Avīze Ceriba Nr.53 (1.daļa)

Kā laba grāmata ir visa mūsu dzīve -
Tā skaista šodien, skaistāka vēl rīt:
Un laimīgs tas, kas spēj ar savu dzīvi,
Kaut vienu labu vārdu tajā ierakstīt.

 

Sirdsmīļus Ziemassvētkus un laimīgu jauno gadu !

 

     Ir gads jau atkal garām, ar daudz paveikto un vēl daudz veicamo. Ar jaunām cerībām un jaunām zināšanām mēs atskatāmies uz padarīto un iesoļosim jaunā gadā ar jaunu sparu, ar jaunu spēku, jo mēs neesam tie, kas padosies.

     Gads bija ļoti bagāts dažādiem notikumiem un pasākumiem. Atzīmējām pasaules MS dienu, sanākot kopā Austrumu klīniskā slimnīcā “Gaiļezers”. Savukārt kūrorta rehabilitācijas centrā “Jaunķemeri” konferencē tika dota iespēja iepazīties ar dažādiem speciālistiem un dažādām aktivitātēm, ko piedāvā šis centrs. Bijām Vērmanes dārzā, kuru organizēja sabiedrisko attiecību “Divi Gani” meitenes, bija iespēja prezentēt mūsu biedrību, stāstīt, informēt apkārtējo sabiedrību, kas ir multiplā skleroze, kas jādara, ja ir vieni vai otri simptomi, dalījām informatīvos materiālus. Stradiņu slimnīcas rīkotajā Neirologu konferencē, kur mūsu pārstāvji iepazīstināja jaunos un esošos speciālistus ar prezentāciju, kas esam mēs kā biedrība un kā mēs jūtamies no pacientu skatu punkta, kā mēs izjūtam simptomus “Mana neredzamā invaliditāte “.

     Novembrī mēs atkal visi pulcējāmies kultas namā “Ziemeļblāzma”, mūs visus kopā aicināja Jūras medicīnas centrs, uzzinājām daudz jauna, gan par neiroloģiskām sāpēm -kā ar tām cīnīties, gan par neirorehabilitāciju, urīna nesaturēšanu, matu izkrišanu, u.c. Mūsu ārstu komanda stāstīja daudz jauna un interesanta. Tāpēc vienmēr tiek visi aicināti apmeklēt mūsu pasākumus, lai uzzinātu jaunumus un būtu iespēja uzdot jautājumus klātesošajiem speciālistiem.

     Vēl pie jaunumiem, kas iepriekš nav bijis, mūsu biedrības biedre Aija  izveidoja Blogu http://www.manams.mozello.lv/ kurā raksta par multiplo sklerozi, par sevi, kur iespēja arī komentēt un diskutēt.

     Ir iznācis jau Nr.2 MS žurnāls “Jaunas krāsas” un daudz, daudz, kas vēl.

Mums biedrībā ir notikušas nelielas izmaiņas un no vasaras ilggadējās Daugavpils MS nodaļas vadītājas Monikas Jukšas pienākumus ir uzņēmusies pildīt Jeļena Romanova, bet Monika būs labais palīgs vienmēr. Apsveicam Jeļenu ar jauniem pienākumiem!

 

     Par mums un mūsu darbiem varat arī lasīt www.mslapa.lv, arī izveidotajā Facebook lapā https://www.facebook.com/multipla.skleroze/ ir arī MS slēgtā grupa. Un instagrammā  @multipla.skleroze  

 

     Paldies visiem nodaļu vadītājiem un atbalstītājiem par padarīto un atbalstu ko Jūs sniedzat. Katra ieguldītais darbs ir nenovērtējams un neizmērāms, PALDIES JUMS !

Visiem jaukus, sirdsmīļus Ziemassvētkus un Laimīgu jauno 2020. gadu ! Lai veselības, izturības un nedaudz spīta, lai cerība nekad neapsīkst un mīlestības nepietrūkst!

 

                                                                       Ar mīlestību, valdes priekšsēdētāja Ineta Osipoviča.

 

Jaunākās terapijas iespējas multiplās sklerozes ārstēšanā

     Ir klāt gadu mija, kad atskatāmies uz paveikto un plānojam nākamo gadu. Vēlos sniegt ieskatu mūsu MS centra organizētā ikgadējā konference (jau piekto gadu), kura notika  20. novembrī Ziemeļblāzmas kultūras centrā. Ja visus iepriekšējos gadus mūsu  konferences bija domātas ģimenes ārstu, neirologu un citu medicīnas speciālistu izglītošanai par multiplo skleroze, tad šogad izlēmām uzaicināt pašus pacientus un viņiem tuvākos līdzcilvēkus. Šajā konferencē iekļāvām nopietnās tēmas par slimības imūnmodulējošo terapiju un simptomātisko terapiju. Novērojām, ka pacienti ieraksta lekcijas, fotogrāfē, kas norāda uz interesi. Cerams, kā tā kaut nedaudz varam palīdzēt informācijas izpratnē. 

      No jaunumiem varam atzīmēt imūnās rekonstitūcijas terapiju, kuras mērķa auditorija ir pacienti ar agresīvāku slimības norisi, tikai diemžēl terapija ir pieejama, bet to valsts nekompensē. Šis būtu tas jautājums par kuru varētu diskutēt pacientu biedrība ar valsts atbildīgajiem par kvotu piešķiršanu MS pacientiem ar agresīvo slimības norisi, kuri pārsvarā ir jauni un vēl darbaspējīgi cilvēki, bet kuriem jau ir pazemināta viņu dzīves kvalitāte. Joprojām nemainīgi aktuāls ir jautājums par slimības progresēšanas apturēšanu. Ir parādījusies neliela cerība – “gaisma tuneļa galā” – medikamenti sekundāri progresējošās terapijas ārstēšanai, kur daži no tiem klīniskos pētījumos ir parādījuši pietiekoši labus rezultātus (daži mūsu pacienti šos medikamentus ir saņēmuši un turpina saņemt klīnisko pētījumu ietvaros) un  gaidām vismaz viena medikamenta apstiprināšanu Latvijā un tālāk arī iespējamo kompensāciju mūsu pacientiem. Galvenā atziņa par imūnmodulējošo terapiju – laicīgi uzsākta terapija dod vērā ņemamus rezultātus un pasargā no straujā smadzeņu zuduma. Lekcijā par simptomātisko terapiju neirologs A. Paegle  sniedza praktiskus medikamentu lietošanas ieteikumus  - kā uzsākt, cik bieži un kādās devās lietot utt. Turpinot tēmu par MS simptomātisko terapiju, izskatīja praktiskus padomus uroloģisko traucējumu terapijā. Nenoliedzami ļoti praktisku un uz pašas pieredzes balstīto stāstu par sadzīvošanu ar slimību sniedza Multiplās sklerozes asociācijas vadītāja Ineta Osipoviča. Biedrībai vajag vairāk šādu iedvesmas, enerģijas un pozitīvisma pilnu cilvēku!    

     Konferences otro daļu atklāja neiroradiologs prof. A. Platkājis, kurš šoreiz  nerunāja par jaunākajiem diagnostiskajiem kritērijiem MR attēlu interpretācijā MS pacientiem, bet prezentēja ļoti praktiskus ieteikumus pacientiem veicot magnētiskās rezonanses izmeklējumus. Ļoti interesantu  un atraktīvu ieskatu matu izkrišanas problēmā sniedza dr. I. Zemīte. Neatņemams komandas dalībnieks  

MS pacientu aprūpē, īpaši pacientiem ar invaliditāti, ir rehabilitācijas medicīnas ārsts, vienā vārdā – rehabilitologs. Latvijas Jūras medicīnas centra rehabilitācijas nodaļas vadītāja Dr. I. Tambore sniedza rekomendācija par rehabilitācijas iespējām LJMC un citās iestādēs. Rehabilitācijas nodaļas ergoterapeite informēja par tehnisko palīglīdzekļu izmantošana ikdienas dzīvē.

     Interesantu jaunumu par neiromodulācijas potenciālo iespēju MS pacientu simptomātiskajā terapijā, kuriem konstatēta depresija vai hroniskas neiropātiskas sāpes, sniedza MS centra neirologs dr. I. Noviks.

       Nākošā gada plānā LJMC MS centrs paredzējis atvērto durvju dienu starptautiskās MS dienas ietvaros, kad mūsu speciālisti sniegs vairāk praktiskas rekomendācijas MS pacientu dzīves kvalitātes uzlabošanā.

     Novēlu mums visiem labu sadarbību, radošu garu, kā arī cerības,

veselības un ticības pilnu jauno 2020. gadu!

 

                                                                                                    MS centra vadītāja Jolanta Kalniņa.

 

Ārstēšanās iespējas Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā.

     Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Neiroloģijas klīnika nodrošina insulta, Parkinsona slimības, epilepsijas un neirodeģeneratīvo slimību ambulatoro, stacionāro diagnostiku un ārstēšanu.  Viena no klīnikas prioritātēm ir multiplās sklerozes pacientu aprūpe.

     Multiplās sklerozes centrs veic pacientu ārstēšanu un novērošanu jau no 2011. gada un šajā laikā centrā novērojas vairāki simti pacientu. Centrā strādājošie speciālisti ir pārliecinājušies, ka katrs šīs slimības gadījums ir individuāls. Lai sniegtu pēc iespējas kvalitatīvāku ārstēšanu, katram pacientam tiek piemērota atbilstošākā terapija, un  iesaistīta multidisciplinārā komanda.

     Multiplās sklerozes centrā darbojas augsti kvalificēti speciālisti (gan neirologi, gan citu specialitāšu ārsti, kuru ieguldījums var uzlabot ārstēšanas rezultātus – neiroradiologi, rehabilitologi, imunologi, oftalmologi, fizioterapeiti, logopēdi, urologi un citi). Regulāri centrā notiek demielinizējošo saslimšanu konsīliji, kuru laikā speciālisti apstiprina diagnozi. Ja multiplās sklerozes diagnoze tiek uzstādīta, nekavējoties pacients tiek informēts par viņam piemērotākajām ārstēšanas iespējām. Terapija tiek mērķtiecīgi piemeklēta katram pacientam, lai pēc iespējas palēninātu slimības gaitu un uzlabotu dzīves kvalitāti; ārstēšanas principi tiek balstīti uz pasaulē un Latvijā apstiprinātām jaunākajām slimības ārstēšanas vadlīnijām.

     Centrā ir iespēja veikt jaunākās laboratoriskās analīzes (oligoklonālu ķēžu noteikšana, akvaporīna 4 antivielas, mielīna oligodendrocītu glikoproteīnu antivielas) un magnētiskās rezonanses izmeklējumus, lai iegūtu nepieciešamos datus agrīnai slimības diagnostikai. Diferenciālās diagnostikas gadījumā tiek pielietota plaša izmeklēšana ar mūsdienīgām metodēm (digitālā subtrākcijas angiogrāfija, autoimūno saslimšanu plaši laboratoriskie rādītāji). Centrs sadarbojas arī ar citām slimnīcā esošām struktūrām - sadarbībā ar Oftalmoloģijas klīniku pacientiem ar redzes traucējumiem ir iespējams veikt optiskās koherences tomogrāfiju, redzes izsauktus potenciālus, savukārt, pacientiem ar kustību traucējumiem ārstēšanā tiek iesaistīti rehabilitologi un fizioterapeiti.

Multiplās sklerozes centra pacientu konsultēšana, ārstēšana un novērošana notiek ambulatorā nodaļā, dienas stacionārā vai neiroloģijas stacionārā. Speciālisti nodrošina individuālu pieeju, ilgstošu novērošanu, kā arī ne mazāk svarīgo pacienta un tuvinieku apmācību. Neatliekamos gadījumos vai rodoties jautājumiem pacientiem ir nodrošināta iespēja konsultēties telefoniski.  Slimības paasinājumu gadījumos pacientam tiek nodrošināta stacionēšana Neiroloģijas nodaļā vai Neiroloģijas profila dienas stacionārā steroīdu terapijas saņemšanai.

     Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā Multiplās sklerozes centra speciālisti regulāri pilnveido savas zināšanas Eiropas un pasaules mēroga izglītojošos pasākumos, konferencēs. Klīnikas ārsti regulāri veic apmācību un katru gadu rīko konferences ar šīs jomas vadošo speciālistu un vieslektoru piedalīšanos, nodarbojas ar zinātnisko darbību, piedalās jauno medikamentu klīniskajos pētījumos starptautisko zinātnisko pētījumu ietvaros, kuros pacientu piedalīšanās ir bezmaksas.  Pacientus Multiplās sklerozes centrā konsultē ambulatorā nodaļā - prof. Andrejs  Millers, dr. Alīna Flintere-Flinte, stacionārā – dr. Arina Novaša, un aprūpi nodrošina Multiplās sklerozes māsa Līga Paņina. Pieraksts pie speciālistiem ir iespējams zvanot  multiplās sklerozes māsai pa tālr. 22085748 vai PSKUS reģistratūru pa tālr. 67069280. Jautājumu vai neskaidrību gadījumos iespēja sazināties arī pa e-pastu: ms.centrs@gmail.com.

 

P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas, Neiroloģijas klīnikas,

RSU, Neiroloģijas un neiroķirurģijas katedras vadītājs

Profesors Andrejs Millers

 

"Plāksteris no deguna uz smadzenēm"

 

 plāksteris uz smadzenēm.jpg"Nose to Brain patch" (tulkojumā - "Plāksteris no deguna uz smadzenēm") ir Eiropas Savienības atbalstīts zinātnisks projekts, kas pēta, vai ir iespējams izstrādāt jaunu innovatīvu metodi, kā ievadīt multiplās sklerozes zāles, ievietojot deguna dobumā speciālu, ar zālēm piesātinātu plāksteri, kas nogādātu medikamenta aktīvo vielu no deguna pa taisno uz smadzenēm. Tādējādi būtu iespējams izvairīties no zāļu blaknēm, to izraisītajām neērtībām, biežām injekcijām un arī samazināt izmaksas. 

Lai šādu plāksteri ievietotu pareizajā īpašā deguna dobuma vietā, ik pa 2-4 nedēļām pacientam būtu jāapmeklē ārsts speciālists, pārējā laikā pacients būtu atbrīvots no raizēm par zāļu ievadīšanu un biežā diskomforta, kas saistīts ar regulārām injekcijām. Ja pētījums 2020. gadā par šāda plākstera darbības mehānismu izdotos, būs nepieciešami vairāki gadi plākstera izveidei un darbības pārbaudei klīniskajos pētījumos. Nākotnē būtu iespējams šo tehnoloģiju izmantot arī citu neiroloģisko slimību ārstēšanai. 

Septembrī ikgadējā MS ārstēšanas un zinātnes pasākuma ECTRIMS laikā notika šī projekta publiskā atklāšana un lekcija par tā prognozēto gaitu. Eiropas MS Platforma, kā MS cilvēkus pārstāvoša organizācija, ir viena no projekta partneriem un arī mūsu asociācijai bija iespēja piedalīties pasākumā un video intervijās, paužot mūsu cilvēku vajadzības un vēlmes jaunu ārstniecības metožu atbalstam. 

Turpmākā informācija būs pieejama mūsu mājaslapā, Facebook lapā vai  www.n2b-patch.eu.

                                                                                                                                                   Maija.

 

Pasaules MS diena Latvijā-
Neredzamā MS/neredzamā invaliditāte

     Pasaules Multiplās Sklerozes diena ir iedibināta, lai izplatītu zināšanas par MS, skaidrotu, ka MS ir slimība, kas izpaužas ļoti dažādos veidos, lai iestātos pret stigmatizāciju un vērstu sabiedrības uzmanību uz Multiplo sklerozi, tās savlaicīgu ārstēšanu, sekmēt invaliditātes attālināšanos, ilgāk saglabāt darbaspējas. Arī piesaistīt līdzekļus, kliedētu mītus par šo diagnozi, palīdzētu izprast slimības nopietnību, palīdzēt rast izpratni, vai kliedēt stereotipus, informētu sabiedrību par šādu saslimstību, par tās simptomiem, ārstēšanas iespējām.

     Pasaules mērogā, MS ietekmē aptuveni 2,5 miljonus cilvēku. MS Latvijā skar vidēji 51 pacientu uz 100 000 iedzīvotājiem. Latvijā ir apzināti 2000 MS pacientu, bet iespējams, ka MS skar vēl vairāk cilvēku.
     MS dienu mēs Latvijā, tāpat, kā visā pasaulē, atzīmējam no 2009 gada, tātad šogad jau 10 reizi.
Šogad, 29.maijā, Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā norisinājās multiplajai sklerozei veltīta diena. Pasākumā cerējām, ka atnāks apmēram ap 100 cilvēku, tomēr interese bija necerēti liela un uz pasākumu atnāca vairāk kā 200 cilvēku, kas , protams, priecē, ka cilvēkiem ir interese un sabiedrība nav vienaldzīga par saviem līdzcilvēkiem, savu veselību. Mums savukārt bija iespēja cilvēkiem stāstīt par šo diagnozi , tās ārstēšanas iespējām. Visa pasākuma laikā bija iespēja tikties ar slimnīcas speciālistiem un piedalīties izglītojošās lekcijās, tādās kā: 
Mana neredzamā multiplā skleroze - multiplās sklerozes asociācijas vadītāja Ineta Osipoviča
Kas ir multiplā skleroze? Asoc. prof. Guntis Karelis, dr. med. Daina Pastare 
Ģimenes plānošana MS pacientam. Dr. Sandra Svilpe 
Uztura ieteikumi MS pacientam. Dr. Līga Mekša 
Urinācijas traucējumi MS pacientam. Dr. Sanda Siliņa 
Par emocionālo stāvokli un veselības vajadzībām slimību gadījumā. Dr. Artūrs Miksons
Audiologopēda loma MS pacientu rehabilitācijā. Līga Savicka
Fizioterapeita loma MS pacientu rehabilitācijā. Anete Pētersone
Ergoterapeita loma MS pacientu rehabilitācijā. Vita Kurganova

      Visa pasākuma laikā bija iespēja veikt dažādus izmeklējumus un testus:
Uzmanības pārbaudi, vizuālās atmiņas pārbaudi, kognitīvo spēju pārbaudi, noguruma pārbaudi, 9 bedrīšu testu, MRI attēlu analīzi, muskuļu spēka pārbaudi, redzes pārbaudi
Izglītojošo lekciju laikā dalībnieki aktīvi iesaistījās diskusijās ar ārstiem un uzdeva sev svarīgos jautājumus. Lielā interese par pasākumu liecina par nepieciešamību šādas tikšanās organizēt arī turpmāk.

        Ik dienas mēs sastopamies ar neredzamo invaliditāti un paejot garām cilvēkam mēs neaizdomājamies, kas viņam kaiš, ja mēs redzam, ka cilvēks ir ratiņos ar spieķi vai rallatoru, mums ir uzreiz vairāk vai mazāk skaidrs, ka šim cilvēkam ir kāda veselības problēma, bet paskatoties apkārt mēs neredzam tādas diagnozes kā asinsvadu saslimšanas, onkoloģiju, HIV, psiholoģiskas, neiroloģiskas saslimšanas. Katru gadu tiek izvēlēta kāda aktuāla tēma saistīta ar šo diagnozi vienu gadu tā bija par nodarbinātību, tad par pētniecību un šogad tā ir redzamība – neredzamie simptomi pie MS - mana neredzamā invaliditāte. Ikdienā mēs sastopamies gan ar aizspriedumiem, neinformētību, sabiedrības nesapratni par šo diagnozi. Par neredzamo ietekmi uz cilvēku ar MS. Jo ātrāk tiek pievērsta uzmanība dažādiem simptomiem, jo ātrāk tiek atklāta diagnoze, jo labāk padodas ārstēšanai. Mēs nepiegriežam vērību tādiem simptomiem, kā bezspēks, nogurums, muskuļu vājums, depresija, reiboņi, redzes dubultošanās vai miglošanās, notirpums rokās vai kājās, un nav divi vienādi cilvēki ar vienādām MS izpausmēm, protams , līdzīgi simptomi ir arī pie citām diagnozēm, tādēļ ir vajadzīga medicīnas specialistu piesaiste, lai veiktu nopietnus izmeklējumus, kas konstatētu vai tā ir MS vai nē. 
       MS ir ārstējama, bet ne izārstējam, diemžēl daudzus neredzamos simptomus pavada fiziskie un viss simptomu kopums nes līdzi arī psiholoģiskas izmaiņas. Pārsvarā simptomu kopums pie MS palielina citu hronisku slimību attīstību.

       Psihoemocionālais atbalsts būtu jāiekļauj MS valsts obligātajā programmā, lai atgrieztu pacientus aktīvā darbā un sociālajā vidē. Loti nepieciešama psihoemocionālā rehabilitācija - Latvijā šobrīd ar to nodarbojamies mēs kā asociācija. Mums ir visā Latvijā ir 13 pašpalīdzības grupas, kuras vada paši MS slimnieki, palīdzam gan psiholoģiski, morāli, gan iespēju robežās arī pirmās nepieciešamības precēm.

Vērmanes dārzs.jpg

     Mēs gribam dzīvot nevis sadzīvot, gribam justies droši par rītdienu, par šodienu, baudīsim katru dienu ko dzīvojam, izdzīvosim katru dienu ar pilnu krūti!
     Ļoti ceru, ka šī slimība tiks izārstēta vai vismaz apturēta, lai neprogresē.
Pasaules Multiplās Sklerozes dienas pasākuma Projekts tiek līdzfinansēts no RD Labklājības departamenta budžeta programmas “Sadarbība ar nevalstiskajām organizācijām” Ļoti liels atbalsts pasākuma rīkošanā no RAKUS Gaiļezers un paldies profesoram G.Karelim, D.Pastarei un protams visiem speciālistiem, ārstu un māsiņu komandai, paldies par lielo atbalstu Sanitai Gūtmanei no Sanofi un visiem pārējiem atbalstītājiem.


                                                         Latvijas multiplās sklerozes asociācijas vadītāja Ineta Osipoviča

Neaizmirstamie piedzīvojumi

     Jaukus neaizmirstamus piedzīvojumus asociācijas cilvēkiem, vasaras viducī – jūlijā, sagādāja jaukie vācu draugi no Hemeras pilsētas Kristīgās draudzes. Divdesmit mūsu cilvēki no Alūksnes, Aizputes, Bauskas, Cēsīm, Daugavpils, Kuldīgas, Ludzas, Saldus un Rīgas, vienu nedēļu atpūtāmies skaistajā Hemerā. Dzīvojām dažādās jaukās ģimenēs, mūs uzņēma kā labus paziņas un draugus, dievkalpojumi, Bībeles lasījumi, dziedājumi, muzicēšana, ekskursijas, šašliku cepšana, kopā būšana ar vācu draugiem. Kopīgas brokastis, pusdienas, vakariņas skaistajā Hemeras baznīcā. Par visu bija padomāts, ja kādam dienas laikā gribējās atpūsties, tika sagatavota atsevišķa telpa ar divdesmit gultām, jo baznīca ir pietiekoši plaša arī mūsu cilvēku atpūtai dienas laikā. Tie visi ir neaizmirstami brīži, kas arī ir sava veida rehabilitācija un atslēgšanās no parastās ikdienas.

     Žēl, viena nedēļa pagāja nemanot un pienākot atvadu brīdim, daudziem mūsējiem acīs bija asaras, bet ir palikušas jaukas atmiņas, foto, video. Gaidīsim atkal  iespēju satikties Hemerā ! Paldies visiem, visiem Hemeras pilsētas Kristīgās draudzes ļaudīm! Paldies arī  Ievai no Jūrmalas, par skaisti izšūto  logo ”LMSA” uz mūsu suvenīriem, kurus varējām uzdāvināt mūsu labvēļiem ! Lai Dieva svētība mums visiem!

            Lai mūsu vasaras piedzīvojumi un atmiņas tik ātri neaizmirstos, vācu draugi piecas dienas atkal viesojās Latvijā. Šoreiz ciemiņi bija atlidojuši kuplā skaitā, trīspadsmit cilvēki ar mērķi apciemot MS cilvēkus mājās, kā arī sarīkot kopā sanākšanu Rīgā, Drustu ielas Lūgšanu namā.  Sadalījāmies divās grupās un apciemojām mūsu MS cilvēkus. Viena grupa kopā ar Inetu devās uz Olaini un Jelgavu, apmeklējot piecas ģimenes kurās ir guloši slimnieki. Katrs šāds apmeklējums ir notikums slima cilvēka dzīvē, - tu neesi viens, par tevi rūpējās ne tikai ģimene. Dieva vārds, lūgšana, bieži mūsu gulošiem cilvēkiem ir ļoti nepieciešami.

            Otra grupa, kuru pavadīja Gaļina no Cēsīm un Skaidrīte, devāmies uz Cēsu novadu. Pabijām Raunas pagastā ļoti jaukās, kārtīgās lauku mājās, pie viena  mūsu guloša MS slimnieka. Tālāk Cēsīs mūs sagaidīja atraktīvā un enerģiskā Zaiga. Viņa ir cilvēks kuru vajadzētu visiem ņemt par paraugu kā pretoties slimībām. Vairākas operācijas, gan MS, gan citas kaites, bet kundze cienījamos gados vingro, dejo, dzied gan ansamblī , gan baznīcas korī, viņa pārvietojas ar atbalsta ratiņiem. Prieks par tādiem cilvēkiem ! Pilsētā apmeklējām vēl kādu kundzi cienījamos gados, kura jau gadiem neiziet no dzīvokļa. Protams sieviete bija ļoti priecīga par mūsu apmeklējumu. Tālāk ceļš veda uz Priekuļiem, pie mums labi zināmās Juliānas. Jau ilgāku laiku Juliāna pārvietojas ratiņos, bet viņas dzīvesprieks, enerģija, darboties griba nav mazinājusies, mēs viņu pazīstam kā labu saimnieci, rokdarbnieci. Tamborētas un adītas gan vestes, svārki, jakas, zeķes, čībiņas un ko tik vēl Juliāna neada. Zeķītes tika dāvinātas arī mūsu vācu draugiem. Malacis! 

     Nākošā dienā visa grupa braucām uz Ērgļu sociālās aprūpes centru, kur jau trīs mēnešus dzīvo mūsu Pārsla. Tā nu dzīves apstākļi ir izveidojušies, bet liekas , ka Pārsla ir apmierināta ar radušos situāciju… Lai Dievs Tev palīdz !

     Piektdienā mūsu vācu draugi apciemoja bērnus ar īpašām vajadzībām internātskolā, kā arī guļošus mūsu MS cilvēkus Rīgā..

     Sestdienā 9.novembrī atkal kopīga tikšanās, Lūgšanu namā, Drustu ielā. Bijām ap četrdesmit mūsu cilvēkiem, no dažādām Latvijas vietām. Dievkalpojums, muzicēšana, kopīgas sarunas, arī pusdienas, mazas dāvaniņas, mūsu cilvēkiem ļoti patika un ir kā balzāms mūsu dvēselēm. Lai Dieva svētība Jums un Mums!

                               Ir Adventa laiks un tuvojas Ziemassvētki, no sirds novēlu

                               klusus, svētīgus Ziemassvētkus un Laimīgu Jauno gadu !

                                                                                                                              Skaidrīte Beitlere.

 

2019.gads Alūksnes nodaļā

     Šogad 8.maijā 70 jubileju svinēja nodaļas biedre Anna Fursenko. Mēs mīļi viņu saucam par Anniņu. Dzimšanas dienā viņas mājīgajā dzīvoklī bija sanākuši nodaļas  biedri, viņas tuvinieki un draugi. No Rīgas viņu sveikt atbraukušas  biedrības vadītājas  Ineta  un Skaidrīte.

     Jūlija beigās apciemojām mūsu biedri Rutu  Balvu pansionātā. Sveicām viņu vārda un dzimšanas dienā. Viņa joprojām seko līdz nodaļā notiekošajam un sazinās ar mums telefoniski.

      Nodaļas dibināšanas gadadienu atzīmējām savādāk kā citus gadus. Saulainā augusta sestdienas pēcpusdienā pēc mūsu nodaļas biedra Laimoņa uzaicinājuma braucām uz viņa darba vietu un īpašumu - grants karjeru . Tur iekārtotā atpūtas vietā mūs gaidīja uz dzīvās uguns gatavota zupa, dažādas uzkodas un salāti, šašliks. Bija arī torte. Pie svētku galda kavējamies atmiņās par nodaļas darbību.  Kopā pavadītās stundas aizritēja nemanot. Noslēgumā kopīgs foto. Paldies Laimonim un Brigitai par viesmīlību!

     Novembrī kā biedrības pārstāvim bija liels pagodinājums piedalīties Ministru Kabineta balvas pasniegšanas  ceremonijā Alūksnes kultūras centrā. 12. novembrī balvas pasniedza valdības vadītājs un ministri. Koncertu sniedza orķestris „Simfonietta Rīga” , operdziedātāji Raimonds Bramanis un Elīna Šimkus.

     Tuvojas Ziemassvētki. Sanāksim kopā 16.decembrī. Stāstīšu par LMSA sapulci, aptaujāšu nodaļas biedrus par nepieciešamajiem tehniskajiem palīglīdzekļiem. Būs svētku galds un nelielas dāvaniņas biedriem.  

                                                                                                              Didzis Apsītis, Alūksnes nodaļa

 

LMSA Daugavpils nodaļas darbi 2019 gadā.

      LMSA Daugavpils  nodaļas biedri divas, dažreiz trīs reizes mēnesī darbojās Dienas centra ”Saskarsme” trenažieru zālē fizioterapeites Oksanas vadībā, pēc tam  relaksācijas istabā dzēra kafiju, runājās, smējās, jokojās un atzīmēja nodaļas biedru dzimšanas dienas un jubilejas, aktīvi darbojāmies kopā ar pirmsskolas  audzēkņiem un viņu skolotājām.

      2019.gada 07. martā Daugavpils dienas centrā “Saskarsme” notika ļoti patīkams, sirsnīgs  pasākums. No Vācijas atbrauca mūsu labestīgie un izpalīdzīgie draugi, kuri atveda tik daudz visādu mantu, kuras  mums ir ļoti nepieciešamas ( pamperi, gultas veļa, rokturi, trenažieri  riteņkrēsli, rolatori).

     Mēs no sirds viņiem pateicāmies  un pateicībā aicinājām pie pusdienu galda, ko bijām kopīgi sarūpējuši  un pagatavojuši.

      2019.gada 25. aprīlī  Daugavpils dienas centrā „Saskarsme” satikās  LMSA Daugavpils nodaļas biedri  ar saviem mazajiem draudziņiem no 27.pirmsskolas izglītības iestādes, lai kopīgi nosvinētu Lieldienu svētkus. Bērni, skolotāju pavadībā,  atnāca ar saviem dzejolīšiem, dziesmām un dejām. Bērni mūs visus samīļoja un katram uzdāvināja, pašu  rociņām  gatavotus, Lieldienu apsveikumus . Sirsnīgums un labestība.

      2019.gada 29. maijā  - Pasaules  Multiplās Sklerozes dienā  devāmies ekskursijā uz Līksnas baznīcu, pēc tam uz Skrindu dzimtas muzeju, kur mums pastāstīja  un parādīja ekspozīciju par Skrindu dzimtas  dzīvi un darbu.  Daudz  ko uzzinājām  par Līksnas un Vaboles pagastu  vēsturi un   šodienu. Cik garšīgs  bija Latgales  tradicionālais ēdiens – pašceptā   rudzu maize  un  veselības tēja no smaržīgajiem   ārstniecības  augiem !! 

      2019.gada 21.novembrī pie mums ciemos, dienas centrā , atnāca 27.pirmsskolas pedagoģe Jelena Gerasina  iemācīja mūsu nodaļas

biedrus pagatavot skaistus Ziemassvētku apsveikumus. Visi bija priecīgi un gandarīti par savu veikumu.

      2019.gada19.decembrī   Dienas centrā  notiks Ziemassvētku pasākums.  Pie mums ciemos atnāks  mūsu   mazie  draudziņi, ar savām skolotājām, no Daugavpils pilsētas 27.pirmsskolas izglītības iestādes, lai kopīgi  nosvinētu Ziemassvētkus.

 

                                                                             LMSA Daugavpils nodaļas vadītāja – J.Romanova.

 

Daugavpils nodaļas ekskursija uz Līksnu un Vaboli.

     Kādā senā zināmā pasakā reiz teica: „Draugi atkal bija kopā!” Mūsu autobuss aizbrauca no pilsētas, lai dotos pretim piedzīvojumiem, un mūsu "kaija" mums ar spārnu pamāja, lai labs ceļš. Daudzi no mums bieži neizbrauc no pilsētas, lai atpūstos vai mainītu apkārtējo vidi. Neviens pat nepamanīja, ka autobusa logi bija noklāti ar lietus lāsēm. Turklāt mūsu ceļš nebija tāls. Mēs atcerējāmies viedo ticējumu, ka lietus ceļā ir uz laimi un veiksmi.

     Līksna atrodas 17 km uz ziemeļrietumiem no Daugavpils, starp Daugavu un lielceļu, kas ved uz Rīgu. Jau vairākus gadsimtus šeit dzīvoja barona dzimta Ziberg, kura apvienojās ar bagātāko Krāslavas ģimenes Plateru dzimtu. Līksnā bija pils, parks (tagad tūristu taka), dīķi. Polijas nacionālā varone Emīlija Platere, kas šeit dzīvoja 19. gadsimtā, brauca ar zirgu pa šo parku. Emīliju Plateri pēc sava rakstura  un dzīvesveida  varētu salīdzināt Žannai darkai. Tagad šeit notiek kāzu pasākumi.

Līksnas lepnums ir Jēzus Svētās Sirds Romas katoļu baznīca. Pirmā Līksnas draudzes baznīca celta no ķieģeļiem 1798. gadā par grāfa Plātera – Zīberga līdzekļiem Sieberg-Plater ieguldīja baznīcas būvniecībā 30 tūkstošus rubļu, - ļoti daudz laika.

     Baznīcas pārbaudi papildināja ceļvedis Romuald. Bija interesanti uzklausīt viņa stāstu un tajā pašā laikā bija pietiekami daudz laika un ievietot sveci un lūgt. Lai gan starp mums bija ticīgie un no citām konfesijā. Šo skaistumu ir grūti aprakstīt vārdos - tas ir jāredz.

     Pēc Līksnas apmeklējuma Turpinājām ceļu uz Vaboli, Skrindas ģimenes muzejā. Brāļi: Benedikts, Kazimirs un Anton Skrinda ir galvenie Atmoda kustības līderi.

Uzzinājām par senās amatniecības prasmēm, redzējām antīkas mēbeles un mājsaimniecības priekšmetus, kas ir vecāki par 100 gadiem. Mēs sveicām saimnieci Annu kura piedāvāja izmēģināt tradicionālos latgaliešu ēdienus „komas” un zāļu tēju ar ruļļiem. Viņa pastāstīja par reģiona vēsturi un tās iedzīvotājiem. Kopumā katru gadu Vabolē notiek nozīmīgi notikumi: ziedu, deju festivāli, tautas mūziķu izstāde. Bija pat viesi no Apvienotās Karalistes.

     Žēl, ka tik skaista diena beidzas un mums ir jābrauc mājās.

     Brīnišķīgā noskaņojumā un patīkamu cilvēku sabiedrībā, katrs no mums domāja: „Mums atkal būtu jāatgriežas”.

                     Paldies, Līksna un Vabole, gaidiet mūs atkal!

                                                                                                                        Aleksandrs un Monika

 

 Cerības Nr.53.(2.daļa)

 

 

Aptauja:
Mana primārā nepieciešamība.

Rezultāti Atbildēt

Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015

Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv

LMSA rekvizīti:
A/S „Rietumu Banka”
Konts:
IBAN LV10RTMB0000 0688 01518
SWIFT: RTMBLV2X


Nodaļas

Mājas lapas izveidi un esamību atbalsta: