Avīze Cerība Nr.42

 

Krāšņais un bagātais rudens ir klāt ...

Daba mūs priecē ar rudens veltēm dārzos un laukos, lai arī vēji un lietus jūtami arvien biežāk, mums jābūt gataviem pārmaiņām gadalaikos un sevī… pēc karstās vasaras ir gana jauki baudīt dzestros rudens rītus un, uzvelkot siltāku jaku, ieelpot rudenīgo vakara gaisu…

Esam gandarīti, ka iznāk mūsu Cerības kārtējais numurs, kur varam publicēt informāciju par  mūsu kopīgi paveikto.

Biedrībai LMSA šī vasara ir bijusi ražīga, jo apkopojot paveikto redzam, ka esam īstenojuši un noslēguši vairākus projektus gan Rīgā, gan reģionos.

Divgadīgais ES Mūžizglītības Grundtvig projekts noslēdzies ar interviju Latvijas Radio 2 raidījumā „Eiropas josta”.

Ar Rīgas domes Labklājības departamenta finansiālu atbalstu piedalījāmies Norvēģijas un Baltijas valstu MS cilvēku konferencē Igaunijas ziemeļos, kur esam guvuši jaunus iespaidus un idejas turpmākam darbam. Rīgas domes Labklājības departaments atbalstījis arī Rīgas Kurzemes nodaļas projektu darbības nodrošināšanai un pasākumiem sociālās integrācijas jomā.

Nodibinājums Latvijas Kopienu iniciatīvu fonds atbalstījis mūsu Rīgas MS senioru projektu „Ar prieku un labsajūtu pa dzīvi…”, kur viens no galvenajiem ieguvumiem- tiek atjaunots mūsu birojs Melīdas ielā, Rīgā pēc vairāku gadu pārtraukuma.

Tāpat reģionālās nodaļas Daugavpilī, Alūksnē, Kuldīgā, Saldū, Bauskā, Jelgavā, Jūrmalā un Cēsīs ir rīkojušas lielākus vai mazākus pasākumus saviem cilvēkiem.

 

Galvenais, ka mums kopā izdodas!

Izturību mums visiem šajā rudenī!

 

                                                                                       LMSA valdes priekšsēdētāja Ivita Faituša

Divas jaukas dienas pie Vācijas draugiem.

1.Jakovs,Arturs,Skaidrite brauc Hemer kalnos.jpg   

         Izmantoju mūsu Vācijas draugu, Hemer pilsētas Kristīgās draudzes Pankratz ģimenes ielūgumu un no 6.līdz 9. septembrim viesojos nelielā ,skaistā, kalnainā Vācijas pilsētā Hemer. Kā jau mēs iepriekš jums stāstījām, 2011.gadā Jaunķemeru sanatorijā, mūsu cilvēki iepazinās ar Jakovu  un viņa dēlu Artūru Pankratz, kurš ir cilvēks ar īpašām vajadzībām, ar veselības problēmām jau no dzimšanas. Ar nodomu nesaku invalīds, jo Artūrs  ir sabiedrisks, aktīvs, zinātkārs jauns cilvēks, protams, bez vecāku, brāļu vai māsu kā arī citu draugu palīdzības viņš nevar iztikt. Gan mamma Anna, gan tētis Jakovs visus 28 gadus jebkurā brīdī ir viņam blakus. Bet tiklīdz viņš tiek iesēdināts motorolerā , viņš pārvēršas! Kā jau redzams fotogrāfijā mēs visi trīs Artūrs, Jakovs un es braucām kalnos, kādus divus vai pat vairāk kilometrus turp un atpakaļ. Es baiļojos  ļoti, jo blakus ir kraujas mala, protams Jakovs brauca pa ceļa malu, lai man neienāktu „prātā nobraukt lejā”, bet vajadzēja redzēt kā brauca Artūrs! Nu tas bija vareni! Ne velti viņš brauc uz pilsētas centru, uz dievnamu četrpadsmit kilometrus, pa kalnainu apvidu turp un atpakaļ. Protams, uz sapulcēm baznīcā ne iau vienmēr viņš brauc ar roleri. Pankratz ģimene dzīvo savā mājā pilsētas attālākajā, zaļākajā rajonā, kur ir tikai privātmājas un Artūrs tur ir apkārtnes dvēsele, visi viņu pazīst, sveicina, aprunājas, palīdz, ja ir kāda ķibele ar tehniku vai pašam. Viņam ir arī sabiedriskais darbs. Kā jau zināms vācieši ir ļoti akurāti, viss ir tīrs, kārtīgs, viņi ir īsti savas zemes saimnieki, tai skaitā, arī Artūrs. Viņa pienākums ir savākt stikla taru un aizvest / rolerim ir arī piekabināma piekabe/  uz savākšanas vietu par visu tuvējo apkārtni. Jaunais cilvēks par šo savu pienākumu pret sabiedrību ir ļoti lepns. Ar kādu prieku viņš izrādīja savu auto – motoroleru garāžu.  Protams, tas viss ir viņa vecāku Annas un Jakova ikdienas pūļu nopelns, arī četru brāļu un divu māsu. Māja ir uzcelta un iekārtota tā , ka Artūrs pirmajā stāvā var tikt jebkurā telpā. Tas nedaudz par jauko un mīļo Jakova vecāko dēlu  Artūru. 

 2.Abiem ar Arturu atrums nav nekads mazais.jpg 

         Piektdienas vakarā   mani Diseldorfas lidostā sagaidīja  Artūrs ar rozēm, Jakovs un Petro ,mūsu pazīstamie draugi. Jābrauc 150 kilometri līdz Hemerai. Vakars kuplajā Pankratz ģimenē pagāja jauki, satikāmies jau ar pazīstamiem draugiem. Sestdien iepazīšanās ar Hemer pilsētu. Skaista kalnaina vācu pilsēta, daudz zaļumu , ziedi pie katras mājas, uz palodzēm, balkoniem, veikalu logos. Daudzas ielas  kā mūsu  Siguldā, braucot no Turaidas puses,oho! Protams, ne jau visas , kaut gan esmu pie stūres vairāk 35 gadus, reizēm jutos tā mazliet savādi, kaut es taču sēdēju tikai blakus šoferim.  Skaisti! Žēl tikai, ka laiks bija lietains un nedadz miglains. Vakarā viesojos jaukajā Ludmilas un Petro ģimenē, kuru māja atrodas pilnīgi kalnā. Auto tiek novietoti  gandrīz vai 45 % leņķī. Interesanta un patīkama tikšanās arī ar Robertu un viņa sievu.  Visi šie cilvēki ir Hemeras Kristīgās draudzes locekļi.

            Svētdien migla , lietus, bet braucām ar mūsu jauko Mariju uz baznīcu uz dievkalpojumu. Bija sapulcējušās gan ģimenes ar maziem bērniem, gan pusaudžiem, vecāka gada gājuma cilvēki. Par cik Hemer Kristīgās draudzes locekļi ir izsūtītie vai pārvietotie vācieši no bijušās padomju savienības,  Kazahijas, Kubaņas, Kirgīzijas un citām valstīm,  pēc Berlīnes mūra krišanas pamazām atgriezušies Vācijā, dievkalpojums notiek vācu valodā, bet pilnībā tiek tulkots krieviski. Noskaņojums ir svētsvinīgs, kā jau baznīcā, saviļņojoši! Labi vārdi un aizlūgts tiek par mums LMSA un mūsu cilvēkiem. Var sajust cilvēki domā par tādiem kā mēs un mūsu cilvēku dzīves problēmām.  Pusdienās esmu uzaicināta viesoties pie Marijas un viņas mammas Annas un tēta. Jauka ģimene, garšīgas pusdienas , skaists skats aiz loga kā vācu filmās, tikai žēl ka miglains laiks.

 

4.Pateiciba Hemer kristigajai draudzei.jpg   

         Pēcpusdienā neliels dievkalpojums baznīcā. Hemer Kristīgā baznīca ir atjaunota un izremontēta par draudzes līdzekļiem. Viss ir jauns, moderns, tīrs , ir domāts par bērniem , jauniešiem, mātēm ar maziem bērniem. Dažādas telpas spēlēm, gan mācībām, gan dažādiem kultūras pasākumiem. Draudze dzīvo laikmetīgu dzīvi ar Dieva vārdiem un svētību.  Vakarā ir visas draudzes kopīgas vakariņas. Tas ir tik jauki, neaizmirstami, visi mazie bērniņi, mammas , tēti, omas un opīši,  visi kopā, kā viena liela kupla ģimene.  Tiek dziedāts, muzicēts, jaunieši spēlē dažādus muzikas instrumentus. Muzicēšanā piedalījās gan jaunieši no Pankratz ģimenes , gan citi. Dienā baznīcā jauki dziedāja Marija kopā ar Pankratz Ingrīdu.  Pēc tam Jakovs parādīja video kā sākās mūsu draudzība un iepazīšanās 2011.gadā, tad viņu vizīte ar visu humāno palīdzību 2012. gada septembrī  kad saņēmām gan ratiņus, gultas veļu , higiēnas preces. Un tad šogad jūnijā funkcionālās gultas, matračus, gultas veļu, rolatorus, spieķus, pamperus. Viss tas , ko mēs saņemam caur šiem jaukajiem, nesavtīgajiem Hemeras Kristīgās draudzes cilvēkiem ir mums neatsverama palīdzība.

Pateicība pienākas arī Neuwied Gladbachas pilsētas Draudzei par lielu daļu mums sarūpēto palīdzību, kuras enerģiskais, izdarīgais draudzes loceklis Viktors diemžēl nevarēja ierasties uz mūsu tikšanos. Paldies!

3.Draudzes gimenes ar visiem berniem pie vakaresanas.jpg    

        Vakaram noslēdzoties,  es kā Latvijas  „sūtnis „ pateicos visiem , visiem par jauko sirsnīgo uzņemšanu, par milzīgo palīdzību  ar tādu kā nelielu pateicības rakstu un foto albūmu par mūsu cilvēku ikdienu, par ko viņi bija sajūsmā, redzot kā mēs ikdienā dzīvojam un cenšamies rūpēties par saviem cilvēkiem.  Beigās Jakovs man izrādīja visu ko viņi ir sarūpējuši mums atkal. Tas ir 10 funkcionālās gultas /mums visā Latvijā patlaban vajag 17, būs jādomā kam viņas vajadzīgas visvairāk/, ratiņus, matračus, pamperus, gultas veļu.  Lai Dievs Jūs svētī! 

            Oktobra sākumā Jakovs, Marija, Petro, Ludmila, Roberts un vēl kāds jauks cilvēks, atkal veiks 2000 km, lai kaut daļu no visa tā mums atvestu ar savu draudzes busu un piekabi.

            Pirmdienas rītā Petro atkal veica 150 kilometrus, lai atkal Latvijas pārstāvi aizvestu uz lidostu.  Paldies Jums jaukie cilvēki!  Lai Dievs palīdz gan Jums, gan mums!

 

                                                                                                                             Skaidrīte Beitlere

 

Par šī gada Baltijas valstu nometni-konferenci

      Šogad nedaudz neierasti tradicionālās Baltijas valstu vasaras nometnes vietā tika organizēta Norvēģijas un Baltijas valstu konference „ Wellfare state for minorities” un igauņu MS cilvēku nometne, kas notika Kasmu ciematā, Igaunijas ziemeļos Somu līča krastā

http://lainela.ee/index.php?page=114  no 2013.gada 01.augusta līdz 2013.gada 04.augustam. Konferencē piedalījās MS skartie cilvēki no Norvēģijas, Igaunijas un Latvijas. Konference bija turpinājums Baltijas valstu vairāku gadu sadarbībai kopš 2006.gada kopīgos pasākumos MS slimniekiem gan Latvijā, gan Lietuvā, gan Igaunijā.

11 dalībnieki no Latvijas piedalījās lekcijās, darba grupās, kur notika pieredzes apmaiņa starp Norvēģijas, Latvijas, Igaunijas un Somijas MS skartajiem cilvēkiem, kas brīvprātīgi vai kā algoti darbinieki darbojas MS organizācijās, tika apspriesti labās prakses piemēri katrā no valstīm, diskutēts par jaunu biedru uzņemšanu, par atbalstu jauniem pacientiem, kam nesen diagnosticēta MS, ļoti plašas diskusijas bija par pacientiem ļoti nepieciešamo rehabilitācijas iespējām katrā no valstīm, par valsts finansiālo atbalstu šajā jomā, tāpat tika diskutēts par atbalstu sniegšanu ģimenēm, kurās ir MS slimnieks.

5.Nometne Igaunija.jpg

Piedaloties konferencē ārpus Latvijas, biedrība guva pieredzi vairākos aspektos: pieredzes apmaiņa darbā ar MS skartajiem cilvēkiem; iegūti jauni kontakti un ievirzītas sarunas turpmāku starptautisku projektu īstenošanai, veidojot kopīgus pasākumus, tāpat iegūta pieredze starptautisku pasākumu organizēšanā.

Pasākumu Latvijas dalībnieki varēja apmeklēt pateicoties Rīgas domes Labklājības departamenta finansiālam atbalstam transporta izdevumu segšanai un Igaunijas MS organizācijas atbalstam uzturēšanās izmaksu segšanai 10 Latvijas dalībniekiem.

 

                                                                                                                               Ivita Faituša.

 

     Tālāk apkopoti konferences dalībnieku viedokļi un pārdomas par apmeklēto pasākumu saulainajās augusta vasaras dienās.

     Tā kā šādās nometnēs piedalos ne jau pirmo reizi, prieks bija satikt senos paziņas no Igaunijas un uzzināt kā viņiem klājas. No sarunām ar viņiem sapratu, ka Latvijā veselības aprūpe multiplās sklerozes slimniekiem ir labākā līmenī.
     Pirmajā vakarā ļoti patika igauņu tautas dejas un atrakcijas, kā arī nacionālo ēdienu prezentācija. Pēdējā dienā lielu sajūsmu izraisīja olimpiskās spēles, kurās Latvijas komanda uzvarēja.

Nometnē pavadītais laiks bija iespēja izlauzties no ikdienas rutīnas. Brīvajā laikā pastaiga gar jūru un neliela ekskursija pa ciemu.
      Paldies igauņiem par laipno uzņemšanu!     Didzis

 

     Nometne bija labi organizēta. Gan izklaides bija, gan arī iespēja ieskatīties dažādās veselību veicinošās un uzturošās nodarbībās, un protams, pārrunas Sarkanajā mājā (notika semināri Norvēģu un Baltijas valstu pārstāvjiem - Ivitas piez.) Svarīgi, manuprāt, bija katra dalībnieka personiska iespēja sapazīties, izrunāties un dalīties. Varētu teikt, ka tā bija emocionāla un saturīga visu dienu garumā. Kā saviļņojošākais brīdis man bija, kad kopā ar ratiņkrēslā sēdošajiem mēs laidāmies straujās dejās. Tas bija īpaši...Tad arī, protams, mūsu komandas uzvara sporta spēlēs. Mums bija lieliska komanda. Mums ir. Tādas nometnes patiesi ir kā cerību stariņš, jo kā zināms pozitīvas emocijas ir tās, kas uztur garu un palīdz notikt brīnumiem.

                                                                             Inta

 

     Igaunijā pavadītās dienas ne tikai atsvaidzināja sajūtas par labas atpūtas iespējamību, bet arī ļāva tikties ar daudziem citu valstu cilvēkiem, kuru dzīves pavadone ir MS. Lielākās atšķirības, protams, tika novērotas sarunās ar kolēģiem no Norvēģijas, kuru rezultātu īsumā var raksturot ar vārdiem - problēmas, kuras Jūs izklāstāt, mums ir svešas. Tas norāda, ka arī mums, izmantojot viņu pieredzi, ir jātiecas augšup, lai kādreiz arī mēs varētu teikt, ka šīs visas problēmas, ar kurām pašreiz saskaramies, ir svešas. Atslēgas vārds problēmu risināšanai ir dalība dažādos ārvalstu finansētos projektos, kuru plānošana un realizēšana ir cilvēkresursu ietilpīga.

     Lai to īstenotu ir nepieciešama visu MS slimnieku, viņu atbalstītāju iesaiste, lai visi kopā mēs to paveiktu un dienas nākotnē vadītu saulainākā gaisotnē!

                                                                             Aija

     Vispār šādas nometnes un kopā sanākšanas ļoti spēcina kopības garu un padara cilvēkus vienotus un stiprus. Manuprāt, ļoti vērtīga un saskanīga sadarbība varētu izveidoties ar Norvēģu kolēģiem. Laba ideja ir par atbalsta telefona numuru, iespējams LMSA mājaslapā varētu tikt ievietoti MS cilvēku telefona numuri, lai cilvēki, kuri vēlas parunāt ar kādu, varētu parunāt tieši ar mums, kuriem pašiem ir šī slimība un kāda ir mūsu pieredze un kā mēs ar to sadzīvojam. 

Tāpat arī ļoti vērtīga šķita piedāvātā pieredzes apmaiņa MS rehabilitācijas centrā. Tas gan vairāk varētu būt vērsts uz ārstējošo personālu…

                                                                          Agnese

 

     Ilgtermiņā biedrībai LMSA jādomā, kā iesaistīt biedrībā lielāku daļu slimnieku un tuvinieku. Lai droši varam teikt kā pārstāvam gandrīz visus MS pacientus

Otrs ko varētu darīt - veidot MS jauniešu grupas/grupu kas darbotos līdzīgi kā Norvēģijā vai Igaunijā un sanāktu uz tikšanos vismaz reizi mēnesī, lai cilvēki varētu face to face parunāties vai vienkārši jauki pavadīt laiku.

                                                                             Ainārs

 

Noslēdzies divgadīgas ES Mūžizglītības Grundtvig projekts „Vispārējs dizains- vides bez šķēršļiem”.eu_flag_llp_lv.jpg

Projekts iesaistīja invalīdu organizācijas no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Spānijas un vides pieejamības novērtējuma organizāciju no Lielbritānijas.

 

     Projekta ietvaros esam noorganizējuši kopumā 22 ārvalstu braucienus mūsu MS cilvēkiem, projekta dalībnieki ir dalījušies ar zināšanām, pieredzi, kompetenci, adaptējuši to katras valsts vietējās situācijās un veidojuši jaunus instrumentus visam, nodrošinot vispārējo dizainu, izveidojot projekta mājas lapu:

     Projekta mājas lapā ietverti apraksti par katru no projekta dalībvalstīm, informācija par organizācijām, kas piedalījās projektā, labās pieredzes gadījumu izpēte (divi labi vides pieejamības piemēri katrā valstī).

     Projekta ietvaros esam izpētījuši, kā veidot noteiktu pieejamību, iesaistot sabiedrību kopumā, draudzīgu vidi ne tikai cilvēkam ratiņkrēslā, bet arī gados veciem cilvēkiem, māmiņām ar maziem bērniem, kam ikdienā „aci pret aci” jāsastopas ar fiziskiem šķēršļiem.

Projekts ir devis vairākus ieguvumus Latvijas sabiedrībai:

1)      Mūsu organizācija ir ieguvusi jaunus kontaktus gan Latvijas, gan Eiropas līmeņa organizācijās, kas darbojas cilvēku ar īpašām vajadzībām labā, tāpat esam popularizējuši mūsu organizāciju un tās darbību Eiropas valstīs (Lietuvā, Igaunijā, Spānijā, Lielbritānijā)

2)      Iegūtā pieredze interešu un izglītības jomā, sociālajā un pilsoniskās kompetences jomā un vides pieejamības attīstības jomā. Kopīgi veidotie izglītojošie pasākumi veicināja projekta dalībnieku saziņu angļu valodā.  Projekta rezultātā visi partneri iepazina valstu atšķirīgās vēsturiskās un kultūras vērtības, kā rezultātā veidojusies valstu dažādās  iespējas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, viņu  iekļaušanos sabiedrībā un viņu tiesībām, kas būtiski atšķiras Lietuvā, Latvijā, Igaunijā un Spānijā no cilvēku ar īpašām vajadzībām organizāciju viedokļa, tāpat Lielbritānijā no novērtējošās un informējošās organizācijas skatu punkta.

3)      Iegūtas zināšanas vides pieejamības jomā Lielbritānijā un Spānijā, tāpat apskatīti labie piemēri kaimiņvalstīs – Igaunijā un Lietuvā. Projekta mājas lapā publicētie materiāli angļu valodā uzskatāmi parāda projekta dalībnieku lielo atšķirību vides pieejamības jautājumos un noder par uzziņas materiālu jebkuram interesentam; Projekta rezultātā iegūtie un apkopotie piemēri un iegūtās zināšanas par dažādo Eiropas valstu pieredzi vides pieejamības jomā varēs tikt izmantoti turpmākos projektos par vides pieejamības jautājumiem, iesaistot iespēju robežās citas Eiropas valstis.

4)      Pēc vizītes Latvijā (Siguldā un Turaidā) mūsu organizācija uzrakstīja vēstuli Siguldas tūrisma attīstības aģentūrai par vēlamajiem un nepieciešamajiem tehniskajiem uzlabojumiem.

Pēc projekta ieviešanas esam gandarīti, ka varējām dot iespēju MS cilvēkiem gūt zināšanas, pieredzi un neaizmirstamus iespaidus vides pieejamības risinājumos četrās Eiropas valstīts.

Pēc  Valsts izglītības un attīstības aģentūras ieteikuma Latvijas Radio 2 notika intervija par īstenoto ES Grundtvig projektu  raidījumā "Eiropas josta".

Informācija par projekta ieviešanas gaitu apskatāma biedrības LMSA mājas lapā sadaļā „projekti”.

Latvijā vides pieejamības jomā vēl ir ļoti daudz darāmā, tāpēc ir iespējas jauniem projektiem.

6.Nosledzost Grundtvig projektu Lietuva.jpg 

                                                                                             Projekta koordinatore Ivita Faituša

 

Leonardo da Vinci partnerības projekts CAM-PROF

gruntvig logo.jpg

     Šoruden apritēs gads kopš LMSA kopā ar Vācijas, Polijas un Nīderlandes pārstāvjiem līdzdarbojas Eiropas atbalsta programmas ietvaros izveidotajā projektā ar pirmajā brīdī šķietami sarežģītu nosaukumu - Leonardo da Vinči partnerības projekts CAM-PROF atbalstam.

 

     Loģiski rodas jautājums, kas tad īsti ir šis CAM – PROF un kādu labumu tas sniegs LMSA biedriem un MS pacientiem. Tādēļ sāksim ar pašu projekta nosaukuma atšifrējumu. CAM jeb COMPLIMENTARY and ALTERNATIVE MEDICINE, tiek tulkots kā papildinošā un alternatīvā medicīna jeb ārstnieciski līdzekļi un metodes, ko neietver standarta medicīniskā aprūpe.

 

     Papildinošā medicīna ir tā, ko izmanto kopā ar standarta medicīnisko aprūpi. Piemēram, ir mediķi, kas saviem pacientiem rekomendē izmantot akupunktūras (adatu terapijas) metodes vēža ārstēšanas blakusparādību mazināšanai. Savukārt, alternatīvā medicīna piedāvā metodes, kas aizstāj standarta medicīnisko pieeju noteiktu saslimšanu ārstēšanai.

Lai arī šie termini "alternatīvā medicīna",  "papildinošā medicīna" vai  "integratīvā medicīnā" kļūst arvien sadzirdamāki publiskajā telpā – presē, internetā un pat televīzijā, tomēr reālā situācijā pacients saskaroties ar izvēli – kādu ārstniecības metodi izvēlēties, konstatē faktu, ka šīs alternatīvās jomas iespējas ļoti bieži ir neskaidras, brīžam pat mulsinošas. Nav pieejami pietiekoši plaša informācija, rodas jautājumi par šo speciālistu kompetenci un atbildību. Nav skaidrības kā savietot reizēm visai atšķirīgās pieejas konkrētās kaites ārstniecībā standarta medicīnas aprūpē un pie papildinošās un alternatīvās medicīnas speciālistiem, it īpaši, ja kāds no speciālistiem aktīvi noliedz „pretējās frontes” viedokli.

     Tomēr jāsecina, ka pakāpeniski pasaulē „standarta” un „nestandarta” ārstniecība sāk arvien aktīvāk mijiedarboties, jo abu šo jomu speciālistu pamatuzdevums ir viens - pacienta dzīves kvalitātes uzlabošana. Piemēram, ja pirms kāda laika masāža tika uzskatīta kā pilnībā alternatīvā ārstniecības metode, tad šobrīd to plaši izmanto un piedāvā praktiski jebkura slimnīca vai poliklīnika. Vai arī fakts, ka pēc oficiālas statistikas 40 procentu amerikāņu izmanto papildinošo un alternatīvo medicīnu un daudzi no šo speciālistu pakalpojumiem tiek apmaksāti ASV medicīniskās apdrošināšanas polises ietvaros.

 7.Leonardo projekta dalibnieki Shtutgarte.jpg

      Tomēr Latvijā alternatīvā medicīna pagaidām nav tik plaši izplatīta un pamatā to izmanto kombinējot ar mūsdienu standarta medicīnas ārstēšanu. Un visaktīvāk risinājumus savas dzīves kvalitātes uzlabošanai meklē pacienti ar hroniskām saslimšanām, piemēram, tādām kā MS.

 

      Jāpiebilst, ka lielākajā daļā Eiropas Savienības valstu papildinošā un alternatīvā medicīnas joma, lai gan ir liela daļa no veselības aprūpes nozares, joprojām nav labi reglamentēta, gan mediķu izglītības, gan kvalifikācijas prasību un standartu jomā. Tieši tādēļ Leonardo da Vinči partnerības projekta CAM-PROF sadarbības partneri, kas strādā papildinošās un alternatīvās medicīnas jomā jau daudzus gadus, ir sapratuši akūto nepieciešamību sakārtot un standartizēt šo jomu.

Konkrētā projekta mērķi ir sniegt atbalstu papildinošās un alternatīvās medicīnas jomas speciālistiem, izveidojot universālu visām Eiropas valstīm pieņemamu ētikas kodeksu un rokasgrāmatu, kas palīdzētu pacientiem un speciālistiem jau iepriekš atrunāt daudzus jautājumus, kas saistīti ar abu pušu pienākumiem un atbildību, sniedzot lielāku izpratni un drošību.

 

     Vēl jāpiebilst, ka, tā kā papildinošās un alternatīvās medicīnas joma ir ļoti plaša, šī Leonardo da Vinči partnerības projekta ietvaros īpaša uzmanība tiks veltīta tieši hronisko saslimšanu ārstēšanai, kas ir būtisks ieguvums LMSA biedriem. Nākamā gada vasarā projekta dalībnieki kopā ar kvalificētiem ārstējošiem speciālistiem plāno ierasties Latvijā, lai, kontaktējoties ar MS pacientiem, projekta rezultāts tiktu pārrunāts, precizēts un bagātināts. MS pacienti, kas piedalīsies šajā tikšanās reizē, varēs gūt praktisku pieredzi savas personīgās dzīves kvalitātes uzlabošanā ar individuālu papildinošās un alternatīvas medicīnas metožu palīdzību.

 

 

 

Aptauja:
Mana primārā nepieciešamība.

Rezultāti Atbildēt

Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015

Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv

LMSA rekvizīti:
A/S „Rietumu Banka”
Konts:
IBAN LV10RTMB0000 0688 01518
SWIFT: RTMBLV2X


Nodaļas

Mājas lapas izveidi un esamību atbalsta: