Avīce cerība Nr.36

Lieldienas Jelgavas nodaļā

Glabāsim Lieldienu saulīti sirdī,

Glabāsim Lieldienu prieku arvien,

Lai pazūd tumsa, kas dvēseles tirdī,

Lieldienu saule lai atspīd arvien.

 Lieldienu noskaņas 10.aprīlī valdīja arī Jelgavas MS nodaļā. Pēc garās un aukstās ziemas  nodaļas biedri pulcējās Sabiedrisko organizāciju centra telpās  Pasta ielā 44. lai gan šajā dienā saulīte bija noslēpusies aiz mākoņiem, tas netraucēja izrauties no ikdienas un satikties ar draugiem.
   Pasākumu atklāja Jelgavas mūzikas skolas audzēkņu sniegtais koncerts. Mēs varējām klausīties jauno vokālistu dziedāšanā kā arī vijoļu, kontrabasa un akordeona skaņās.   Laika gaitā tika risināti aktuāli jautājumi, pārrunājām  par iecerēm, ko darīsim šogad.
Jelgavas MS nodaļa izstrādāja projektu un iesniedza  domē. Tagad gaidām atbildi. No tā ir atkarīgs, vai šogad varēsim aizbraukt ekskursijā, ko regulāri darām katru gadu, kā arī -vai būs iespēja apmeklēt baseinu.
   Tika diskutēts arī par iespējām ārstēties un saņemt medicīnisko palīdzību Vecmīlgrāvja slimnīcā.
   Lai pasākums noritētu patīkamā, mājīgā  atmosfērā, jāpasakās mūsu sponsoriem t.i. Jelgavas domei,  SIA "Zelta Vārpa-5" kolektīvam un  SIA "Kanclers Plus"

                                                                                                       Aija Pafrate Jelgavas nod.vad.

 

DARBS RĪGAS NODAĻĀS 

Kurzemes nodaļai  10 gadi

    Pašā 2009. gada nogalē Rīgas pilsētas Kurzemes raj. nodaļa svinēja savas nodaļas 10 gadus. Nemainīgi mūs visus šos gadus kopā turējusi Pārsla  Petrone, mēs viņai esam ļoti pateicīgi par to. 10 gadu laikā esam bijuši vismaz 13 ekskursijās, ieskaitot Tērveti un Rundāli. Rīga ir izbraukāta pamatīgi: Brāļu kapi, Ķīpsala, Zooloģiskais  un Botāniskais dārzi, ar kuģīti izbraukāta Daugava, izstaigāta Vecrīga, pilsēta skatīta no Televīzijas torņa augstumiem. Nemaz nav saskaitāmi teātra izrāžu, operu, baletu, cirka un koncertu apmeklējumi.

     Vakara gaitā mēs visi atcerējāmies 10 gados padarīto un vietas, kur esam bijuši.

Liels paldies centram „Ābeļzieds”, kura telpās mēs tagad varam pulcēties, arī centra jaukajām darbiniecēm – Inārai, Sandrai, Katrīnai un Rudītei, kuras mūs vienmēr sagaida ar laipnu smaidu, siltu tēju vai kafiju. „Ābeļzieda” meitenes mums veltīja jaukas dziesmiņas.

     Liels paldies sponsoriem, par bagāto galdu, kuru mums saklāja jaukā Tatjana Rjasnova.

Mūs apciemoja arī čigāni. Čigāns savā brašajā zirgā atvizināja čigānieti, kura gribētājiem zīlēja nākotni.

Bagātināti ar pozitīvām emocijām, vēlot viens otram priecīgus Ziemassvētkus un Jauno 2010. gadu ,šķīrāmies.

Rīgas Kurzemes nodaļas vārdā - Marga Ozoliņa

     Pagājušā gada pēdējā dienā un 2010. gada janvāra pirmajās dienās mājās apmeklēti vairāki Rīgas Kurzemes nodaļas slimnieki, kas nevarēja atnākt uz mūsu nodaļas 10  gadu jubilejas pasākumu. Imantā dzīvojošos apstaigājām kājām /tādi ir 4/ un apsveicām ar nelielām dāvaniņām no sponsoru ziedojumiem. Paldies Sandrai Zviedrei – sniegu izbrist nebija viegli. Tālāk dzīvojošos slimniekus palīdzēja apciemot mūsu labā sponsore daktere Olga- gan ar bagātīgām dāvanām, gan transportu.

Paldies Olga! Vārdos neizsakāms bija slimnieku prieks par apmeklējumu.

Pārsla Petrone Rīgas Kurzemes nod.vad.

Jauks pārsteigums.

        Jauku pārsteigumu, pašā ziemas spelgonī 30. janvārī Pārdaugavas MS grupai sagādāja Zemgales nodaļai jaunā vadītāja Ingrīda Krēbsa.

Tika uzaicināti slimnieki uz nelielu pasēdēšanu  pie kafijas, vai tējas tases (pēc izvēles). Saklāts bija galds ar kārumiem, kā pa „kāzām”. Visi atnākušie bija patīkami pārsteigti par laipno uzņemšanu, bagātīgo galdu, jauko kompāniju.

Šķiroties bijām ļoti apmierināti ar jauniegūtajiem draugiem un uzkrāto pozitīvo lādiņu. Pat ziema vairs nelikās tik auksta, jo sirdi sildīja saskarsme ar līdzcilvēkiem.

Pateicamies I. Krēbsai par uzaicinājumu .

        Brīnišķīgu Lieldienu pārsteigumu atkal pasniedza mums visiem slimniekiem Zemgales nod. (vad. I. Krēbsa) un Vidzemes nod. (vad. I. Januško), noorganizējot 10. aprīlī kopīgu pasākumu kafejnīcā „Prizma”.

Kurzemes nodaļas vadītāja P. Petrone, uzaicināja visu uz Lieldienu pasākumu 14. aprīlī uz restorānu „Lido”, par ko visi bija priecīgi ar prieku ieradāmies.

Vēlreiz jāizsaka liels paldies mūsu gaišajām meitenēm, P. Petronei, I. Krēbsai un I. Januško.

PASAULES MS DIENA

            Šogad 26.-28. maijā Vācijas pilsētā Štutgartē notiks gan EMSP gadskārtējā konference, gan Eiropas MS Jauniešu tikšanās, gan Pasaules MS dienas svinības.

           Vācijas MS asociācija uzņēmusies namamātes lomu Pasaules MS dienas atzīmēšanas svinībām. Paralēli Eiropas MS Platforma rīko gadskārtējo konferenci, lai spriestu par situāciju MS jomā Eiropā. Par saviem piedzīvojumiem stāstīs Lorija Šneidere, kas pagājušā gadā tieši Pasaules MS dienā uzkāpa Everesta virsotnē, kaut pati slimo ar MS. Tam sekos 3 lekcijas un darba grupas. Šajā laikā notiks Jauniešu tikšanās, kur diskutēs par tēmu „Kā MS asociācijas var atbalstīt jaunus cilvēkus ar multiplo sklerozi”. Īpaši ziņojumi gaidāmi no Dānijas, Itālijas un Vācijas MS asociācijām. Pēdējā dienā visi kopīgi uzzinās par jaunām ārstēšanās iespējām, par to priekšrocībām un riskiem informēs zinātnieki no Vācijas, Francijas un ASV, kā arī apspriedīs jaunos Eiropas ieteikumus rehabilitācijas jomā.

         No LMSA uz šo pasākumu dosies 2 pārstāvji, Līga Mazure no Rēzeknes un Aija Pafrate no Jelgavas.

Papildinošā un alternatīvā medicīna:

Globāli svarīga tēma MS jomā.

Runājot par papildinošo un alternatīvo medicīnu (PAM), tiek lietoti daudz un dažādi jēdzieni. Vispazīstamākais no tiem ir netradicionālā medicīna, kas nozīmē terapijas, par kurām nemāca tradicionālajās medicīnas skolās un kas kopumā nav pieejamas slimnīcās. Jēdziens„papildinošā medicīna” nozīmē to, ka tā tiek lietota kopā ar tradicionālo medicīnu, jo viena otru papildina, bet „alternatīvā terapija” nozīmē, ka tā tiek lietota tradicionālās terapijas vietā.

PAM pielietošana pie MS.

Pētījumi vairākās valstīs pierādījuši, ka papildinošā vai alternatīvā terapija MS ārstēšanā tiek pielietota visai bieži. ASV apmēram ½ līdz ¾ cilvēki ar MS lieto kādu no PAM formām. Pārsvarā cilvēki ar MS lieto kādu netradicionālās medicīnas formu kopā ar tradicionālo medicīnu. MS ārstēšanā ir 2 veida efekti, ko panāk gan tradicionālā, gan netradicionālā medicīna. Viens veids ir „slimības modificēšana”, kas palēnina slimības gan, otrs veids ir „simptomātisks”, kas samazina MS simptomus, piem., nogurumu vai muskuļu stīvumu. Šajā rakstā tiks apskatīti daži PAM terapijas veidi, kas dod simptomātisku efektu. JOGA var mazināt MS nogurumu, bet dažas citas prāta/ķermeņa pieejas var mazināt sāpes, depresiju vai nemieru.

Ir arī dažas PAM terapijas, kas var gan palēnināt slimības gaitu, gan dot simptomātiskus efektus. Piem., vitamīns D, kas ir efektīgs osteoporozes ārstēšanā, var palēnināt arī MS gaitu.

Ir arī dažas PAM terapijas, ko klīniskie pētījumi atzinuši par neefektīvām. Neskatoties uz to, šad un tad tiek saņemtas ziņas par atsevišķiem uzlabojumiem pie MS, tās lietojot. Par neefektīvām pie MS  atzītas hiperbārā skābekļa terapija (HBS) un bišu indes terapija.

     AKUPUNKTŪRA 

Akupunktūra ir līdzeklis, kā noturēt līdzsvarā IŅ un JAŅ. Ārstēšanā lieto vienreizējās sterilas smalkas adatas, ko iedur ādā uz noteiktiem punktiem. Daži cilvēki gandrīz nejūt sāpes, turpretī daži jūt īsas, bet stipras sāpes. Akupunktūrai gandrīz nav blakus parādību. Nopietnas komplikācijas nav novērotas, ja gadās, tad tas ir neprofesionāla akupunktūras speciālista dēļ.

   D VITAMĪNS 

Ir pierādīts, ka tālāk no ekvatora MS sastopama biežāk. Saules gaisma un ultravioletais starojums ir saistīts ar MS izplatību. Saule, iedarbojoties tieši uz ādas, ražo serumu 25-hidroksivitamīnu D, kas ir saistīts ar MS risku un sastopamību. MS pacientiem ir salīdzinoši zems šis serums 25(OH)D. Ir pierādīts, ka pastiprināta uzturēšanās saulē bērnībā mazina MS risku. Skaidrs, ka cilvēkiem, kas dzīvo tālu no ekvatora, ir zems 25(OH)D līmenis. Pētījumi pierādījuši optimālās nepieciešamās D vitamīna devas, un D vitamīna līmeni asinīs, lai turētos laba veselība un cilvēki tiktu pasargāti no MS. Par to konsultēties pie ārstējošā ārsta.

  MŪZIKAS TERAPIJA 

    Daudziem mūzika ir daļa no dzīves, un mēs bieži neiedomājamies, ka mūzika var iedarboties arī kā terapija. Mūzika mūs ietekmē dažādos veidos. Tā palīdz mums atslābināties, kaut ko atcerēties un kopumā justies labāk.

Mūzikas terapija ir mūzikas sistemātiska pielietošana, veidojot attiecības starp profesionālu mūzikas terapeitu un personu, lai atjaunotu, saglabātu un/vai uzlabotu fiziskās, emocionālās, psihosociālās un neiroloģiskās funkcijas. Lai sasniegtu šos rezultātus var izmantot ne tikai dziesmas, bet arī dažādus citus mūzikas elementus. Mūzikas terapeits strādās ar cilvēku un/vai aktīvi viņu iesaistīs muzikālajās improvizācijās, lai panāktu terapeitiskus rezultātus.

Kā mūzikas terapija var palīdzēt cilvēkiem ar MS?

Dažādi pētījumi pierādījuši, ka mūzikas terapija palīdz pārvarēt stresu, pazemina sāpes un spastiku, kā arī tai ir pozitīva ietekme uz vairākiem faktoriem, ar ko sastopas MS pacienti, sevišķi psiholoģiskiem. Piemēram, ritmiska mūzika var palīdzēt pie līdzsvara un koordinācijas problēmām. Ritmiska mūzika var stimulēt kustību impulsus un cilvēkam var pieaugt fiziskā aktivitāte.

Mūzikas terapija var palīdzēt arī uzlabot īslaicīgo atmiņu un kognitīvās spējas. Kopā ar mūzikas terapeitu var izstrādāt savu veidu, kā ar mūzikas palīdzību atcerēties vārdus, telefona numurus vai adreses. Ilglaicīgās atmiņas veicināšanai cilvēkam nozīmīga mūzika var stimulēt jūtas un asociācijas ar pagātnes notikumiem. Mūzikas terapija var arī palīdzēt uzlabot uzmanību un atpazīšanas atmiņu, paaugstināt verbalizāciju, mazināt nemieru, kā arī piedāvā citus veidus, kā uzlabot dzīves kvalitāti.

Dažiem MS pacientiem un hipofonija (klusa balss) vai disartrija (motoriskas runas problēmas), kas apgrūtina verbālo komunikāciju. Vārdu izdziedāšana var atbalstīt elpošanu, kas nepieciešama runai, kā arī uzlabot artikulāciju. Mūzikas terapeits strādās individuāli ar katru pacientu.

Mūzikas terapija var uzlabot arī psiholoģiskas problēmas, ieskaitot nemieru un depresiju. Pacients var verbāli vai neverbāli muzikāli izteikt savas izjūtas, tas palīdzēs viņam saprast izdzīvotās jūtas pagātnē, kā arī sadzīvot ar MS izraisītām jūtām, piem., samierināties ar esošo stāvokli, ar funkciju zaudējumu un tmldz. Pacienti var piedalīties arī mūzikas terapijas grupās, deju vai kustību grupās, tas uzlabos sevis izteikšanas spējas un radīs ciešākas attiecības ar pārējiem. Tā aktīva mūzikas terapija var uzlabot gan fizisko, gan emocionālo veselību un labizjūtu.

      PAM NOVĒRTĒŠANA 

Daudziem cilvēkiem, iespējams, pirmais cilvēks ar ko parunāt par PAM terapijām, ir medmāsa. Arī katrā ārsta apmeklējumā var uzdot šādus jautājumus savam ārstējošam ārstam. Izvērtējot piedāvāto PAM, jāņem vērā:

 kas piedāvā šo terapiju? Ja tā ir privātpersona, jānoskaidro, vai šai personai ir kādas specifiskas zināšanas vai derīgs sertifikāts par piedāvāto terapiju. Vai persona kaut ko zina par MS? Vai persona gūst finansiālu labumu, piedāvājot šo terapiju. JA tā ir kāda kompānija, vai tai ir pieredze MS ārstēšanā.

 •   Kas ir ārstēšanas racionālais pamats? Vai tas ir balstīts uz kādiem zinātniskiem konceptiem?
 •   Vai tā ir pārbaudīta terapija MS jomā? Vai ir kādi pierādījumi, ka tā ir efektīva?
 •   Cilvēki jābrīdina par ārstēšanām, kas balstītas tikai uz atsevišķiem gadījumiem.
 •   Cik ilgi terapija jālieto un ko tā ietver?
 •   Kādi ir šādas ārstēšanas riski un blakus efekti?
 •   Kas ir ārstēšanas kontr-indikācijas (kad to nedrīkst pielietot) un
 •   kā tā sader ar tradicionālo terapiju, ko pacients lieto pašlaik?
 •   Cik maksā šāda ārstēšanās?

Ja pacients atzīst medmāsai, ka papildus savai nozīmētajai tradicionālajai terapijai lieto kādu PAM terapiju, ir svarīgi, lai medmāsa izskaidrotu visas iespējamās sekas, piemēram, imūnmodulējošās terapijas pārtraukšanas risks var būt biežāki paasinājumi. Dažas PAM terapijas stimulē imūnsistēmu. Ja pie citām slimībām tas būt labi, tad pie MS tas ir pat bīstami.

Daži MS pacienti, kas lietojuši kādu PAM terapiju, stāsta, ka novērojuši uzlabojumus un jutušies labāk. Te jāatceras, ka MS ir neprognozējama slimība, un nav iespējams pārbaudīt vai pierādīt, ka uzlabojumu deva tieši PAM terapija.

       SVARĪGI PADOMI:

 • izrunājiet ar ārstējošo ārstu visus par un pret, PIRMS uzsākat kādu PAM terapiju. Noskaidrojiet visus jautājumus par šo terapiju!
 • Nepārtrauciet savu nozīmēto ārstēšanu bez ārsta ziņas.
 • Ja izlemiet uzsākt PAM terapiju, turiet savu ārstējošo ārstu lietas kursā par notiekošo.

Žurnāls „MS in focus”,

no angļu valodas tulkoja G.Cīrule

Kas noticis ar manu atmiņu?

Kā visu atcerēties? Kā cīnīties pret atmiņas zudumu?

Vingrinājumi atmiņas trenēšanai.

Atmiņa ir viltīga, dažreiz visnepiemērotākajā momentā izstrādā tādus stiķus! Nevari atcerēties, kas bija vakar, vienkārši nepievērs tam uzmanību. Toties to, kas noticis pirms vairākiem gadu desmitiem atceries sīkās detaļās. Un tad tam sāc piešķirt jēgu.

JA nepiegriež vērību tam, ka ar katru dienu kaut kas aiziet neatgriezeniski, ka arvien biežāk izklaidība un aizmāršība kļūst par sistēmu, ar laiku var kļūt par 100%-tīgu sklerotiķi. Atmiņai, tāpat kā muskuļiem un gribasspēkam, nepieciešams pastāvīgs treniņš.

            Šeit daži vingrinājumi, kurus sistemātiski izpildot, var ievērojami uzlabot savu atmiņu.

 •  Redzes atmiņas attīstībai, braucot ar maršruta autobusiem vai gaidot rindā velti netērējiet laiku. Uzmanīgi aplūkojiet jebkādu priekšmetu, centieties iegaumēt visas detaļas – krāsu, formu, kaut ko nenozīmīgu. Aizveriet acis – un mēģiniet domās redzēto iztēloties visos sīkumos. Atveriet acis – pārbaudiet, vai neko neesat palaiduši garām? Un tā atkārtojiet ar dažādiem priekšmetiem.
 •  Vai arī līdzīgu vingrinājumu – mēģiniet istabā atrast visus priekšmetus tikai zaļā krāsā vai tikai trīsstūra formā. Visdīvainākais, ka savā istabā jūs katru dienu atradīsiet vēl kaut ko – to, ko nebijāt pamanījuši iepriekšējā dienā. Šāds vingrinājums lieliski attīsta telpiskuma intelektu, palīdz skatīties un redzēt, koncentrēt uzmanību.
 •  Ir vēl kāds pavisam viegls vingrinājums – sinhrona acu zīlīšu kustināšana uz visām pusēm. Pietiek ar 30 sekundēm katru dienu. Psihologi uzskata, ka no tā atmiņa uzlabojas ļoti strauji.
 •  Veselīgs vingrinājums – pirms došanās uz veikalu obligāti sastādiet visu nepieciešamo pirkumu sarakstu. Pārlasiet to vairākas reizes, aprēķiniet, cik un ko jums ir jānopērk, un sarakstu atstājiet mājās. Pārnāksiet no veikala – salīdziniet ar čeku, vai neesat ko aizmirsuši. Trešajā, ceturtajā reizē jau atcerēsities visu. Tas jūs pasargās arī no neplānotiem pirkumiem.
 •  Katru vakaru, gulēt ejot, domās izanalizējiet visu pagājušo dienu. Atcerieties visas detaļas, sejas, vārdus. Analizējiet, ko esat iemācījušies šodien, kādas kļūdas pieļāvāt un kā jums izdodas tās izlabot. Bet galvenais – ko esat izdarījuši pareizi. Centieties savas izjūtas reproducēt tādā secībā, kā viss noticis. Kur un kā tas ietekmējis jūsu ķermeni. Kā uz to reaģēja intuīcija?
 • Ārsti brīdina – bieži vien atmiņas zudums pat gados jauniem cilvēkiem liecina par vairogdziedzera funkcijas traucējumiem. Protams, galīgo diagnozi var noteikt tikai ārsts pēc visu hormonu analīzēm. Ārsts palīdzēs izvēlēties preparātus, kuru aktivizē smadzeņu darbību un smadzeņu asinsriti.
 • Protams, ka visu atcerēties nav iespējams, daudz svarīgāk ir zināt, kur atrast uz doto brīdi visu svarīgo informāciju. Tomēr tieši šeit nepieciešama atmiņa. Ar ko sākt meklēšanu? No kādiem avotiem to smelties? Atmiņa ievērojami pasliktinās, ja mēs stipri nogurstam vai nervozējam. Tādēļ veselīgs dzīves veids un optimisms vienmēr ir saistīts ar lielisku atmiņu.

Materiāls ņemts „No vecmāmiņas pūra lādes"Nr. 4/2010

Aptauja:
Mana primārā nepieciešamība.

Rezultāti Atbildēt

Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015

Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv

LMSA rekvizīti:
A/S „Rietumu Banka”
Konts:
IBAN LV10RTMB0000 0688 01518
SWIFT: RTMBLV2X


Nodaļas

Mājas lapas izveidi un esamību atbalsta: