izpildot reprezentējot Latvijas komandas dalībniekus, konferences - nometnes dalībniekus neatstāja vienaldzīgus, jo mūsu duets Aija un Agnese vienu pantiņu no kopdziedātās Prāta Vētras dziesmas "Mana dziesma" nodziedāja arī igauņu valodā. Aplausi, ovācijas un pateicības no nometnes dalībnieku puses nerima ilgi.

     Nākošās dienas vakarā mūsu duets kopā ar diezgan talantīgo Didzi nodziedāja teju visus Latvijas estrādes hitus tādējādi priecējot ne tikai manas ausis, bet arī vietējos igauņus. Ap 2 naktī kāda samiegojusies ārzemniece naktskreklā pārtrauca mūsu dziedāšanu.

Semināri nometnē bija noorganizēti ļoti augstā līmenī. Tulku pakalpojumi, kuri pat individuāli mani pavadīja līdz jogas nodarbībām, lai iztulkotu to cik pareizi un svarīgi mums – cilvēkiem ar MS ir vingrot, pareizi elpot un uzturs. Arī pašos semināros par MS aktualitātēm Igaunijā tulkošana bija angļu un krievu valodā.

     Peldēšanās, sauļošanās, pastaigas pa mežu un jautras sarunas. Nometne beigusies un varam doties mājās. Patīkami, ka visas nometnes laikā mūs pavadīja labs laiks un lielisks noskaņojums, Paldies LMSA priekšsēdētājai Ivitai Faitušai par piesaistītajiem līdzekļiem.

Tiekamies nākamajā gadā Latvijas nometnē!:)

                                                                                                                                     Kaspars

 

     Kārtējo reizi priecēja igauņu MS organizācijas pārstāvju uzņēmība organizējot šo starptautisko vasaras nometni. Nometne dod iespēju izrauties no ikdienas rutīnas tiem, kam pārvietošanās ir apgrūtināta kā arī, kam ar pārvietošanos problēmu nav, ir iespēja socializēties, iepazīties ar jauniem cilvēkiem un komunicēt ar līdzcilvēkiem. Veidojot dažādās darbnīcas un interešu grupas, tika padomāts par visiem. Piemēram, dejot Zumbu bija iespējams arī sēžot, ja kādam kājās stāvēšana bija par nogurdinošu vai piedalīties jogas nodarbībās, kurās bija padomāts par katra iespējām un varēšanām arī komunikāciju nodrošinot vairākās valodās.

                                                                                                                                      Agnese    

Daugavpils nodaļa zirga gadā - Uz Zirga!!!

Daugavpilieši tikko bija zirga mugurā.JPG    Ar nodibinājuma Ziedot.lv atbalstu tapa projekts „Būsim aktīvi”, kurā seši nodaļas biedri varēja uzlabot savu veselību, saņemot reitterapijas pakalpojumus zirgu sētā „Klajumi”, Krāslavas novadā.

Milzīgais emocionālais ieguvums bija  kontaktēšanās ar zirgu, kura mugurā mēs  atkal varējām   neierobežoti pārvietoties, turklāt brīvā dabā un saskarsmē ar citiem cilvēkiem. Šīs zirga ritmiskās kustības  un ķermeņa siltums deva iespēju uzlabot asinsriti, ķermeņa muskulatūru un uzlaboja mūsu pašsajūtu. Zirdziņi ir labi un gudri, viņi saprata  mūsu vajadzības. Turklāt, tur „Klajumos”,  viss bija nodrošināts, lai mēs varētu tikt zirga mugurā un justies droši.

     Katra pavadītā diena uz zirga un  mīļas sarunas ar zirdziņu  „mammu’ – Ilzi  Stabulnieci – šo brīnišķīgo cilvēku, kas grib palīdzēt cilvēkiem, radīja  domu  mums neaizmirst   šo radīto prieku., šīs pozitīvās emocijas un sirsnību.

     28.maijā, Starptautiskajā Multiplās sklerozes dienā, mēs - 33 cilvēki braucām uz „Klajumiem, lai visi nodaļas biedri varētu pavizināties ar zirdziņiem un pateikties   saviem brinumzāļu sniedzējiem, pabarojot tos ar maizīti un cukuru.Pēc tam sēdāmies pie piknika galda, ozolu un bērzu ielokā, lai paēstu Viktora  vārīto garšīgo zupu uz ugunskura.

     Kāds koncerts  mums tika uzdāvināts, ko mūsu Ruta Bižāne bija noorganizējusi!  Šīs jaukās sievietes, meitenes un bērni no Grāveru deju grupas un  vokālais ansamblis neļāva mums mierā sēdēt, kājas pašas cilājās mūzikas ritmā.

        Vai, kā gribas visu atkārtot!!!

                                                                                LMSA Daugavpils nodaļas vadītāja M.Jukša

Daugavpilī – veselības nedēļa!!!

Daugavpilī – veselības nedēļa!!!.JPG   Mūsu pirmsskolas iestāde ar prieku sadarbojas ar LMSA Daugavpils MS nodaļu un Daugavpils Sociālās aprūpes un rehabilitācijas dienas centru. Kopīgie pasākumi veicina bērnos atsaucību, līdzjūtību, velmi palīdzēt, atbalstīt, būt noderīgam ģimenē un sabiedrībā.

Mūsu mērķis – sekmēt dažādu paaudžu sabiedrības prasmes un virzīt bērna izpratni par cilvēciskām attiecībām.

     Iestādes audzēkņi bieži viesojās Sociālās aprūpes un rehabilitācijas dienas centrā ar svētku koncertiem, bet šoreiz Latvijas veselības nedēļas ietvaros tika organizēti sporta svētki-„Darām, ko varam!” Sporta svētkos ar prieku piedalījās 6-7 gadīgie pirmsskolas iestādes audzēkņi un MS Daugavpils nodaļas biedri. Pirmsskolas skolotāja Oksana Žerebkova aizveda visus uz „Veselības zemi”. Vingrojumi tika pārdomāti un piemēroti bērniem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Visus iepriecināja „ceļojums zem buras” un lidojums ar gaisa balonu” kā arī nomierinošie atslābinošie vingrojumi. Pieaugušajiem iepatīkas masāža ar rehabilitācijas bumbām. Sēžot „vilcienā”, visi jautri dejoja ar hantelēm. Kopības sajūta apvienoja gan bērnus, gan pieaugušus un visi saņēma daudz pozitīvu emociju. Mēs nonācām pie viena viedokļa: vienalga cik tev gadu un kādas tev veselības problēmas! Darām, ko varam! 

     Paldies, par svētku organizāciju Sociālās aprūpes un rehabilitācijas dienas centra vadītājai Lilitai GAdzānei, MS Daugavpils nodaļas vadītājai M.Jukšai un Daugavpils 27. Pirmsskolas izglītības iestādes pirmsskolas skolotājai Oksanai Žerebkovai par svētku organizēšanu, kā arī SIA „DOMOS” un SIA „ADUGS” par atbalstu un saldām balvām.

                              Daugavpils pilsētas 27.pirmsskolas iestādes „Mana Mārīte” vadītāja Nataļja Isate.

 

 

Vasaras nogales ekskursija

     Agrā septembra rītā mēs, Alūksnes nodaļas biedri, ar mikroautobusu braucām ekskursijā uz Kurzemi. Brokastojām Rīgā pie Skaidrītes un tālāk kopā ar viņu devāmies uz Ventspili.

Ventspilī apskatījām ostas promenādi, fotografējamies pie govju skulptūrām un strūklakas „Kuģu vērotājs”. Šādas govju skulptūras skatāmas daudzviet pilsētā. Pēc sātīgām pusdienām kafejnīcā izbraucām pa Ventu ar kuģīti „Hercogs Jēkabs”. Vērojām ostas rosīgo dzīvi.

Nākošais apskates objekts- Užavas bāka. Gides pavadībā spēcīgākie uzkāpa tās augšā. Skats no bākas augšas uz jūru bija fantastiski skaists. Vēlāk pastaigājamies gar jūras krastu pa pludmales smiltīm, iebridām ūdenī. Vakariņojām pie Užavas upes ietekas jūrā. Ugunskurā cepām desiņas, baudījām Maijas māsas sarūpēto tēju, kafiju un kūkas. Vēlāk pastaiga gar jūras krastu un saulrieta vērošana. Vēlā vakarā devāmies uz mūsu nakšņošanas vietu viesu māju „Podnieki”, kur mūs laipni sagaidīja pati saimniece.

     Otrā rītā, labi izgulējušies, devāmies brokastīs uz pilsētas kafejnīcu. Pēc brokastīm braucām apskatīt slaveno „Lemberga hūti”, mākslīgi uzbērto slēpošanas kalnu, taču skatījām to tikai no attāluma, jo tas darbojas tikai pēcpusdienās. Fotografējamies pie ziedu zaķiem. Devāmies uz pilsētas centru. Nesteidzīgi apskatījām „Puķu pulksteni” un strūklaku „Saules laiviņas”, kā arī puķu piramīdas.Visur acis priecēja sakoptas ielas un puķu dobes.

     Pēc pusdienām braucām mājup. Pa ceļam apskatījām Jaunmoku pili. Pils muzejā apskatījām pils zāles, apbrīnojām greznās mēbeles. Otrajā stāvā apskatījām Meža muzeju, tajā izvietos vēsturiskos darbarīkus un darba piederumus. No pils torņa vērojām apkārtni. Pie pils priecēja rožu dobes, parkā varžu koka skulptūras un dīķis.

     Rīgā atvadījāmies no Skaidrītes un braucām mājup. Vēl vakariņas Siguldas kafejnīcā un tad ceļš uz mājām. Ekskursija izdevās, jo laiks bija saulains un silts. Paldies mūsu Anniņai par ekskursijas organizēšanu un Maijai par ekskursijas maršruta plānošanu.

                                                                                                            Didzis Apsītis, Alūksne

Ziņas no Kuldīgas


Pasaules MS dienā moto bija PIEEEJAMĪBA , tiekamies Kuldīgas slimnīcas jaunajā rehabilitācijas nodaļā ar Saldus un Liepājas biedriem .
Fizioterapeite Dana Voitko mums parādīja kādas iespējas , kādas tur pieejamas , dažas ierīces izmēģinājām , ieskatījāmies sāls istabā . Daudzi mūsu biedri  jau šos pakalpojumus izmanto . Pēc tam sēžamies busiņā ar pacēlāju un braucam uz Kuldīgas sociālā dienesta zāli , kur atkal pacēlājs paceļ , kam tas nepieciešams .Tur mūs sveica Kuldīgas sociālā dienesta direktores vietniece Anda Šļakorciņa  vēlot jauki pavadīt šo dienu . Ineta Eņģele stāstīja par savu ceļojumu uz Izraelu . Tad aprunājamies pie kafijas tases un cienasta , jo mums visiem ļoti svarīgs domubiedru atbalsts .
Kā katru gadu septembra otrā trešdienā tiekamies Kuldīgā seminārā - sanāksmē DZĪVOSIM AR PRIEKU .Šogad arī piedalās LMSA valdes locekles Skaidrīte Beitlere un Ineta Januško , Liepājas , Saldus biedri .
Es uzrunāju ar vārdiem : Rudens pirms lietus un tumšajām dienām cenšas pielabināties , neparastu krāšņumu sniegdams . . .
Pats steidzīgi krāso kokus un krūmus , gribēdams ziedu krāšņumu pārspēt . . .
Mums daudz gaišuma sevī jāuzkrāj , lai nejustos drūmi , bet dabas ik gadu maiņu uztvertu viegli un pašsaprotami .
Ar garīgām dziesmām iepriecināja Aldis un Stefanija Roslēviči , kuri aicināja prikšnesumam pievienoties , dalot dziesmu vārdus .
Tālāk par jaunumiem stāstīja Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Ventspils  reģionālās nodaļas vadītāja Lidija Petrevica .
Mūs uzrunāja sociālā darbiniece Ineta Enģele .
Skaidrīte Beitlere un Ineta Januško mums stāstīja par MS biedru grupas braucienu pie draugiem Vācijā pilsētā Hemer.

Ziņas no Kuldīgas.JPG 

Draudzīgas sarunas pie kafijas tases un cienasta !
Protams  jautra sadziedāšanās ar akordeonisti Ēriku Lemani un rotaļas !
Novērtēsim un priecāsimies par to kas mums ir , un nebēdāsies par to , kā mums nav !
Visiem labo spītību dzīvē !
                               LMSA Kurzemes reģionālās nodaļas Kuldīgas nodaļas vadītāja  Zaiga Ribaka

Pretī zelta rudenim Cēsīs.

 Pretī zelta rudenim Cēsīs..jpg  Saulainajā, rudenīgi siltajā 3.oktobra rītā mēs MS asociācijas Rīgas nodaļu 12 cilvēki satikāmies Rīgas autoostā, lai dotos ekskursijā uz Cēsīm.
     Gandrīz divu stundu ilgais ceļš pagāja jaukās sarunās un vērojot skaistos dabas skatus aiz loga.
Jau esam ieradušies Cēsīs, kur mūs sagaida MS asociācijas Cēsu nodalas vadītāja Vita Ādamsone ar savas nodalas cilvēkiem.Paldies Vitai par iepriekš sarunāto autobusu, kurā ar izpalīdzīgā un laipnā šoferīša palīdzību iekāpjam, lai dotos tuvāk iepazīt Cēsis.Atbraucot sapratām cik gan burvīga pilsēta ir Cēsis un cik daudz šeit ir ko redzēt.Šī brīnišķīgā vecpilsēta, Cēsu pils, skaistie parki ar strūklakām un melnajiem gulbjiem.
     Tālāk braucam uz atpūtas kompleksu "Rakši", kur izbaudījām Gaujas Nacionālā parka apkārtnes krāšņumu, kamieļu un lamu sabiedrībā.Radās iespēja eksotiskos dzīvniekus ne tikai apskatīt, bet arī apmīļot, pabarot ar speciāli tam paredzētiem našķiem.
Pēc tam mēs pusdienojām kafejnīcā "Vendene".
     Laiks paskrēja nemanot.Mums jau bija jāatvadās no viesmīlīgajiem Cēsu draugiem un jāsteidzas uz autoostu.Nedaudz noguruši, bet labu emociju pārpilni, uzsākām ceļu mājup.
     Vēl ir tik daudz brīnišķīgu un skaistu vietu mūsu dzimtajā Latvijā, kuras mēs varēsim apskatīt nākamreiz!

                                                                           Rīgas Zemgales nod.vadītāja Ingrīda Krēbsa

 

Aptauja:
Mana primārā nepieciešamība.

Rezultāti Atbildēt

Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015

Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv

LMSA rekvizīti:
A/S „Rietumu Banka”
Konts:
IBAN LV10RTMB0000 0688 01518
SWIFT: RTMBLV2X


Nodaļas

Mājas lapas izveidi un esamību atbalsta: