Avīze Cerība Nr.45(1.daļa)

Nāk rudens apgleznot Latviju,
Bet nepūlies, necenties tā,
Man viņa ir visskaistākā
Tik un tā. (M.Zālīte).

     Mums daudziem Latvija vienmēr bijusi un būs skaistākā un mīļākā vieta, taču esam priecīgi par iespējām aizbraukt tālāk par dzimto māju, ciemu,  pilsētu, novadu, reģionu vai valsti…

     Rudens ir pienācis ar savu krāšņumu dabā un ar noslēgtiem vietējiem un starptautiskiem projektiem, varam atskatīties uz padarīto maija beigās un vasarā ar lielu gandarījumu: jūlijā ir noslēdzies divgadīgais Leonardo da Vinci projekts par alternatīvās medicīnas metodēm pie neiroloģiskām saslimšanām, augustā daļa mūsu cilvēku pavadīja desmit neaizmirstamas dienas Vācijā,  un  citi ar prieku piedalījās Igaunijas  draugu rīkotajā  MS nometnē, septembrī – uzņemti Francijas pasaules velotūres dalībnieki pret MS un  Alūksnes nodaļas biedri ar Nodibinājuma Ziedot atbalstu aizceļoja uz Ventspili, rīdzinieki viesojušies Cēsīs, tāpat notikuši dažādi pasākumi biedrības reģionālajās nodaļās.
     Ļoti ceram, ka līdz gada beigām izdosies īstenot iecerētos pasākumus un pabeigt iesāktos projektus, tāpat ļoti jācer, ka radīsim idejas un spēkus jaunu aktivitāšu īstenošanā nākamajā- mūsu biedrības 20.jubilejas gadā!

Lai mums visiem kopā izdodas!                                               Valdes priekšēdētāja Ivita Faituša

 

Ciemos pie Vācijas draugiem

 Ciemos pie Vācijas draugiem 1.jpg     No 17.-27.augustam 22 cilvēki no Latvijas – 18 ar MS /no Alūksnes, Bauskas, Daugavpils, Ikšķiles, Ogres, Saulkrastiem, Nīgrandes, Viļāniem, Tukuma un Rīgas/, 3 asistenti un grupas vadītāja no LMSA valdes, pēc Vācijas Hemeras pilsētas  Kristīgās draudzes  ielūguma, viesojāmies Vācijā. Piedzīvotais, redzētais, attieksme, uzņemšana, sirsnība, mums visiem paliks atmiņā kā sapnis. Mums neparko nebija jāraizējas, vienīgi neliela daļa no ceļa izdevumiem bija jāsedz katram pašam, pārējos ceļa izdevumus sedza sponsoru ziedojumi un Rīgas domes Labklājības departamenta atbalstītais projekts.

      Dzīvojām skaistā, kalnainā vietā ārpus pilsētas, viesu namā „Fresberg’’, mūsu ratiņnieki 1.stāvā, stiprākie 2.stāvā. Brokastis, pusdienas, launags, vakariņas, braucieni ar autobusiem, tādi bija vismaz 4vai 5, ar vieglajām mašīnām, jo gan mūsu ratiņkrēsli , gan rolatori, visi vienmēr bija jāņem līdz. Mums neparko nesāpēja galva, jauni puiši, daži speciāli bija paņēmuši atvaļinājumus , lai varētu mums palīdzēt, mūsu jau zināmie draugi – visa Jakova un Annas Pankratz ģimene, Petro un Ludmila, Nelli un Roberts, Rutkovsku ģimene, Ābrams, Daniels, Anna un Marija Milleres un visi citi, jaunās meitenes kas jau bija pie mums Rīgā vasarā, atvedot mums humāno palīdzību, jaukās vecākās kundzes- saimnieces, katru mīļu brīdi bija ar mums kopā, rūpējoties lai tikai mums nekas netrūktu un mēs varētu izbaudīt jauko, viesmīlīgo vācu cilvēku attieksmi un uzmanību , un protams mūsu mīļais  Artūrs Pankratz, kurš piedalījās visos mūsu pasākumos.

     Kopīgie dziedāšanas un muzicēšanas brīži, dažādi stāstījumi un lasījumi no Bībeles, ekskursijas, izbraukumi brīvā dabā, tā bija atpūta un pilnīga atslēgšanās no mūsu ikdienas rūpēm un sadzīves.    

    Ciemojāmies arī Jakova un Annas mājās, novērtējām cik jauki, atbilstoši apstākļiem var iekārtot māju, lai Artūrs ratiņkrēslā var brīvi pārvietoties pa visu pirmo stāvu. Apskatījām Hemeru, ļoti skaista, rūpīgi kopta  vācu pilsēta, bijām Ispejas nacionālajā parkā pie Zeila ezera, ļoti jauka ekskursija. Nākamajā dienā braucām uz kūrorta pilsētu Bad-Zasendorfu ar minerālūdens avotiem, kur var atgūt veselību ar minerālūdens inhalācijām, arī peldoties atklātā minerālūdens baseinā visu gadu plus 38 grādu temperatūrā. Apmeklējām nelielu jauku pilsētu Zoest, kur mūs uzņēma skaistā vietā interesantā lūgšanu namā, atkal bija dziedājumi, mūzika, mēs katrs stāstījām par sevi, savu ģimeni, par darbošanos asociācijā. Interesanti! Tad Dortmundes zoodārza apskate, laiks bija diezgan vēss, un mūsu draugi bija sagādājuši katram mūsējam ratiņkrēslā segu, lai nebūtu auksti, kā redzat foto,

Ciemos pie Vācijas draugiem 2.jpg lielākā daļa no grupas – 13, zoodārza apskati veica braucot. Pusdienojām uz vietas, speciāli ierīkotā vietā, līdzi sarūpēto ēdienu. Redzējām dažādus dzīvniekus arī tādus kādi pie mums nav, skatījāmies roņu un pingvīnu šovu viņu barošanas laikā, žēl tikai ka lietus mums nedaudz izjauca patīkamo noskaņu, bet grupas lielākai daļai bija ūdens necaurlaidīgās segas un viss beidzās bez iesnām. Vakarā mājās grupa jauniešu mūs iepriecināja ar jauku dziedāšanu un muzicēšanu, kā mēs ievērojām jau šeit Latvijā pie pirmajām tikšanās reizēm, lielākā daļa mūsu vācu draugi ir ļoti muzikāli, ar skaistām skanīgām balsīm.

     Svētdienā visi piedalījāmies Hemeras Kristīgās draudzes rīta lūgšanā, viens no mūsu jaukajiem draugiem, Ābrams bija mums iemācījis divas jaukas dziesmas, un vienu mēs nodziedājām arī baznīcā, likās tīri labi, prom braucot mums katram tika uzdāvināts disks, un jau šeit mājās mēs varējām novērtēt kā mūsu balsis skanēja. Pēcpusdienā neliels dievkalpojums un kopā ar visām vācu draugu ģimenēm kopīgas vakariņas turpat uz vietas, kā jau jums stāstīju pagājušā gada „Cerībā”, dievnams ir speciāli iekārtots ar dažādām telpām gan atpūtai, gan dažādām nodarbībām, gan ar lielu zāli kopīgām pasēdēšanām. Vakariņojot vairāki cilvēki gan vācieši, gan arī mūsējie, pastāstīja par savām sajūtām, pārdzīvojumiem savā personīgajā dzīvē, gan saslimstot, gan arī par citiem dzīves sarežģījumiem. Tas bija ļoti aizkustinoši un atkal pierādīja, cik tomēr maz par otru cilvēku mēs zinām, sapratām cik ļoti šāda atklātība, izrunāšanās mums bieži ir nepieciešama. Vairākas pēcpusdienas kad nekur nebraucām, mums notika dažādas nodarbības gan ergoterapeita pavadībā, darinājām dažādus kokgriezumus, krelles, puķes, apgleznojām stiklu, palīdzējām gatavot čeburekus, kopīgi dziedājām, vāciešiem ļoti patika mūsu dziesmas un protams neiztrūkstošā fotografēšanās. Desmit neaizmirstamas dienas pie labiem draugiem aizskrēja kā vēja spārniem. Pēdējās dienas rīta puse bija ļoti jauks saulains laiks, bet mums skumīgs noskaņojums, jo bija jāšķiras no tik daudziem labiem draugiem. Protams apmainījāmies telefona numuriem, adresēm un ceram, ka tiksimies vēl.

     Nobeigumā nedaudz gribu pastāstīt par mūsu lidojumu gan turp, gan atpakaļ. Kā jau dzīvē tas parasti notiek katrai medus mucai ir vajadzīga darvas karote, un šo karoti mums sagādāja lētās aviokompānijas „Ryanair” darbinieku attieksme pret mūsu cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Astoņi mūsu cilvēki bija ratiņkrēslos, četri no tiem ar savu personīgo braucamo, vēl četri lai vieglāk pārvietoties pa lidostu  palūdzām lidostas ratiņkrēslus. Pirms iekāpšanas lidmašīnā visus astoņus cilvēkus atdalīja no asistentiem, no pārējās grupas, un mēs naivie domājām ka mūsu ratiņnieki pirms mums jau  ir lidmašīnā un neko nenojautām par to situāciju kas notiek aiz lidmašīnas borta. Viņiem tika paziņots ka četri lidos, pārējie četri paliek Rīgā /pavadītāji no Daugavpils, Nīgrandes, Ikšķiles un citām pilsētām ir  prom, bagāža  jau lidmašīnā, biļetes kabatā/.Ko nu? Varat iedomāties kā jutās mūsu cilvēki. Kad mēs pārējie lidmašīnā sapratām, ka mēs taču neesam visi, sākām celt trauksmi, reisu aizkavējām pa četrdesmit minūtēm. Mūsu astoņiem cilvēkiem tika jautāts kurš var „uzrāpties” pa trapu, lai paceļ rokas, tai šoka brīdī rokas pacēla visi kaut cilvēks jau gadiem nevar staigāt. Netika meklēti ne asistenti, ne grupas vadītājs. Žēl ka no uztraukuma un stresa neviens nenofotografējām to skatu, kā katram no mūsējiem tika celtas kājas pa trapu, stutēts no aizmugures, lai nu tomēr nenokrīt, t.s.  rāpuļi kurus šādos brīžos lieto neviens nepiedāvāja. Lidostas darbinieki savu darbu izdarīja labi, bet ”Ryanair’’ darbinieki vienkārši noskatījās uz šo ”komisko’’ situāciju. Arī atpakaļ lidojot Diseldorfas lidostas apkalpojošā personāla attieksme bija perfekta, bet lidmašīnā atkal tas pats, cilvēkam, kurš nestaigā, lai tiktu līdz sēdvietai, atkal jārāpo.

     Mēs uzrakstījām sūdzību Satiksmes ministrijas Aviācijas departamentam un mūsu vēstule esot nosūtīta Civilās aviācijas aģentūrai, kura ir atbildīgā iestāde Eiropas Parlamenta un Padomes 2006.gada 5.jūlija regulas par invalīdu un personu ar ierobežotām spējām pārvietoties tiesībām, ceļojot ar gaisa transportu. Gaidīsim ko tad mums atbildēs.

     Un tomēr nekas un neviens mums nevarēja sabojāt visu to jauko sirsnīgo, ko mēs saņēmām no saviem vācu draugiem!

                                     Lai Dieva Svētība gan viņiem, gan mums!              Skaidrīte Beitlere 

Jaunākais MS ārstēšanas izvērtējumā

     Šajās rudenīgi skaistajās lapkrišu dienās vēlētos atskatīties uz jauno multiplās skleroze ārstēšanā un tās rezultātu izvērtējumā, par ko aktīvi diskutēja šā gada pavasara konferencēs. Nav noslēpums, ka MS terapijas lauciņā parādījušies jauni spēcīgi , bet agresīvāki spēlētāji salīdzinot ar pēdējos 20 gados zināmajiem imūnmodulējošiem medikamentiem (interferoni – INF beta; glatiramera acetāts- GA). Runa ir par jaunajiem medikamentiem, kurus lieto tablešu veidā. Vienu medikamentu mēs pārzinam itin labi, tas ir Fingolimods, kurš kā 2.līnijas medikaments no 1.07.2014 pieejams arī Latvijā.

     To nozīmē multiplās skleroze pacientiem ar aktīvi noritošu slimību neskatoties uz saņemto terapiju (INF vai GA). Pārējie medikamenti pagaidām pieejami tikai kā pētījuma medikamenti, kad iespēja saņemt medikamentu pētījuma sākumā ierobežo placebo, kas nozīmē, ka varbūtība saņem  medikamentu ir 1:2. *

     Gribēju parunāt par terminiem vai jēdzieniem, kurus apskatām pēdējā laikā. Viens no tiem ir DAF (disease activity free), kas nozīmē, ka nav slimības aktivitāte vai slimība pilnīgi apstājusies. Par slimības aktivitāti mēs runājam, ja ir paasinājumi, pasliktinās neiroloģiskie traucējumi ar vai bez izteiktiem paasinājumiem un nevēro aktivitāti MR izmeklējumā, kas nozīmē, ka nav jaunu perēkļu, nepalielinās iepriekšējie un nav kontrastvielu krājošu perēkļu. Šo terminu lieto no 2009. gada pētījumā AFFIRM, kurā šos parametrus salīdzināja pacientiem, kuri saņēma mums jau zināmo Natalizumab un daļa placebo, kur Natalizumab uzrādīja efektivitāti pēc 2 gadu lietošanas 68 % pacientu (viņiem slimība pilnībā apstājās).

     No 2011.gada, kad pētījumos arvien parādās jauni medikamenti, es domāju- tabletes (Tecfidera, Aubagio, Laqunimod), runā par jaunu jēdzienu – NEDA ( no evidence of disease activity), kas nozīmē, ka nav nekādu pierādījumu, ne klīnisku, ne MR, ka slimība progresētu, šeit tiek runāts arī par smadzeņu atrofiju, kognitīvajiem traucējumiem.

     Tas īsumā būtu viss par pēdējām aktualitātēm neirologu leksikonā un ceru, ka drīz šie pētījumi beigsies un arī Latvijā būs pieejami jaunie medikamenti.

*Informāciju par iespējamajiem klīniskajiem pētījumiem jautāt ārstējošajam ārstam

                                                                                                  MS centra neiroloģe Jolanta Kalniņa

 

Noslēdzies divgadīgasi Leonardo da Vinci projekts netradicionālās medicīnas jomā

eu_flag_llp_lv.jpg      Laikā no 2012.gada 30.jūlija līdz 2014.gada 30. jūlijam  Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (turpmāk- LMSA) ieviesa  Leonardo da Vinci partnerības projektu „ Partnership for Professional Growth in Complementary and Alternative Medicine (CAM)” jeb Profesionālās izaugsmes partnerība papildu un alternatīvajā medicīnā.

Projekta dalīborganizācijas pārstāvēja četras Eiropas valstis projekta koordinators - Centrum Medycyny Naturalnej Akupunktura Fitoterapia (Polija),un trīs parteri: International Oriental College (Nīderlande), Zentrum der interaktiven Medizin, heilkundliche GmbH (Vācija), biedrība LMSA  (Latvija).

     Leonardo da Vinci partnerības projekta mērķis bija atbalstīt speciālistus (profesionāļus), kas strādā profesionālās un alternatīvās medicīnas jomā, kas nodarbojas ar hronisku  (galvenokārt iekaisuma un neiroloģisko) slimību ārstēšanu.  Projekta partneri strādāja pie izglītības standartu izpētes netradicionālās  jomā  Eiropā, kā arī konkrētu procedūru standartizēšanas iespējām,  galveno uzmanību pievēršot hroniskām slimībām.

     Galvenā mērķa grupa šajā projektā bija speciālisti, kas strādā ar hroniskām slimībām, šādās jomās: akupunktūra,  homeopātija, stresa terapija un meditācija, hipnozes terapija.

     Otra mērķa grupa šajā projektā bija pacienti, kas piedalījās projektā, gūstot pieredzi, iespējams, jaunus veidus, kā izprast  savu slimību.

     Projekta ietvaros projekta partneri salīdzināja  reglamentējošās sistēmās attiecībā uz izglītību un CAM profesionālo attīstību  (Vācijā, Nīderlandē, Polijā un Latvijā.). Projekta laikā partneri izstrādāja kopīgu ētikas kodeksu profesionāļiem un rokasgrāmatu par labāko praksi, strādājot ar  hronisku slimību pacientiem, uzsverot sadarbību starp profesionālo izglītību un  pasaules praksi.

Plašāka informācija par projektu angļu valodā pieejama projekta mājas lapā http://camprofessionals.wordpress.com/, latviešu valodā ir ievietota informācijas biedrības “LMSA” mājas lapā http://mslapa.lv/site/30576

Projekta ietvaros tika organizētas piecas starptautiskās tikšanās:

Polija Nowy Sacz) -2012.gada oktobrī

Vācija (Štutgarte)- 2013.gada maijā

Nīderlande (Amsterdama)-2013.gada oktobrī

Polija (Varšava) - 2014.gada aprīlī

Latvija (Rīga) – 2014.gada maijā, kur mūsu MS cilvēki tika aicināti uz dažādām nodarbībām un procedūrām papildu un alternatīvās medicīnas jomā: joga, gonga terapija, hipnozes terapija, masāžas un cigun. Tie cilvēki, kas apmeklēja  projekta pasākumu bija ļoti pacilātā noskaņojumā un interesējās, kur šādas procedūras ir pieejamas Latvijā, pasākuma novērtējuma anketās bija pārsvarā tikai pozitīvas atbildes un cilvēku sejas rotāja smaids.

Latvijā ir pieejamas ļoti daudzas netradicionālās ārstēšanas metodes un procedūras, taču katram ir jāatrod īstā, iespējams, konsutācija ar ārstējošos neirologu palīdzēs izlemt, vai derēs aiziet uz kādu jogas nodarbību vai varbūt pamēģināt cigun vai arī masāžas procedūras, daudziem palīdz ūdens u.c. procedūras.

                     Lai Jums izdodas!                                      Projekta vadītāja Ivita Faituša

 

Šā gada vasarā noslēdzas divus gadus ilgušais Eiropas Savienības finansētais Leonardo da Vinči fonda projekts CAM-PROF  "Partnership for Professional Growth in Complementary and Alternative Medicine" jeb "Profesionālās izaugsmes partnerība papildinošajā un alternatīvajā medicīnā".

     Projektā piedalījās profesionāļi no Vācijas, Nīderlandes un Polijas kopā ar LMSA kā partneri, kas pārstāv hronisko slimību pacientu vajadzības. Projekts bija plašāks, kā tikai MS pacientu alternatīvo ārstēšanas metožu izpēte, tajā tika apskatītas dažādas risinājumu metodes, kas noder visa veida veselības problēmu risināšanā, ētikas jautājumi, kas rodas izmantojot alternatīvās metodes, kā arī ieteikumi hronisko slimību pacientiem un to radiniekiem. Kā projekta rezultāts tapa atskaite, kurā ir rekomendācijas profesionāliem alternatīvās medicīnas praktizētājiem, ir aprakstīta ķīniešu medicīnas lietošana, tajā skaitā akupunktūra, herbālās ārstniecības metodes, diētas un cigun metodes, hipnoterapija, ajūrvēda un arī stresa terapija un meditācijas lietošana. Kā viens no projekta rezultātiem ir Alternatīvās medicīnas lietošanas ētikas kodekss, kurā īsi un kodolīgi tika aprakstīti galvenie ētiskie jautājumi, kas var rasties lietojot alternatīvas ārstniecības metodes.

      Gala atskaitē ir iekļautas rekomendācijas pacientiem un to ģimenēm no dažādu terapijas metožu skatu punkta (ķīniešu medicīnas, homeopātijas, hipnoterapijas, ajūrvēdas, stresa terapijas un meditācijas), ieteikumi masāžas un akupresūras lietošanai. Atskaitē iekļauti arī pārtikas produktu ietekmes skaidrojumi un diētas rekomendācijas. Atsevišķa sadaļa atskaitē veltīta iespējamajiem jautājumiem no pacientu puses ar terapeitu atbildēm un skaidrojumiem.

      Projekta norise bija balstīta uz Eiropas Savienības (ES) vinu no mērķiem šajos sadarbības projektos: dažādajām Eiropas valstīm strādājot kopā labāk iepazīt vienai otru, tādēļ projekta darbs notika pēc kārtas visās dalībvalstīs: Polijā, Vācijā, Nīderlandē un Latvijā. Pacientu intereses pārstāvošajā Latvijā notika pēdējā projekta konference viesnīcā "Days Hotel Riga VEF" Brīvības ielā 199c, Rīgā, šā gada 31. maijā. Šajā konferencē bija iespēja noklausīties ķīniešu medicīnas profesora Rene Goris lekciju, mazliet praktiski apgūt ķīniešu terapijas metodiku un izmēģināt ķīniešu masāžu. Profesors Rene Goris projektā piedalījās no Nīderlandes, viņš māca ķīniešu medicīnu Amsterdamā, Pekinā, Meksikā un citur pasaulē. Cerams, ka šī projekta rezultātā mums izdosies vēl kādu reizi uzaicināt profesoru uz Rīgu un izveidot kādu praktisku ķīniešu medicīnas apmācību arī Latvijā.

      Noslēguma konferencē varēja iepazīties arī ar Vācijas hipnoterapijas ārstēšanas metodi, kuru projektā pārstāvēja Dr Susan Fischer ar "Zentrum der interaktiven Medizin" no Štutgartes, Vācijas. Interesentiem bija arī iespēja piedalīties hipnoterapijas seansā, kā arī iegādāties kompaktdisku ar šīs hipnotizējošās balss ierakstu. Atsauksmes no dalībniekiem pēc terapijas seansa bija vislabākās, šī angļu valodā skanošā balss no ieraksta radīja ķermenī pozitīvas sajūtas arī tajos gadījumos, ja angļu valodas prasmes nebija vislabākās.

      Polijas partneriem no "Center of Natural Medicine" bija plašs piedāvājums gan akupunktūras, gan fitoterapijas, gan skaņu terapijas, gan jogas veidā. Poliju pārstāvošie speciālisti ir izgājuši apmācību un ilgstoši praktizējuši ASV, kura alternatīvās medicīnas un akupunktūras apmācības un regulācijas jomā šobrīd ir aizgājusi krietni tālāk par Eiropu. Mūsu konferencē notika lekcijas un demonstrācijas, papildus lekcijām bija iespēja piedalīties grupu terapijā, meditācijā, Tai Chi vingrojumos un masāžā.

      Visas šīs demonstrētās alternatīvas metodes ir orientētas uz to, lai cilvēkā atvērtu un attīstītu paša organisma spējas sakārtot savu ķermeni. Cilvēkam jau piedzimstot no dabas ir dots ļoti liels resurss, kuru dzīves gaitā katrs savā veidā notērē, rezultātā iegūstot dažādas saslimšanas. Tad visa šī alternatīvā metodika dod dažādas iespējas cilvēkam pašam palīdzēt sev, kas, protams, ir garš un grūts ceļš līdz reāli sajūtamiem veselības uzlabojumiem. Jāatceras, ka tā vienmēr ir paša izvēle, kādā veidā rīkoties ar savu ķermeni: mēģināt ārstēties pašam, atdot ārstēšanu ārstiem vai iesaistīt visus iespējamos veidus, arī alternatīvos un papildinošos.

 

Informāciju par projektu un arī atskaiti (angļu valodā)  iespējams izlasīt internetā: http://camprofessionals.wordpress.com/

                                                                                                                            Jānis Liepiņš

 

Adatiņu „kodienu” varenā spēja

     MS ārstēšana ir bijusi un būs aktuāls jautājums, kur līdztekus tradicionālajām ārstniecības metodēm tiek aplūkotas, izmēģinātas arī netradicionālās metodes. Kā viena no tām ir adatu terapija (akupunktūra, adatu refleksoterapija), kas ir viens no senākajiem ārstēšanas paņēmieniem Ķīnas medicīnā. Akupunktūras sākumi tiek datēti ar 10 000 gadiem pirms mūsu ēras. Korejas pussalā veiktajos izrakumos atrastas vecas adatas no akmens un zivju asakām, kuras nepārprotami izmantotas akupunktūrai. Eiropā pirmās ziņas par akupunktūru ir datējamas 12.gs., bet 20.gs. 20.-30. gadi Francijā notiekošie procesi iezīmē akupunktūras atmodu, kas vēlāk izplatās arī pārējās Eiropas zemēs.

     Saskaņā ar ķīniešu medicīnas priekšstatiem akupunktūra harmonizē un līdzsvaro enerģijas plūsmu ķermenī, iedarbojoties uz īpašiem punktiem ķermeņa ārējā virsmā ar ļoti tievu adatu palīdzību. Atkarībā no ievadīšanas dziļuma, adatas virziena, leņķa attiecībā pret ādas virsmu, no manipulācijām ar adatām var iegūt dažādus ārstniecības rezultātus. Adatu terapijā lietojamās adatas dažādos laika posmos ir izgatavotas no akmens, kaula un dažādiem metāliem. Mūsdienās adatas izgatavo no īpaša tērauda un sudraba sakausējuma. Visbiežāk adatu diametrs ir 0,3 milimetri.

     Adatu terapijas pielietošana ir iespējama daudzu saslimšanu un situāciju gadījumā. Tā kā MS ir „daudzas sejas”, tā izpaužas dažādi, nav iespējams apgalvot, ka tā palīdz visiem, bet, lai to uzzinātu, ir jāizmēģina. Procedūras izmaksas ir vidējas. Piemēram, profesionālajā klīnikā "Ķīniešu medicīna" procedūras cena sastāda 17 eiro, bet pirmā procedūra – 21 eiro. Terapija ir iedarbīga un, manuprāt, jau pēc pirmās procedūras varēs saprast par tās ietekmi uz pašsajūtu. Tā kā tuvojos Ziemassvētki, adatu terapija varētu būt ļoti svētīga dāvanaJ!

     Kamēr norisinās informācijas par akupunktūru izvērtēšana, lemšana par adatu terapijas izmēģināšanu, ir jāatceras vēl viena svarīga ārstniecības metode – mūsu domas! Domām ir būtiska nozīme, jo tām ir spēks, tās ceļo ātrumā, kurš pārsniedz pat gaismas ātrumu — vislielāko fiziskajā pasaulē! Tāpēc vēlu, lai visiem rudens tumšais laiks iestājas ar pozitīvām domām, lai domājam labas domas, raidām labas domas citiem un no citiem arī saņemam!

Informācijas gatavošanai izmantoti materiāli no:

http://www.adatuterapija.lv/

http://www.stradini.lv/page/1474

http://www.surdovest.lv/

http://www.vegdist.lv/

                                                                                                                Aija Jaunmuktāne

 

Eiropas pacientu foruma organizētā konference Tallinā

 

     Ar EPF (European Patient Forum) atbalstu 06.10.2014 – 08.10.2014 apmeklēju konferenci “Veselības aprūpe Eiropā” Igaunijā, Tallinā par veselības aprūpes iespējām ārpus savas valsts Eiropas iedzīvotajam.

     Pirmkārt vēlos paslavēt igauņu kolēģu profesionalitāti un apņēmību organizēt tāda mēroga pasākumu. Bija patīkami iepazīties ar pasākuma “vaininieku” un galveno organizatoru EPF (European Patients Forum) prezidentu Anders Olauson. Viņš izrādīja cerību, kura balstīta uz reāliem faktiem, ka nevalstiskās organizācijas visā Eiropā būs vienotas un būs vienots NCP (National Contact Centre) – Vienots kontaktu centrs, kur pacientam būs pieejama informācija par viņa tiesībām, iespējām saņemt veselības aprūpi Eiropā un ne tikai.

     Bija patīkami satikt arī kolēģus no citām organizācijām Latvijā – Nieru slimnieku asociācijas, Latvijas hemofīlijas organizācijas, Sustento organizācijas kā arī Māru Āboliņu no Latvijas Republikas Veselības Ministrijas Nacionālā Veselības dienesta, kura pašlaik veic NCP funkcijas Latvijā.   

     Jautājumus par veselības aprūpes iespējām Eiropā kā arī daudz ko citu par veselības aprūpi Jūs varat uzzināt apmeklējot www.vmnvd.gov.lv

     Manā skatījumā MS cilvēku ārstēšanās iespējas Latvijā ir vērtējamas kā ļoti labas, tomēr, ja Jūs uzskatāt vai zināt, ka ārzemēs (Eiropā) ir iespējama labāka, efektīvāka medicīniskā aprūpe, tad Jums ir iespēja izmantot un saņemt valsts apmaksātu (izņemot ceļa izdevumus un ēdināšanu) medicīnisko aprūpi citā Eiropas valstī.             

                                                                                                                    Kaspars Kviešons

 

Rudens.


     Laukā paliek vēsāks, bet sirdis joprojām siltas. Sākoties zelta rudenim aktīvas ir Rīgas Pārdaugavas meitenes. 30.septembrī visus likteņbiedrus atzīmēt Miķeļdienu,kopā aicināja Kurzemes nodaļa. Atsaucība bija liela. Uz atpūtas centru "Lido", klāto pusdienu galda, atnāca draugi no visām Rīgas nodaļām, kā ari ciemiņi no Cēsīm, Iecavas un Tukuma. Jauki pavadījām laiku pie gardām pusdienam, kā arī jaukām sarunām. Atcerējāmies vasaras notikumus un apspriedām, kas jādara turpmāk.

     Mūsu Rīgas- Kurzemes nodaļa aicināja noskatīties baletu "Trīs tikšanās".  Izrādi apmeklēja

25 mūsu cilvēki. Ļoti liels prieks, ka cilvēki ratiņkrēslos apmeklē mūsu piedāvātos pasākumus.

 

                                                                      Marga Ozoliņa- Rīgas Kurzemes nodaļas vadītāja.

Aptauja:
Mana primārā nepieciešamība.

Rezultāti Atbildēt

Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015

Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv

LMSA rekvizīti:
A/S „Rietumu Banka”
Konts:
IBAN LV10RTMB0000 0688 01518
SWIFT: RTMBLV2X


Nodaļas

Mājas lapas izveidi un esamību atbalsta: